Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Зеленський як альтернатива Путіну на пострадянському просторі. Шанс ще є

08 липня 2020, 16:41

Одним з позитивних ефектів президентства Зеленського могло б стати збільшення привабливості України на пострадянському просторі і взагалі в російськомовному світі (не плутати з "русским миром").

"Могло б", тому що, як засвідчило презентоване нами сьогодні масштабне аналітичне дослідження "М"яка сила України в регіоні. Кейси Білорусі, Грузії, Молдови, Казахстану та Росії" – зацікавленість і місцями зростання привабливості України у регіоні мало, швидше, епізодичний ефект. На рівні президентської кампанії і перших місяців президентства, які виділялись яскравою антикорупційною риторикою. Далі все продовжує залежати від того, як Україна за президентства Зеленського зможе не лише розібратись з корупцією, бідністю, ручним правосуддям і олігархами, але й доступною мовою розповісти про це для країн регіону.

Сам же Зеленський – і треба про це також говорити – міг би стати демократичною альтернативою Путіну принаймні в окремих країнах регіону. "Міг би", тому що тут поки потенціал взагалі невичерпаний. Але перші обнадійливі сигнали вже надходять. Зокрема з Молдови. Президенти України ніколи не славились популярністю у цій країні, однак згідно з опитуваннями кінця 2019 року Зеленський став другим після Путіна найпопулярнішим закордонним лідером – із 42% симпатій (у Путіна – 55%).

І тут кілька питань на засипку. Чи усвідомлює Зеленський свою відповідальність перед мільйонами громадян інших пострадянських країн, які готові бачити в ньому альтернативу Путіну, а в Україні – альтернативну Росії модель розвитку? Чи розуміє, що його заклик у перші хвилини після перемоги на виборах – "подивіться на нас, все можливо" – насправді був не лише закликом, але й викликом для тих авторитарних лідерів і тих систем, де вільні і демократичні вибори – це все ще мрія?

Загалом, чи готовий він грати в цьому регіоні в довгу і всерйоз? Якщо так, то для нього знадобиться головний висновок нашого аналізу: Україна цікава і приваблива для інших країн регіону виключно як трендсеттер демократичних процесів. Вона нікому не цікава як маленька Росія чи велика Білорусь. Нікому непотрібні копії, якщо вже є оригінал.

Потрібно також розуміти, що деякі елементи "м"якої сили" України були свідомо чи несвідомо закладені у попередні роки, зокрема й за президентства інших очільників України, які самі по собі не були популярними серед мешканців пострадянського простору, але результати їхньої діяльності є достатньо привабливими. Скажімо, у Білорусі одним з важливих елементів "м"якої сили" України є безвізовий режим України з Європейським Союзом – те, що для наших сусідів є чимось дуже бажаним, але поки що недосяжним. Певним елементом "м"якої сили" України давно вже стала українська продукція, активно представлена у супермаркетах окремих сусідніх країн (тієї ж Молдови). У Казахстані елементом "м"якої сили" стають українські топ-менеджери. Україна також стає все привабливішою для еміграції фахівців з інших пострадянських країн. Особливо для тих, для кого путінська Росія вже не є привабливим напрямком для постійного проживання, а Захід ще не є через ментальні і культурні відмінності. Набуває обертів привабливість України з точки зору медичного і подієвого туризму (коли Україну все більше відвідують під час міжнародних культурних і спортивних подій). Водночас, ми поки що не стали привабливим транзитним хабом (передусім через критичні відгуки про МАУ). Вимушеним у випадку деяких країн – так, привабливим – ні.

Звісно, не все, що працюватиме на посилення "м"якої сили" України в одних країнах регіону, працюватиме в інших. Понад те, не все, що працюватиме на наш інтерес в пострадянських країнах, буде збільшувати популярність Зеленського в самій Україні. Наприклад, для того, щоб Україна була почута в інших країнах регіону, вона має більше комунікувати російською мовою (один із секретів популярності президентської кампанії Зеленського у регіоні, коли багато комунікації від нього йшло саме російською). Як це буде сприйнято українським суспільством, активна частина якого дуже чутливо сприймає, коли президент спілкується не державною мовою? Одна з наших рекомендацій тут – організовувати брифінги президента саме для журналістів з важливих для нас пострадянських країн. Або ж миролюбива риторика Зеленського, його щира налаштованість закінчити війну, які грають в позитив на сприйняття України мешканцями Білорусі, Казахстані та Росії, однак є неприйнятними для частини українського суспільства, зокрема й частини виборців Зеленського. Крім того, надмірного загравання з Росією у питаннях "війни та миру" бояться у Грузії та Молдові, де Україна приваблива саме тоді, коли спроможна давати тверду відсіч Путіну.

Однак, спільним знаменником для всіх тут й надалі залишається те, про що йшлось на початку – здатність Зеленського хірургічним, а не косметичним шляхом провести зміни в Україні, при цьому лише посилюючи, а не підважуючи її роль як трендсеттера демократичних процесів на пострадянському просторі. Просторі, який на фоні сумнівних референдумів і виборів у низці країн регіону наразі переживає досить непевні часи. І це тим паче має стимулювати Україну та її президента вступати у серйозну й довгу гру.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
Vasyl Shtager _ 12.07.2020 02:17
IP: 128.124.144.---
"Чи усвідомлює Зеленський свою відповідальність перед мільйонами громадян інших пострадянських країн, які готові бачити в ньому альтернативу Путіну?" – питає авторка. Таке враження, що Альона Гетьманчук просто знучається над читачами. У клоуна не виникло а ні грами відповідальності щоб відмовитися, коли Коломойський стягував його зі сцени і наймав грати роль президента.
Alex Kovtun _ 11.07.2020 22:10
IP: 91.199.93.---
Оria-Na:
а как надо голосовать?
Оria-Na _ 11.07.2020 21:03
IP: 46.118.127.---
Гадаю, кловун стане не альтернативою, а хорошим щепленням, як не треба голосувати – не лише для пост радянських країн, а й для всього цивілізованого світу.
Влад Дорошенко _ 10.07.2020 10:05
IP: 93.72.24.---
Как стать альтернативой, если такой разрыв показателей из-за падения промышленности?
Согласно индекса конкурентоспособности промышленности ООН Казахстан обогнал Украину в рейтинге 152 стран и занимает 68 место. Об этом свидетельствуют соответствующие данные, рассчитанные ООН по промышленному развитию (UNIDO).
Из стран СНГ = Россия (32) и Беларусь (47), которые по сравнению с данными 2018 года свои позиции сохранили.
Украина (69), Узбекистан (92), Армения (103), Молдова (111), Азербайджан (120), Кыргызстан (122) и Таджикистан (129).
Топ-10 индекса представлены пятью азиатскими, четырьмя европейскими странами и США. На протяжении последних лет лидирует Германия, первую тройку замыкают Китай и Республика Корея, которые обогнали Японию и США по сравнению с предыдущими отчетами. Замыкают рейтинг Макао, Нигерия и Тонга.
Юрий Глухов _ 09.07.2020 13:18
IP: 94.137.235.---
Есть предел самомнению так называемых украинцев? Похоже, нет предела.
_ABM_ _ 09.07.2020 11:04
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда [♛☭卐]+🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
-... гастарбайтеров...
Швондер, ваше обнуленное ❌уйл😈 открыто признал, что НаРоссии не хватает квалифицированных ресурсов. Россиянские швондеры показали полную неспособность поднять уровень своей жизни. По рейтингу качества жизни Рассеюка оказалась на 105 месте.
gtmarket.ru/ratings/quality-of-life-index/info
Приглашайте китайцев, заодно они вам и рождаемость поднимут.
Прилоус Андрій _ 09.07.2020 10:00
IP: 212.66.51.---
Ви помиляєтеся, шансів уже немає.
Log Log _ 09.07.2020 09:16
IP: 178.133.52.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
лучьше держаться от Украины дальнейшее.
Очередной перл "новояза от Унитаза".
Дегенерат, выучи РУССКИЙ язык.
"Дальнейшее" здесь как корове седло.
Слабоумный, чтобы писать ЛУЧШЕ нужно читать, а не только слушать Соловьёва.
"Прежде был алкоголик" – может писать только такой алкаш как ты, третьеклассник
знает, что нужно писать "прежде был алкоголиКОМ".
Гори со стыда, безграмотный недоумок.
Україна та Європа1108 Зеленський48 Aтака Путіна1268 Уряд реформ415 Донбас21
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter