Покласти край бюджетному грудневому шабашу
Грудень – місяць дерибану в Україні. Це час, коли чиновники небачено збагачуються. А держава втрачає мільярди. Котрі мережа "прокладок" та "конвертів" виводить на сонячні офшори.
Як і в дореволюційні роки протягом грудня 2016-го замовники тендерів без будь-яких конкурсів укладали мільйонні угоди на ремонти, будівництва та реконструкції. З метою освоїти побільше грошей на кінець року. Поширена практика, коли приміром, угода на ремонт дороги за мільйон гривень від 20 грудня закривалася через кілька днів як виконана. І зима не на заваді. Щоправда, чи перевіре хтось післяремонтний стан таких доріг? Під питанням. Адже тільки за останній місяць без конкурсів було укладено кілька десятків тисяч договорів на сім мільярдів гривень. На всіх просто не вистачить "контролюючих органів".
Нині закон про закупівлі містить одну слабинку, яка породжує грудневий шабаш. Замовники мають право не проводити конкурсні торги в системі ProZorro на суму до 200 тисяч гривень на товари та півтора мільйона гривень на роботи. Це так звані допорогові закупівлі. Законодавець з добрих намірів залишив таку поблажку. Щоб при нагальній необхідності була змога, наприклад, залатати покрівлю в школі, яка протекла. Втім, грудневі суми неконкурсних контрактів доводять, що даним правом в державних кабінетах, м'яко кажучи, зловживають.
І треба визнати, без тендерів полюбляють витрачати бюджетні гроші як маленькі чинуші в райрадах, так великі шишки в міністерських структурах. Тож, чи не настав час, зворушити цю каламуть?
Боротися точково з наслідками неконкурсних закупівель немає сенсу. Протидіяти неефективному використанню грошей треба системно. Аукціони ProZorro довели свою результативність. Конкурси проходять швидко та он-лайн при максимальній відкритості.
Тому цього року нові менеджери в уряді при підтримці свідомих платників податків мають перевести і допорогові закупівлі на обов'язкову конкурсну основу ProZorro. Щоб завадити бюджетному грудневому шабашу 2017 року.
Хабармен
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.