26 липня 2021, 13:08

Бабин Яр: ''красномовство'' юристки Єрмака

13 липня відбувся форум "Україна-30. Гуманітарна політика". Відкривав його Президент Зеленський, який навів цифру, що 55% українців не знають, де знаходиться Бабин Яр (8 хв. виступу). Але, згідно з червневим опитуванням Фонду "Демократичні ініціативи", проведеного спільно з КМІС, 55% українців якраз знають, де знаходиться Бабин Яр. Тож чи спічрайтери написали неправильну цифру, чи Президент неправильно прочитав, чи йдеться про якісь опитування, невідомі громадськості.

Наступним за Президентом (!) цілу годину на екрані з Канн над залом домінувала фігура Іллі Хржановського, одіозного російського арт-керівника приватно-російського проєкту меморіалізації Бабиного Яру (МЦГБЯ), який разом із своєю командою презентував цей проєкт. А далі виступали переважно ті, хто так чи інакше пов'язані із МГЦБЯ. Про існуючий державний проєкт, підготовлений Інститутом історії України НАНУ, влада і спікери вже традиційно не згадували.

В "дискусії" взяла участь і Роза Тапанова, з 1 березня 2021 р. – в.о. гендиректора Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр". До цього вона працювала багато років (з 2004 р. за оприлюдненими даними) в "Міжнародній правничій компанії", засновником, власником і керівником якої був Андрій Єрмак (до 2019 р.)



Чесно скажу, я сумнівався, чи вартий суспільної уваги виступ Тапанової. Показав друзям. Відповідь була – обовязково: аби подивитися на культурний рівень людини, яка поставлена керувати Національним заповідником, її здатність самостійно формулювати думки.

Отже, ось уривки з її виступу на форумі "Україна-30". Повний виступ можна подивитися тут (третє відео, з 35 хв.).

"Заповідник, як держава, особливо останні роки, постійно робить те, щоб це місце [Бабин Яр] вже не було асоціацією яких просто болю, просто жаху або парк.

В культурному аспекті це місце, коли пам'ять і місце покою багатьох людей багатьох національностей, де було місце нульової толерантності, де ти був вбитий тільки за те, що ти був там... розділення там... за націями, віросповіданнями, чи це хворий як пацієнти лікарні, чи ти приймав якусь іншу політику.

В нашому розумінні, що потрібно це зробити, це зробити символом живої пам'яті, коли ми не боїмося, як наголосив президент, казати про ту історію, що була, що це місце має обличчя.

Коли ми кажемо про праведників, то в часи, коли була нульова толерантність, люди ціною могли свого життя і своєї сім'ї, вони проявляли цю любов до ближнього. І тому зараз, чому ми кажемо про те, що праведники світу, України – це герої і це і символ того, що ці люди були тоді і вони зараз є. І ми повинні пам'ятати про тих, хто жив і давати пам'ять, хто тоді був.

І наше завдання, попри те, що історично це наповнювати, давати відповіді, для того, щоб люди шукали ці відповіді і знали, що це не тільки парк, що це не шаблон того, що це просто біль, що це є Голокост або інформація про Другу світову війну...

В світовому масштабі це повинно бути таке місце, де надії цього діалогу, і тоді це місце, вот заповнення цих ярів, ям болю та жаху.

Заповідник в співпраці з міжнародною організацією, компанією, яка є третьою компанією щодо досліджень соціологічних, щодо 80-річчя ми попросили про те, щоб вони зробили таке опитування для розуміння, так як правильно будувати наш шлях, як будується ця політика.

І для нас, для мене особисто так, є дивно про те, що та політика замовчування, а зараз також токсичності до цього, страху щось робити, бо воно завжди сприймається по-іншому.

Ну я про це і кажу, що воно, місце не повинно бути, знаєте, воно вже було місце нульової толерантності. А зараз це символ надії, діалогу та нашої толерантності до цього. Вот це буде показувати наскільки наш рівень є духовності, людяності і наскільки ми вже в 21 річчі".


В інформацію про Тапанову зазначено, що "вона є спеціалістом з усіх питань, що стосуються будівництва та операцій з нерухомістю, а також фінансування та інвестицій".

"Окрім "Міжнародна правнича компанія", Роза Тапанова також помічена серед засновників ТОВ "Південно-західна будівельна група" (11 лютого 2021-го вийшла із засновників), ТОВ "Проф-М" (11 лютого 2021-го вийшла із засновників, а 15 лютого склала повноваження керівника), ТОВ "Консул" (компанія ліквідована) ".

2 квітня вона, слідом за Роднянським-молодшим (Роднянський-старший – співзасновник "1+1", зараз працює в медіа-бізнесі Росії) стала членом наглядової ради "Ощадбанку" за квотою Кабміну. А новим головою правління "Ощадбанку" став С.Наумов, який до цього працював в дочці російського "Сбербанку". Але це – тема окремої розмови, а саме: як розставляються повсюди люди, так чи інакше повязані з трикутником: Єрмак – "1+1" – росіяни.

Мабуть, Тапанова – таки здібний юрист, який ще й має багато часу, аби охопити такі різні сфери як "Ощадбанк" і Бабин Яр.

Але щоб керувати меморіалізацією такого чутливого місця як Бабин Яр – треба мати відповідну культурно-гуманітарну підготовку, бути візіонером. Єрмак, мабуть, поставив її для іншого – провести оборудки з державною власністю і відкрити шлях приватно-російському проєкту на території державного заповідника.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...