22 січня 2023, 13:04
До Дня Злуки: опитування щодо історичної пам'яті
Підготовлено разом з аналітиком "Демінініціатив" Сергієм Шаповаловим. Оригінал на НВ.
Дослідження "Демініціатив" показало, що відбулися суттєві зміни в тому, як українці сприймають радянське минуле: нині більшість громадян (73%) позитивно оцінюють розпад Радянського Союзу, а негативно – тільки 12%.
Головні зміни порівняно з попередніми роками полягають саме у меншій вираженості регіональних відмінностей. Ще у 2020 році, на Сході та Півдні України "туга за союзом" переважала.
Як бачимо з першого графіку, нині громадська думка стала значно більш консолідованою. А отже, росії вже навряд будь-коли вдасться довести українцям, що "в СРСР було краще" та посварити українців з різних частин нашої країни на ґрунті оцінки цього періоду історії нашого народу.
Щодо подій сучасної історії незалежної України, після 2014 року росія витрачала величезні ресурси, аби дискредитувати Революцію Гідності та переконати українців, що події на Майдані були "державним переворотом". Чи мала успіх російська пропаганда?
Як бачимо, нині більшість українців в усіх регіонах розуміють події на Майдані Незалежності 2014 року як справедливе повстання народу проти диктатури. Дійсно, на Півдні та Сході нашої країни досі є 22%-25% громадян, які поділяють проросійську інтерпретацію, але вони вже не становлять більшості.
Однак ще у 2020 році ситуація виглядала істотно інакше. Ситуація загалом по країні була, на жаль, "усередненою температурою по лікарні", адже спостерігалися суттєві регіональні розбіжності. На Сході та Півдні України трохи більше половини громадян (!) поділяли російську інтерпретацію історичних подій Революції Гідності.
На жаль, російська пропаганда "мала частковий успіх" у нав'язуванні нашим громадянам викривлених інтерпретацій української історії. Однак свист російських ракет за вікном спонукав українців переосмислювати минуле своєї країни, та яку роль у минулому нашої країни грала росія в будь-яких її проявах (СРСР, російська імперія тощо).
Діаграми, таблиці та більше інформації про опитування Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва щодо змін історичної пам'яті українців в час повномасштабної війни див. тут
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.