Не допустити крові на Банковій
Оригінал на НВ
Переклад російською
Вирок Сергію Стерненку від 23 лютого 2021 року за статтями "розбій", "незаконне позбавлення волі" та "незаконне зберігання зброї" виглядає, м'яко кажучи, вельми сумнівно (наголошую, що саме по цій справі, бо є інша справа про вбивство в результаті самозахисту). Обурення активної частини суспільства зрозуміле. Питання в тому, як діяти в цій ситуації?
На мою думку, протести неминуче вплинуть на рішення апеляційного суду. Апеляційний суд, радше за все, перегляне рішення суду нижчої інстанції. Більш того, те, що зараз відбувається, насправді створює для Стерненка чудовий майданчик до стрибка у велику політику. Здається, що він саме так і буде діяти, бо зараз йому в результаті рішення суду автоматично підняли рейтинги у активної частини суспільства.
Але якщо аналізувати протести, які відбулися у вівторок, постає питання: чому протестувальники не пішли під Міністерство внутрішніх справ або під Офіс Генерального прокурора? Зрештою, це теж зрозуміло, адже протестувальники покладають політичну відповідальність на Володимира Зеленського і за збереження Арсена Авакова на посаді міністра, і за призначення і дії генерального прокурора Ірини Венедиктової, і за Татарова, і за атаки на антикорупційні структури. Тому протести на Банковій – це зрозуміле і виправдане явище в умовах демократії.
Але головне, що ці протести мають відбуватися мирно. На жаль, натовп був емоційно дуже накручений і гасла, які лунали, наприклад, "Зелю – геть" – це найм'якіше з того, що можна було там почути. А потім почалися фаєри, застосування газових балончиків, дим та сутички з поліцією. В результаті відкрився шлях до потенційної дестабілізації ситуації у центрі Києва. І, як на мене, було зовсім невиправдано з боку протестувальників. Наче хтось у натовпі провокував свідомо чи несвідомо саме таку реакцію, яка могла призвести до крові під стінами Офісу Президента.
І отут маємо подивитися на загальний контекст того, що відбувається зараз в країні. Давно не бачили таких потужних кроків влади, як санкції проти каналів Медведчука. Вимкнення російських каналів у 2014 році по силі можна порівняти з тим, що відбулося зараз з вимкненням холдингу Медведчука. Це другий потужний крок у боротьбі з російською дезінформацією.
Ба більше, накладені санкції на бізнес Медведчука і його найближчого оточення. Такого ми ще не бачили. Не аналізуючи причин, чому Зеленський пішов на це, що його змусило до таких дій, слід зазначити, що, безумовно, це дуже потужний захід протидії і російській інформаційній агресії, і Путіну в цілому. Можна говорити про те, що зараз Зеленський не тільки вертається до жорсткого курсу Порошенка, а й певною мірою навіть вживає жорсткіших заходів за свого попередника.
З боку опозиції чуємо, що цього недостатньо, мовляв, сказали А, треба говорити і Б. Як будуть втілюватися ці санкції, як буде діяти влада, якщо Медведчук спробує відновити свої канали під іншою назвою – це справедливі питання. Але це вже наступний крок. Зараз дуже важливо, що зроблено кроки, які реально змінять ситуацію як всередині країни щодо протидії російській інформаційній агресії, так і загальний контекст стосунків з Путіним.
І от в цих умовах спостерігаємо протести, які не просто вимагають перегляду рішень щодо Стерненка і дій судових органів щодо інших українських активістів (Андрія Антоненка, Софії Федини тощо), а й вимагають відставки Володимира Зеленського.
Хто може скористатися нинішньою ситуацією? Очевидно, різні політичні сили, які перебувають в опозиції до Зеленського. У той час як після рішення проти Медведчука Зеленський почав перехоплювати ініціативу, дії опозиції спрямовані як на відновлення справедливості щодо проукраїнських активістів, так і на зниження рейтингів Зеленського та його послаблення. Протести на Банковій будуть вигідні і Авакову, тому що він буде доводити Зеленському свою незамінність, мовляв, саме я можу справитися з цими протестами, подивіться, який я потрібний. Хоча це ставить силові структури в складну ситуацію, бо, не дай боже, проллється кров – це може запустити непередбачувані процеси в країні. Сутички на Банковій будуть вигідні і Кремлю. Тому що будь-яка дестабілізація в центрі української столиці, яка послаблює президента України, яким би не було його прізвище, буде створювати сприятливу ситуацію для Кремля.
Чи запустять ці події Майдан-3? Не певен, багато що буде залежати від подій в суботу на Банковій. Якщо проллється кров, то це може запустити неконтрольований процес. Тому, з одного боку, критично важливо, що буде обговорюватися сьогодні на засіданні РНБО і які будуть прийняті рішення, причому не тільки в відкритій, а й в закритій частині. З другого – багато залежить і від дій протестувальників на Майдані, щоб вони не сприяли провокаціям і можливому непередбачуваному розвитку ситуації. Отже, головне – не допустити в суботу крові під стінами Офісу Президента.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.