Чи настане в Україні політичний матріархат?
У високорозвинутих західних демократіях, особливо, у країнах Скандинавії, політика вважається хатньою справою. Тому там домінування жінок у політиці – цілковита норма. Чоловіки реалізовують себе у бізнесі.
З обранням прем'єр-міністром Юлії Тимошенко та призначенням Секретарем Ради Національної Безпеки й Оборони Раїси Богатирьової українська політика також може стати жіночою, причому, незалежно від бажання чоловіків...
Маю на увазі, що крім жінки-прем'єра, відповідальної за ведення "народного господарства", а також жінки-секретаря, відповідальної за організацію національної безпеки й оборони (традиційно чоловіча функція) Україна цілком "дозріє" і до жінки-президента. Президент у нашій поствізантійській психокультурі підсвідомо сприймається як батько – патріарх усього народу. Отож, жінка у ролі Президента – початок ери політичного матріархату. При тому, що від цього українська політика зовсім не стане хатньою справою! Можливо, вона буде ще радикальнішою у своїй риториці та конфронтаційнішою на рівні політичного символізму. Принаймні, потенційна кандидат на цю роль позиціонує поки що себе саме так.
Але до цього ще потрібно дожити...
А поки що замисел секретаріату нинішнього Президента читається дещо інакше.
З одного боку, призначення Раїси Богатирьової – це відповідь на проголошення "групою Януковича" переходу в опозицію з використанням технології "тіньового уряду". Тут вгадуються спільні інтереси правлячої коаліції в девальвації символічного капіталу такого "тіньового уряду", політичні соратники якого самі беруть участь у владі, а також у розпалюванні групових протиріч усередині Партії регіонів. Якщо сьогодні хтось із соратників Віктора Федоровича дозволить собі критику на адресу Раїси Василівни – медійний резонанс забезпечать опоненти. Тоді стратегія розколу партії регіонів може спрацювати.
З іншого боку, Президент традиційно розглядає посаду Секретаря РНБО як противагу прем'єр-міністру, особливо, якщо главою уряду є Юлія Тимошенко:). На роль Петра Порошенка цього разу запрошено не чоловіка, який уособлює силу, багатство і рішучість. У будь-якому конфлікті з жінкою-прем'єром чоловік в очах громадськості виглядатиме апріорі винним. Тому суспільству буде запропонований новий, жіночий формат політичного конфлікту – цього разу між двома жінками. Рівність умов для конфронтації.
А чоловіки з Секретаріату Президента, Верховної Ради й "тіньового уряду" будуть за цим мовчки спостерігати.
Можуть навіть приміряти білі рукавички. Або білі маєчки з сердечками і жовтогарячі – з пальмами Мерцалова.
Однак, подібна стратегічна знахідка "чоловіків від політики" цілком може обернутися стратегічною поразкою для них, як для "політичної статі".
Що буде, якщо Юлія Володимирівна домовиться із Раїсою Василівною про спаринг на президентських виборах?