31 серпня 2021, 11:39

Вакуум присутності у Центральній Азії й потенціал тюрксько-мусульманського світу

Я майже нічого не писав про Афганістан, а тепер зафіксую думку.

Остаточне виведення американських військ, яке відбулося сьогодні вночі, це, звичайно, поразка. Але поразка "за домовленістю", тобто поразка вимушена, але добровільна.

Талібан ще й отримав "репарації", у вигляді залишеної зброї і техніки. Я вже не кажу про цивільну інфраструктуру, створену в Афганістані за останні 20 років.

Разом з виведенням військ США ще й припинили там дипломатичну присутність і переносять свою дипломатичну місію у Катар. Лідери Талібану ж повернулися з Катару до Кабулу. Своєрідна рокіровка.

В США кажуть, що відсьогодні війна в Афганістані закінчилася. Для США. Але, думаю, усе тільки починається... Війна в Афганістані не закінчиться. Як не закінчиться й боротьба за Афганістан.

"Афганська катастрофа" створює вакуум присутності в регіоні. І цей геополітичний вакуум буде заповнюватися. Претендентів багато. Але головних сил три: Китай, Росія і Туреччина.

Китай готовий визнати владу Талібану. Росія за цим спостерігатиме. А Туреччина вже веде переговори, близькі до успішного завершення. Туреччина – союзник Пакистану (згадайте позицію Пакистану у війні за Карабах) і регіональний опонент Ірану (так само як і Талібан).

Турецьке управління аеропортом Кабула може стати точкою опори (і логістичними воротами) Анкари у всій Центральній Азії, включно з тюркськими Узбекистаном, Киргизстаном, Туркменистаном, і, можливо, Казахстаном.

Турки зможуть вибрати собі геополітичного партнера – з ким і проти кого конкурувати у цьому регіоні: з Росією проти Китаю, чи з Китаєм проти Росії. І у КНР, і у РФ є тюркські мусульманські меншини. Уйгури Сінцзяня знаходяться в цьому ж регіоні, який колись називали Східним Туркестаном. А тюркські й мусульманські народи РФ, наприклад, Кавказу – набагато ближче до самої Туреччини.

Якщо турки наважаться конкурувати з Китаєм, то можуть розраховувати на підтримку США. Якщо з Росією – то Великої Британії.

Але процеси можуть піти і самопливом – з ініціативи самих тюрксько-мусульманських народів. Тоді Анкарі доведеться просто реагувати на події, втягуючись у цей геополітичний вакуум.

Україні ж потрібно зміцнювати економічне співробітництво й безпекове партнерство з Туреччиною, акцентуючи її увагу на становищі тюрксько-мусульманських народів Північного Кавказу й Поволжя, а не лише Уйгуристану в КНР.

Почати можна з малого. За допомогою кадрового й інтелектуального потенціалу кримських татар створити хоча б турецькомовну версію державного інформаційного агенства "Укрінформ".

Китайська стратегія

Отже, у московському кремлі підтвердили дати візиту Сі Цзіньпіна: 20-22 березня 2023 року. Вже з понеділка. Я, якщо чесно, не бачу підстав сподіватися що той змушуватиме Путіна згорнути війну...

Правда не послабить наші позиції на фронті. Правда їх посилить.

Нарешті і я прочитав статтю The Washington Post яку ви учора так активно обговорювали. Це справді фундаментальна, велика і детальна стаття про те що передувало повномасштабному нападу РФ на Україну 24 лютого...

Жорстка любов з обіцянкою матеріальної компенсацієї 🙂

Ну що ж, за підсумками офіційної частини візиту президента Зеленського можна констатувати що США продовжують підтримувати Україну. І це головне...

Вакуум присутності у Центральній Азії й потенціал тюрксько-мусульманського світу

Я майже нічого не писав про Афганістан, а тепер зафіксую думку. Остаточне виведення американських військ, яке відбулося сьогодні вночі, це, звичайно, поразка...

Президенту Зеленському потрібно вийти з парадигми Єрмака

У своєму інтерв'ю французькій газеті "Фігаро" Володимир Зеленський зізнався, що у Кремлі ігнорують його прохання поговорити по телефону навіть у найкритичніші моменти військової ескалації на лінії фронту...

АГРЕСІЯ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ: спецоперація по ізоляції від Заходу – 3

Щодо методики дослідження Представлена методика опрацювання інформаційних матеріалів соціальних мереж може застосовуватись для: 1) встановлення ключових наративів, які просуваються в інформаційному просторі на конкретний час (період часу) і на основі цього прогнозування запланованих дій агресора; 2) виявлення типів інформаційних кампаній (системні інформаційні дії, інформаційні удари); 3) виявлення ресурсів, задіяних в антиукраїнських інформаційних операціях...