Активи Дерипаски. Вже не поразка, але поки і не перемога
Можна порадіти за конфіскацію численних активів російського олігарха Олега Дерипаски в Україні. І подякувати за це команді заступниці Міністра юстиції Ірині Мудрій, яка відповідальна за напрямок підготовки позовів про стягнення активів підсанкційних осіб. Проте пройдено лише півдороги. Що буде далі з активами в уряді досі не вирішили.
Конфіскація буде остаточно завершена, коли державний менеджмент очолить ключові підприємства Дерипаски. Мова іде про Миколаївський глиноземний завод, Глухівський карʼєр кварцитів та інші. Та не просто очолить. А зуміє налагодити прибуткове виробництво, яке буде генерувати дивіденди до державного бюджету. Це так потрібні кошти на армію, медицину, освіту під час війни.
Чи, якщо держава не має часу і ресурсу розбиратися з цим виробництвом, то може організувати його приватизацію через платформу Prozorro.Sale. Це також швидкі гроші в бюджет. А приватний власник, який має бачення як розвивати конфісковані активи Дерипаски, забезпечить нові інвестиції, робочі місця і податки, що однозначно позитивно для знекровленої війною економіки.
Однак, в процесі управління конфіскованими активами в Україні є серйозні недоліки. Я просто всім нагадаю, що на сьогодні ряд конфіскованих активів у російських олігархів і експрезидента Віктора Януковича досі не передані урядом в управління державним органам і компаніям. Чим довше конфісковане майно знаходиться в "сірій" зоні – тобто вже конфісковане, але ще не під контролем держави – тим легше з нього вивести всі цінні активи чи просто їх пошкодити, щоб вони не дісталися Україні.
Якщо такі активи як земельні ділянки чи квартири можуть зачекати. То виробничі активи без ефективного управління з кожним днем втрачають ліквідність та економічний потенціал. Тому конфіскація – це дещо складніший процес ніж просто рішення суду.
До речі, якщо ви запитаєте: "Так, а хто в Україні відповідальний за результати конфіскації?", то відповідь вас здивує. Немає чітко визначеного міністерства. Жоден міністр не зобовʼязаний звітувати перед суспільством про те, скільки коштів надійшло в бюджет за результатами конфіскації.