З чого почалася трагедія Лівану: зруйнувати стабільність можна за мить
Оригінал на НВ
Оригинал на НВ
До 1970 року Ліван вважався "близькосхідною Швейцарією"
В контексті уваги до трагедії Бейрута і важкої ситуації в Лівані в цілому спробуємо згадати: а з чого, власне, почалася трагедія Лівану? Адже до 1970 року Ліван вважався "близькосхідною Швейцарією", стабільною, з розвиненим фінансовим центром арабського світу – Бейрутом.
Етнічно Ліван – арабська країна (95% араби). Але з огляду на багатоконфесійність в 1943 році за участю Франції була прийнята складна політична модель, закріплена в Конституції: президент – християнин-мароніт (мароніти – одна з шести Східних католицьких церков, що мають статус патріархату, але під юрисдикцією Папи Римського), прем'єр – мусульманин-суніт, голова парламенту – мусульманин-шиїт, заступники спікера і прем'єра – православні. Це – складна модель консенсусної демократії. І працювало...
Але після арабо-ізраїльської війни 1967 року палестинці, змушені тікати до Йорданії, спробували встановити над Йорданією свій контроль. Вони були розгромлені йорданською армією в результаті чого Організація визволення Палестини перемістила свої загони в Ліван і почала вилазки звідти проти Ізраїлю. Ізраїль відповів. Оскільки палестинці – суніти, ліванські мусульмани-суніти спробували змінити систему влади в Лівані на свою користь. Це викликало опір християнської та шиїтської міліцій. Направила свої війська Сирія (покійний Асад), втрутилися в ліванську політику інші арабські держави та Іран.
1976: темнозелене – контроль Сирії, фіолотеве – мароніти, світлозелене – палестинці
Громадянська війна велася з 1975 до 1990 року. Але і після її закінчення було чимало драматичних подій, і ситуація в Лівані так і не стабілізувалася. Failed state.
Згадаймо і Афганістан, який до радянської інтервенції в 1979-му був нейтральним і, до речі, мав добрі зв'язки з СРСР. Але радянське керівництво захотіло отримати ще одну соціалістичну країну, і в результаті війна йде досі. Failed state.
Уроки: стати стабільною країною – непросто. Знищити стабільність можна за мить.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.