4 червня 2021, 10:45

Харківщина травнева (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує здійснювати оцінку стабільності на Харковщині. У цьому матеріалі Сергія Шаповалова проаналізовано головні тренди виборчої кампанії на посаду міського голови Харкова; основні проблеми, що спричиняють соціальну напруженість у регіоні та протестну активність громадян (перша публікація – на сайті "Текстів", нижче подаємо повну версію).

Добкін "об'єднується" проти російської агресії поки Терехов по-кернесівськи "множить на нуль" музикантів

Ключові висновки

• Актуальні опитування громадської думки (SOCIS, КМІС) засвідчують відносну перевагу чинного секретаря міської ради Ігоря Терехова над Михайлом Добкіним. Однак на перебіг виборчих перегонів ще може вплинути висування Євгенія Мураєва ("Наші") та Олександра Фельдмана (ОПЗЖ). Обидва політики можуть відібрати голоси в обох фаворитів чи використати свій рейтинг для політичних торгів із гравцями, чиї інтереси представляють Терехов і Добкін.



Фейк, який поширювався у місцевих форумах, аби відвернути від Добкіна "електорат Кернеса"

• Роз'єднана (!) проєвропейська опозиція не створює суттєвої конкуренції чи загрози для фаворитів. Однак суттєво вплинути на результат перегонів може участь у виборах єдиного кандидата від проєвропейських опозиційних сил, переговори щодо узгодження якого наразі тривають.

"Детектор медіа", лист.-груд. 2020

Також в умовах боротьби двох "міцних господарників" великих комунікаційних зусиль вимагатиме мобілізація, а отже і переконання виборців у спроможності єдиного опозиційного кандидата скласти конкуренцію цим "господарникам".

• Активне використання у виборчій кампанії історичних та мовних питань сприяє актуалізації у громадян регіональної ідентичності на противагу загальнодержавній, а також штучному протиставленню харків'ян мешканцям інших регіонів України. Цьому сприяють публічні заклики до повернення радянських форм відзначення Дня перемоги над нацизмом, перейменування проспекту Петра Григоренка на проспект Жукова, демонстративний захист регіонального статусу російської мови.

• Загрозою інформаційній безпеці є висока активність проросійських ботів у локальних інформаційних ресурсах, які нав'язують проросійські орієнтації жителям регіону з не остаточно сформованим політичним світоглядом.

"Детектор медіа", лист.-груд. 2020

Боти поширюють як класичні меседжі про Україну як failed state, так і меседжі пов'язані з конкретним локальним та часовим контекстом. Зокрема, напередодні ходи вишиванок у Харкові поширювався меседж про те, що вишиванки як символ дискредитовані маршем дивізії "Галичина". Порівняння культурних чинників української ідентичності з нацизмом посилює у мешканців Харківщини відчуття відмінності та ворожості до мешканців інших регіонів України.

• Небезпечною тенденцією є й поширення сюжетів з "вибаченнями" носіїв проросійських поглядів. По-перше, обидва гучні випадки, які трапилися у травні, пов'язані з мешканцями Харкова, що підживлює стереотип про те, що носіями таких поглядів є більшість мешканців Східної України. По-друге, це дає поштовх для продукування сюжетів з проросійськими меседжами про "радикалів" та "націоналістів", які погрожують цим носіям проросійських поглядів.

• Тривалі соціально-економічні проблеми (заборгованість зарплатні, низька захищеність громад від наслідків епідемії), локальні протести проти недоброчесних підприємців (вирубка лісу під забудову, видобуток газу поряд з житловими масивами) створюють підґрунтя для соціальних протестів та дестабілізації у регіоні. Зокрема, істотною небезпекою лишається інспірування протестів Російською Федерацією, яка за даними СБУ, здійснювала вплив на "тарифні майдани" у січні-лютому.

Перебіг передвиборчої кампанії

Читати повний текст

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...