18 травня 2023, 11:40

Генерал Макмастер: Подолати ''стратегічний нарцисизм''

Оригінал моєї рецензії тут

"Поля битв. Боротьба за захист вільного світу" (укр. переклад видавництва"Наш формат") – це одночасно і мемуари, і роздуми про сучасні виклики у міжнародних відносинах 25-го радника президента США з національної безпеки Герберта Макмастера. Він відомий і як військовий історик, зокрема його книга про війну у В'єтнамі Dereliction of Duty ("Невиконання обов'язків) (1997) стала настільною для багатьох військових, і як командувач: під час звільнення Кувейту у 1991 р. 9 танків його роти без жодних втрат знищили 28 іракських танків за 23 хвилини – ця операція вже ввійшла в підручники для танкістів. Макмастер став тризірковим генералом, який значною мірою формулював бачення майбутнього армії США: у 2014 р. журнал "Times" включив його до списку 100 найвпливовіших осіб у світі. У 2017 р. він замінив Майкла Флінна на посаді радника Трампа з національної безпеки, якого скомпрометували погляди і зв'язки з Росією. Та на цій посаді пробув лише рік. Погляди Макмастера розійшлися з Трамповими щодо Ірану, Росії та Північної Кореї. Це – за витоками у пресі. А публічно він заявив про втручання росіян у президентську кампанію 2016 р., що його бос заперечував.

"20 однорічних воєн": наслідок "стратегічного нарцисизму"

Основну причину зовнішньополітичних поразок США Макмастер бачить у "стратегічному нарцисизмі": видавати бажане за дійсне, не бачити намірів ворога, вигадувати собі "реформований" Талібан, який, мовляв, не такий радикальний як "Аль-Каїда", і отже з ним можна мати справу – хоча насправді обидві структури були тісно пов'язані.

Політики в демократичних країнах, перебуваючи під тиском різних груп, воліють діяти поступово, інкрементально. Але війна – це змагання воль до перемоги, змагання на довгій дистанції. Одна війна в регіоні легко переростає в іншу. Тож мають бути довготривалі стратегії: "Америка заплатила б набагато менше за збереження присутності на Корейському півострові в 1950 р., ніж становила вартість Корейської війни, а стале залучення в Іраку після 2011 року коштувало б набагато дешевше, ніж кампанія після 2014-го зі звільнення Іраку та сирійської території від ІДІЛ" (с. 367).

Одна з глав має назву "20 однорічних воєн". Це – про Афганістан, де з 2001 р. тривала війна з Талібаном (не забуваймо при цьому, що війна почалася ще 1979 року, коли кремлівські старці направили "ограніченний контінгент совєтських войск" до мирного і нейтрального (!) Афганістану). Вашингтон не мав тривалої стратегії в Афганістані і постійно змінював свій курс. Крім хибних оцінок "реформування" Талібану, американці дозволяли пакистанцям себе постійно дурити. Уряд Пакистану контролюється армією, розвідка якої безпосередньо підтримувала афганських терористів, що вбивали американських солдат. Але у Вашингтоні хотіли вірити, що пакистанці цього більше не робитимуть. Насправді ж:

"терористична екосистема вздовж афгансько-пакистанського кордону не розвивалася органічно: її створювала пакистанська армія, щоб придушувати етнічних белуджів та пуштунів і стати на заваді їхнім прагненням до незалежності чи пошуку спільних цілей зі своїми родичами з протилежного боку "лінії Дюрана" (с. 156).

Ісламабад також не хотів, аби в Кабулі був уряд прихильний до Індії. Але зрештою, як це часто буває, терористи вийшли з-під контролю і почали теракти в самому Пакистані.

Щодо питання про "експорт демократії". Прийнята за Макмастера Стратегія нацбезпеки США від 2017 р. визнавала, що "американський спосіб життя не може бути нав'язаний іншим і він не є кульмінацією прогресу". Тобто тут ми бачимо відхід від прагнень попередників, але в той же час Макмастер постійно наголошує на необхідності стратегії відновлення таких країн, як Афганістан чи Ірак, розбудові інклюзивних інституцій, боротьбі з корупцією. Без цього перемоги не буде. Макмастер вважає, що тут були великі успіхи, але не було послідовності, а крім того американські чиновники на місцях не були ефективно підготовлені для розуміння реалій регіону.

Одне ціле: "Методичка Путіна" та плани Сі

Одним з уроків нападу Росії на Україну, на думку Макмастера, є те, що "тристороння дипломатія" (в трикутнику Вашингтон – Москва – Бейджін), яка тривала з часів Ніксона-Кісінджера, завершилася. Китай і Росія діють спільно, а два диктатори, Сі і Путін, – це одне ціле, вони лише чергуються "в ролі палія та пожежника". А іноді й одна країна грає обидві ролі. Так, наприклад, "розігравши сирійську карту на два способи – як головного приятеля Ірану та як потенційно найкращого стримувача іранської гегемонії в регіоні, – Росія наростила свій вплив". "Методичка Путіна" – це "гібридна війна", "російська війна нового покоління" (РВНП).

Показово, що для характеристики дій Китаю й Росії генерал посилається на... Леніна. Епіграфом до розділу про Росію є цитата Леніна про використання "найдрібніших тріщин" в таборі супротивника. Ба більше, зазначає Макмастер, "багато очільниікв і фінансистів США та союзників ідуть навіть далі, ніж цитата, приписувана Владіміру Леніну: "Капіталісти продадуть нам мотузку, на якій ми їх повісимо". Вони фактично фінансують придбання мотузки китайською компартією" (с. 346).

Китай з його авторитарним капіталізмом не збирається грати за міжнародно-визнаними правилами. Офіційно проголошена "військово-цивільна інтеграція" – це промисловий і кібершпіонаж для військових цілей.

Нинішній лідер КНР належить до так званої "когорти княжичів" (вислів австралійського журналіста Дж. Гарнаута), тобто дітей впливових партпрацівників. Але батько, сім'я Сі, і сам Сі підпали під репресії і "перевиховання" під час "культурної революції". Його сестра – наклала на себе руки. Та, на думку Макмастера, нинішнє "схиляння Сі перед спадщиною Мао" -це більш, ніж Стокгольмський синдром, це віра у велич Китаю і його повернення до ролі Піднебесної імперії. Цікаво, що коли Макмастер разом із Трампом відвідали у 2017 р. Заборонене місто в Бейджіні (резиденція імператорів, а тепер партійних вождів), то попри прагнення Бейджіну вразити американське керівництво свою величчю, результат для Макмастера був протилежний: велич Забороненого міста показала і страхи, і агресивні амбіції Китаю, тож спонукали більшу жорсткість адміністрації Трампа щодо КНР. Зокрема, Макмастер бачить спільне між анексією Криму і захопленням Китаєм островів у Південно-Китайському морі. Це "стратегічна поведінка зондування": як відреагує міжнародне товариство і як далі продовжити агресію.

М'якість відповіді лише посилює цю агресію, але Макмастер зауважує: у той час, як диктатори бачать слабкість демократії у роз'єднаності суспільства, треба перетворити цю слабкість на силу, продовжити демонструвати силу демократії студентам з Китаю, емігрантам, разом з тим нещадно викорінюючи агентів, шпигунів в їхньому середовищі.

Трамп, Байден та Україна

Макмастер зазначає, що своєю книгою не хотів би сприяти "поляризації, руйнівної для США". Пояснюючи свою згоду на роботу в адміністрації Трампа, він говорить про бажання помогти "відверто неординарному президенту" і наголошує на своїй аполітичності: "навіть ніколи не голосував" (отакої, а професор Гарань завжди закликає йти голосувати!).

Але головний посил Макмастера: не можна грунтувати зовнішню політику на внутрішньополітичних розрахунках. На жаль, як ми знаємо у справжніх демократіях, політики озираються на волю виборців, і це заважає їм бути державниками.

У генерала знаходяться слова і для критики свого колишнього боса: "кандидат Трамп і так знизив довіру до основних ЗМІ криками про "фейкові новини", "кампанія Трампа навіть додатково заохочувала російських хакерів" знаходити особисті листи Клінтон, його опонентки.

У той же час Обама нічого не відповів на хімічні атаки сирійського диктатора, а за Трампа вдарили по "вагнерівцям" в Сирії. Трамп зайняв жорсткіші позиції щодо Китаю. Щодо виходу США із кліматичної угоди, Макмастер вважав, що її варто дотримуватися, але потім його переконали, що в цьому нема особливого сенсу, бо з такою позицією не можна вплинути на основних забруднювачів -Індію та Китай.

Згодом, уже після відставки Макмастера, було "несподіване рішення Трампа у жовтні 2019-го вивесити ССО США із північної Сирії". Та й ми знаємо, що угоду з Талібаном з наївною вірою, що Талібан буде її дотримуватися, підписали саме за Трампа, а потім, у межах обіцянок Трампа, вже за Байдена відбувся хаос з виводом американських військ, що своєю чергою переконало Путіна в слабкості Заходу і підштовхнуло його до агресії проти України.

У передмові до українського видання Макмастер закидає Байдену, що напередодні агресії Росії той вивів ВМС США з Чорного моря, відмовився надати Україні додаткове озброєння, і ширше – запропонував скорочення військового бюджету. Та заради справедливості віддамо належне Байдену, який попереджав керівництво України і світ про напад Росії, а потім, хоч і повільно, із затримкою, але почав надавати Україні сучасну зброю, необхідну для захисту (хоч F-16 ми і досі чекаємо).

Говорячи про слабкість в опорі агресивним силам, Макмастер нагадує, що:

"Новинні програми кабельних мереж виявили, що можуть заощадити гроші та максимізувати прибуток, замінивши іноземних кореспондентів експертами, яким платять за сидіння за столами та діалоги (чи монологи) в студії – головним чином про інтриги Білого дому, партійну політику або популярну культуру" (с. 153).

Чекайте, про яку країну з говорунами-"експертами" йдеться? Чи не ми перші випробували сумнівне "ноу-хау"?

Генерал добре начитаний і обізнаний. В книзі розсипано багато цікавих фактів, як-от про Комінтерн, який у 1930 р. планував створення темношкірої держави на півдні США для комуністичної революції. І таких фактів, цифр, особистих вражень у книзі чимало. А ще роздуми про Близький Схід, Іран, Північну Корею, техногенні виклики – генералу Макмастеру є про що розповісти.

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...