24 травня 2021, 10:51

Харківщина після Кернеса (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує серію аналітичних записок з оцінки стабільності та національної єдності в Одеській та Харківській областях. TEXTY.ORG.UA – інформаційний партнер "Демініціатив" у цьому проєкті. Нижче подаємо повний текст нової записки (з діаграмами) по Харкову та Харківській області. Автор – аналітик "Демініціатив" Сергій Шаповалов.

Відносини між місцевими елітами

Тяжка хвороба та смерть міського голови Харкова Геннадія Кернеса призвела до змін у структурі місцевих політичних та економічних еліт, яка сформувалася впродовж попередніх 10 років.

Попри велику різноманітність економічних акторів можна виокремити декілька основних центрів політичного впливу.

По-перше, це умовна група, яка до виборів 2020 року орієнтувалася на Геннадія Кернеса. Геннадій Кернес сам володів значними економічними активами та був головним суб'єктом ухвалення політичних та управлінських рішень, адже обіймав посаду міського голови Харкова з 2010 року. Міський голова мав більшість у Харківській міській раді: його фракція "За Харків! За Відродження!" у 7-му скликанні міської ради (2015-2020) включала 57 із 84 депутатів міської ради.

Склад "групи Кернеса" добре відображає перелік учасників "антикризового штабу", організованого Геннадієм Кернесом спільно з бізнесменом Олександром Ярославським. Отже, основними гравцями цієї групи можна вважати: Павла Фукса – особистого друга Кернеса, чия бізнесова діяльність до 2015 року була сконцентрована переважно у Російській Федерації. Він також – бізнес-партнер Ігоря Коломойського та Віталія Хомутинніка у компанії "Укрнафтабуріння"; і Володимира Мисика – місцевого бізнесмена, власника компанії "Кулиничі" та інших.

Протягом 2020 р. ситуативним союзником "групи Кернеса" був Олександр Ярославський – один із найвпливовіших українських бізнесменів, власник групи компаній 'DCH Group', яка працює у галузі машинобудування, будівництва, готельного бізнесу тощо. Проте у нього відсутні чіткі політичні цілі в Харкові, й він не зацікавлений в участі в місцевій політиці.

У січні 2021 року Павло Фукс у інтерв'ю "Українській правді" фактично підтвердив, що найбільші регіональні економічні гравці, які були близькі до Кернеса, підтримуватимуть Ігоря Терехова, обраного секретарем Харківської міської ради.

По-друге, важливим політичним гравцем, який впливає на соціально-політичну ситуацію в регіоні, є чинний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Харків та область з 1990-х є центром тяжіння для економічних та політичних інтересів Авакова, а відкритий конфлікт із покійним Кернесом тягнеться з програних виборів 2010 року. Кернес навіть звинувачував Авакова в організації замаху на нього в 2014 році.

Послаблення здоров'я Геннадія Кернеса та від'їзд на лікування до Німеччини хронологічно збігається з появою людей, яких пов'язують із Арсеном Аваковим, у списку "Блоку Кернеса – Успішний Харків" до міськради. Символічним "поверненням Авакова у Харків" можна вважати презентацію його книги у стінах ОДА 5 січня, а також прес-конференцію із силовиками та представниками місцевого самоврядування, під час якої наголошувалося на пріоритеті державної вертикалі альтернативним центрам впливу та особистому контролі Авакова за ситуацією в регіоні.

В обласній раді утворилася коаліція "Блоку Кернеса" та "Слуги народу", а очолив облраду Артур Товмасян, депутат від "Слуги народу", якого теж пов'язують з родиною міністра. Чинний секретар міської ради Ігор Терехов працював заступником Арсена Авакова, коли останній очолював ОДА у 2005-2010 роках та навіть був посередником у комунікації Авакова та Кернеса. За джерелами "Української правди", міністр внутрішніх справ восени 2020 року лобіював Терехова на посаду голови облдержадміністрації.

Тож Терехов видається компромісною фігурою для забезпечення функціонування міста та підтримання балансу інтересів, який влаштовує і міністра внутрішніх справ, і місцеві економічні еліти.

По-третє, впливовою групою є місцеві політичні та економічні гравці, пов'язані з ОПЗЖ. ОПЗЖ має майже 25 % місць як у міській, так і у обласній радах, а також її представники очолюють декілька комісій у обласній раді. Істотно посилити свій вплив партія може у разі перемоги Михайла Добкіна на виборах міського голови Харкова восени 2021 року.

Сьогодні до ОПЗЖ тяжіє Олександр Фельдман – один із найзаможніших місцевих бізнесменів (володіє ринком "Барабашово", "Екопарком" та кількома торговельними центрами), самостійний політичний діяч, який тривалий час (у 2007-2015 рр.) мав бізнес-конфлікти з "групою Кернеса". Фельдман є народним депутатом фракції ОПЗЖ у Верховній Раді, обраний у одномандатному окрузі в Харкові. У 2020 році він балотувався від ОПЗЖ у мери Харкова та посів друге місце, отримавши 14 % голосів.

Обласний осередок ОПЗЖ очолює Ігор Райнін, який у 2015-2019 рр. працював у команді Петра Порошенка завдяки рекомендаціям харків'ян Бориса Ложкіна та того ж Арсена Авакова. Наразі Райнін утримує місцеве ОПЗЖ через зв'язки з іншими місцевими бізнесменами.

Перебіг передвиборчої кампанії

Читати далі (з діаграмами)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...