Виборець дрейфує до принципово нових проектів
Результати голосування в такій консервативній галицькій області, як Тернопільська, чітко показує зсув уподобань виборців до нових політичних проектів. Проектів у хорошому розумінні цього слова. З новим баченням політичного майбутнього, у якому немає місця такому приторному політичному сьогоденню.
Люди показали, що бажають чогось принципово іншого, свіжішого, молодшого. І це яскраво доводить значна втрата своїх позицій як "Нашою Україною", так і Блоком Юлії Тимошенко.
Сама виборча процедура і всі технологічні виборчі непорозуміння (насправді юридичні технології – маніпулювання виборчим процесом), бажання одних провести, а інших – скасувати вибори, на тлі коливання третіх:) суттєво спантеличили тернопільського виборця.
І от у цій ситуації дезорієнтації він, підвівши очі й оглянувшись довкола, проголосував за тих кого там побачив.
Якби участь у виборах брали також політичні проекти Яценюка, Гриценка чи В'ячеслава Кириленка, цілком можливо, що виборці обирали б, насамперед, серед них.
Однак вони згаяли таку можливість для політичного старту й пропустили вперед політичні сили Тягнибока (ВО "Свобода") й губернатора Чижмара ("Єдиний центр"). Причини у кожного різні: від браку ресурсів, невіри у власні сили або притуплення відчуття реальності, до небажання ризикувати малим заради великого – майбутніх президентських виборів.
Врешті-решт застосування серйозних адміністративних важелів впливу на те, щоб вибори таки відбулися, є серйозним кризовим симптомом для всієї демократичної системи України. Парадоксальним чином вибори можна провести лише тоді, коли вживаєш адмінресурс: коли ти його не хочеш або не можеш вжити, або, коли він є надто слабким – демократична процедура просто не спрацювує – вона саботується великими політичними партіями чи гравцями-монополістами (фактично узурпаторами влади).
При цьому якщо на всеукраїнському рівні БЮТу таки вдалося заблокувати парламентські вибори восени минулого року, то на рівні регіональному такий варіант не пройшов. Це означає, що уряд Тимошенко на регіональному рівні має слабші важелі впливу ніж секретаріат Ющенка.
І особистий рейтинг Тимошенко – не такий вже й неспалимий політичний капітал...