Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Danke Петро, bonjour Володимир

12 квітня 2019, 10:52

Ще перед початком передвиборної кампанії один важливий німецький політик мене запитав за обідом: "Як ви думаєте, наступний президент України буде більш схожий на Трампа чи Макрона?". Я припустила, що це, швидше за все, буде хтось посередині. Він тоді пожартував, що посередині – це Меркель. Насправді, якщо Зеленський стане президентом, це, швидше, буде дещо посередині між Трампом і Макроном, але аж ніяк не Меркель.

Наприкінці минулого року, ми в Центрі "Нова Європа" навіть замовили соціологічне опитування, в якому, зокрема, запитали українців, чий стиль управління з іноземних лідерів вони хотіли б побачити у наступному президентові України. З тих, хто відповіли на це питання, ні Трамп, ні тим паче Макрон не вважаються українцями тими, на кого має бути подібний наступний президент України. Макрон – не повірите – дещо менш привабливий за Путіна, а Трамп має такий же рівень привабливості, як польський президент Анджей Дуда. А от щодо Меркель, з якою сьогодні планував зустрітись Порошенко, то її випередив у нашому опитуванні лише Лукашенко, хоча цифри теж не вражаючі – таким взірцем вона є для 9% українців (переважно з Західної України).

Те, що Лукашенко і Меркель були названі українцями тими закордонними лідерами, свідчить, очевидно, про бажання українців в різних регіонах бачити сильного лідера: тільки на Заході країни превалює бажання бачити сильного демократичного лідера (Меркель), в інших частинах – сильного і необов"язково демократичного (Лукашенко). Після падіння з п"єдесталу народних симпатій Путіна, Лукашенко одноосібно став своєрідним символом ностальгії, в той час, як Меркель, схоже, вдалось за останні роки стати для певної частини українського суспільства символом європейської мрії. Не дивно, що Лукашенка взірцем для очільника української держави бачать люди старшого покоління, а Меркель – молодшого.

Так коротко про те, кого українці вважають взірцем для наслідування наступному президенту України. Це важливо розуміти також, коли ми обговорюємо європейські відвідини Порошенка і Зеленського сьогодні. Зокрема з тієї точки зору, наскільки в принципі інтенсивні міжнародні контакти є електорально важливими. Судячи з того, що багато хто на Сході, Півдні, Півночі та Центрі України захоплюється давно невиїзним у західному напрямку Лукашенком – очевидно, не настільки, як, фокусуючись на міжнародній політиці, думав президент Порошенко. А ще до Петра Олексійовича в цьому міг переконатись під час свого електорального падіння Арсеній Яценюк, в якого були прекрасні стосунки з тодішнім віце-президентом США Джо Байденом, та й з Меркель він досить регулярно зустрічався. Президент виключно як дипломат-головнокомандувач українців явно не влаштовує...

Це при тому, що гарні персональні відносини Порошенка можна назвати одним з основних його зовнішньополітичних здобутків як президента. Саме вони змогли забезпечити у найбільш критичні моменти і підтримку Німеччини, і підтримку ЄС в питанні санкцій і, зрештою, в питанні виконання Мінських домовленостей. Жодному українському президенту не вдавалось до Порошенка заручитись такою підтримкою німецького канцлера. За деякою інформацією, вона сама висловила готовність зустрітись з Порошенком напередодні виборів. Питання начебто було лише перед яким туром і на чиїй території. Звісно, про жодну підтримку Порошенка офіційно в Берліні ніхто не говорить і не скаже. Мої контакти в уряді Німеччини, з якими довелось спілкуватись напередодні візиту, лише говорять: ви ж розумієте, що йдеться про дійсно тривале партнерство, яке пережило і хороші, і погані часи. Мовляв, логічно, що вони зустрічаються, але це не означає, що Берлін не відкритий до співпраці з Зеленським-президентом. Питання ж, наскільки ця зустріч здатна мобілізувати електорат Порошенка, виглядає наразі вже швидше риторичним. Ті, для кого Меркель є авторитетом і зразком в Україні (а це, нагадаю, переважно мешканці Західної України) вже, судячи з усього, й так зробили свій вибір.

Що ж стосується Макрона, то такого довірливого діалогу, як з Меркель, у Порошенка не склалось з ним ще з першої зустрічі, коли, як стверджують наші французькі джерела, Порошенко хотів говорити про "війну та мир" на Донбасі, а Макрон – про французький бізнес в Україні. Точніше, про його проблеми – з конкретикою, іменами. (Зеленському, до речі, теж варто врахувати французький бізнес-підхід у цьому питанні). Всі спроби запросити Макрона до України з візитом, докладені Петром Олексійовичем в останні роки, закінчувались фіаско. І тут раптом французький президент зустрічається у Парижі з опонентом Порошенка, кандидатом Зеленським... Цікаво, чи Макрон розумів, погоджуючись на зустріч з Зеленським, що тим самим він відбирає один з основних аргументів Порошенка у кампанії проти кандидата Зе – про спроможність останнього на дипломатичному фронті. По суті відбирає у Порошенка потужний козир про ексклюзивність його міжнародних контактів. Візуалізує те, що, згідно з наративом кампанії Порошенка, у принципі складно собі уявити – зустріч комедійного актора з президентом однієї з найважливіших країн Європи ще навіть не в статусі президента.

Сьогоднішні зустрічі у Парижі теж доволі символічні з тієї точки зору, що у червні відзначатиметься 5-та річниця Нормандського формату. У Порошенка ще донедавна активно думали, яким чином відзначати цю дату. Що стосується Зеленського, то в деяких важливих західних столицях вже сьогодні вбачають у його потенційному президентстві можливість для певних зрушень навколо врегулювання на Донбасі. Дуже показовою у цьому контексті є заява Єлисейського палацу у контексті Нормандського формату, озвучена напередодні зустрічі з двома кандидатами: "Ми нагадаємо, в унісон з Берліном, що Україна також повинна докладати зусиль". Своєрідний натяк на те, що нас знову можуть чекати цікаві часи з дипломатичним пресингом щодо виконання української частини Мінська. Крім того, в Парижі можуть вже на старті озвучити свою (і в принципі Берліна) позицію щодо розширення переговорного формату за рахунок США і Британії, що вже не один раз пропонував кандидат Зеленський – востаннє, коли подібна ідея з розширенням формату озвучувалась, вона не була сприйнята в цих двох столицях. Враховуючи, що у Білому домі, за деякою інформацією, так само пов"язують свої сподівання з новим можливим президентом (розблокування діалогу з Росією через звільнення моряків і зрушення у врегулюванні навколо Донбасу), Макрону, не виключено, важливо перехопити ініціативу. Зеленському у цьому контексті і в разі обрання на найвищу посаду є сенс взяти у міжнародних партнерів те, що англійською називають "grace period" – період, коли від тебе нічого особливого не вимагають і не судять суворо. Рішенням про "війну і мир" поспіх не потрібен.

powered by lun.ua
Коментарі — 16
Nikolay Zasenko _ 13.04.2019 20:19
IP: 35.235.226.---
Пердполагаю, что выборцы ЗЕ видят в нем нового Джастина Трюдо с элементами Лукашенко...
spitfire _ 13.04.2019 19:34
IP: 35.235.227.---
Борис Райтшустер:
"На словах Меркель великая подруга Украины. Ее действия говорят об обратном: В 2008 году именно Меркель решительно заблокировала процесс вступления Украины в НАТО. Она играла решающую роль в решении не поставлять оружие в Украину после вторжения российских войск. Европейские санкции никогда не были для Путина достаточно болезненными, чтобы вынудить его изменить свою политику. Минскими соглашениями Меркель фактически закрепила позиции России в Украине. После военного нападения на украинские корабли в Керченском проливе в конце прошлого года в отношении России не было принято абсолютно никаких мер. Именно Меркель готова вонзить экономический нож в спину Украины путинским "Северным потоком-2". Она игнорирует, что Москва плюнула на данные якобы ей обещания про транзит через Украину. Ее доверенное лицо Альтмайер только что открыл завод Mercedes в России, в демонстративней гармонии лично с Путиным – именно в день 70-летие основания НАТО."
Porshenkof Timosha _ 13.04.2019 17:36
IP: 35.235.226.---
Юрий Бурый:
Не Москва горой, а народ Украины.
Юрій Бурий _ 13.04.2019 14:46
IP: 35.235.227.---
Ми ще не знаємо справжнього Вову Зеленського, і недарма ж він ховається від журналістів та теледебатів, бо дуже боїться, а боїться тому, що він щось ховає від людських очей. Мені, наприклад, не хочеться йти 21 квітня обирати між поганим і дуже поганим, а саме таке пропонують Україні на другому турові.
Також мене особисто зворушує рішучість українців віддати більшість голосів за партію (!) "Слуга народу" на парламентських виборах, коли невідома ані програма цієї "партії" ані персональний склад цієї "партії".А оскільки вся Москва горою стоїть за Зеленського, то чи не маємо ми троянського коня впустити до себе?
Оria-Na _ 13.04.2019 11:15
IP: 35.235.227.---
Буде як в тому фільмі: Кемська волость? – яяя. Да пусть забирает... я то думал...
spitfire _ 13.04.2019 01:13
IP: 35.235.227.---
"превалює бажання бачити...сильного і необов"язково демократичного (Лукашенко)...Лукашенко одноосібно став своєрідним символом ностальгії"
тю. а чого ви вирішили, що цивілізований диктатор – мрія українців?
можливо, їм подобається неосвічений дикун, монгольский хан, від якого тхне конським потом і кров'ю зарізаних рабів? можливо, їм подобається коритись і слухатись? можливо, їм подобається стабільність, як в Росії? я думаю, насправді їм подобається чекіст, але небезпечно в цьому зізнатись.
звідси любов до білоруського колгоспного ерзацу.
spitfire _ 13.04.2019 00:48
IP: 35.235.230.---
"наступний президент України буде більш схожий на Трампа чи Макрона?"
наступний президент буде схожий на Воффку, Вовочку, аж поки не подорослішає і не перетвориться на Вована.
"нагадаємо, що Україна також повинна докладати зусиль"
а ще Франція може заявити, що в Україні громадянська війна, що київські фошизди розпинають дітей і таке інше в стилі російської пропаганди.
взагалі, Мінсько-Мюнхенська змова – чудова ілюстрація європейської раціональності і лицемірства.
приклад тимчасового тактичного успіху і жахливого стратегічного програшу європейської цивілізації.
hrim _ 12.04.2019 13:04
IP: 35.235.226.---
"Те, що Лукашенко і Меркель були названі українцями тими закордонними лідерами, свідчить, очевидно, про бажання українців в різних регіонах бачити сильного лідера: тільки на Заході країни превалює бажання бачити сильного демократичного лідера (Меркель), в інших частинах – сильного і необов"язково демократичного (Лукашенко)."

Про рівень тих українців, які бажають бачити сильного лідера в особі Лукашенка, свідчить їх захоплення популярне відео відвідування білоруським президентом корівника з вирішенням на ходу кадрових питань.

П. С. Автору подяка за вдалий аналіз поточної політичної ситуації.
Grygorii Moroz _ 12.04.2019 12:07
IP: 35.235.227.---
ну в нього є вже кількарічний досвід президентства, хоча і акторського, в роль ввійшов – чом не український Макрон?
Александр 1 _ 12.04.2019 11:34
IP: 35.235.227.---
Дмитрий Шкель:
За какие заслуги его определяют как "дещо посередині між Трампом і Макроном"? Это скорее что-то среднее между Янокивичем и Галустяном
++++ Блискуче!
Марина Шабетник _ 12.04.2019 11:33
IP: 35.235.227.---
Хорошая статья! И международные партнеры устали наблюдать,как мы ни черта не делаем,только ноем,коррупция зашкаливает,вечно просим денег и санкций,а партнеры нам показывают отчеты и суммы,которые выводятся нашими делками из Украины в оффшоры и не понимают- как так,ведь война...
Віктор Совщак _ 12.04.2019 11:26
IP: 35.235.227.---
Всім хто пише Громадяни звільніть перон Потяг вже в дорозі як два дні Черговий потяг буде через 5 років
Nadja Simon _ 12.04.2019 11:19
IP: 35.235.227.---
ніс схожий... але що поробиш, такий електорат... Шиллер казав – голоси треба зважувати, а не рахувати...
Дмитрий Шкель _ 12.04.2019 11:15
IP: 35.235.226.---
За какие заслуги его определяют как "дещо посередині між Трампом і Макроном"? Это скорее что-то среднее между Янокивичем и Галустяном
Olia Kozyak _ 12.04.2019 11:10
IP: 35.235.227.---
Він начитаний як Макрон, чи в нього досвід в роботі з фінансами як у Макрона? Чи просто ніс схожий?
Taras Orel _ 12.04.2019 10:59
IP: 35.235.227.---
Насправді, якщо Зеленський стане президентом, це, швидше, буде дещо нижче плінтуса
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter