Руслан Кухарчук Журналіст, медіа-менеджер, голова Асоціації "Новомедіа"

Журналісти та редактори основних ЗМІ вирішують, що робити з релігійною тематикою

06 червня 2009, 15:16

(Передрук з нагоди Дня журналіста)

30 травня у конференц-залі готелю "Либідь" представники провідних українських мас-медіа зібрались на семінар – круглий стіл. Тема дискусії – "Релігійна тематика у вікні світських ЗМІ". Організаторами цього форуму виступили Асоціація журналістів "Новомедіа" та Оксфордський центр релігії та суспільного життя. Спеціальними гостями стали Террі Меттінглі та Арні Фельдстад, за плечима яких величезний досвід висвітлення релігійної тематики у відомих норвезьких та американських секулярних медіа.

Хоча тема релігії не дуже популярна в українських мас-медіа, на круглий стіл завітало чимало зацікавлених учасників. Серед них незалежні журналісти, представники столичних і регіональних ЗМІ: журнал "Український тиждень", газета "20 хвилин" (Тернопіль), газета "Панорама" (Суми), Інтер, 1+1, ICTV, 5 канал, КДТРК, ТРК "Глас", Хмельницька телекомпанія "33 канал", інформагентство "Укрінформ", Інтернет-видання www.from-ua.com, видавничий дім "Едіпресс". Організатори мали на меті обговорити питання не з експертами від релігії та ЗМІ, а з практикуючими медіа-працівниками.Руслан Кухарчук, президент Асоціації "Новомедіа", розпочинаючи форум, відзначив, що у сучасних ньюз-румах всі навколорелігійні теми намагаються відсунути на маргінес. "Якщо й беруться висвітлювати, то часто непрофесійно, через що несе втрати репутація журналістів, потерпають також і церкви. У результаті з'являється чимало нарікань з боку віруючих, особливо – євангельських конфесій. Вихід із ситуації – подивитись проблемі у вічі й визначити правила гри", – сказав Кухарчук.Відомий американський колумніст Террі Меттінглі розповів про основні проблеми під час висвітленні релігійної тематики у світських ЗМІ: 1) ігнорування цієї тематики через брак місця, часу та ресурсів; 2) упередження через брак знань (неможливо розповідати історію, яку не розумієш); 3) упередження у зв'язку зі світоглядом журналіста чи редактора (важко висвітлювати тему, коли не розумієш, чому вона важлива для аудиторії); 4) ідейна антирелігійність.

"Я не кажу, що всі журналісти повинні бути релігійними. Я кажу, що занадто багато журналістів практично нічого не розуміють у релігії. І у цьому основна проблема: вони не можуть зрозуміти силу певної тематики, тому що вона не відповідає їхньому світогляду", – заявив Меттінглі.Своєю чергою Арні Фельдстад, виконавчий директор медіа-проектів Оксфордського центру, присвятив час питанням журналістських стандартів – чесність, справедливість, баланс. Адже головне завдання журналіста – бути на боці істини.

Далі учасники форуму перейшли до обговорення. І перше, що констатували багато присутніх журналістів, – релігійна тематика ігнорується і навіть забороняється. Тільки інформація про скандали й конфлікти у християнському світі має шанс потрапити в ефір чи на шпальти видань.

Юрій Макаров, шеф-редактор "Українського тижня", в журналі котрого не раз друкувались матеріали релігійного змісту, зазначив: "Релігійна тематика повинна бути переконливою. Не цікаво писати тільки про "войнушки" при висвітленні конфлікту між УПЦ та УПЦ (КП). У стані перехідного періоду, під час економічної кризи потрібно висвітлювати більш змістовні речі. Релігійна тематика повинна подаватися набагато активніше. Втім тут важливо пам'ятати: на скрипці потрібно грати тільки геніально. Так само й на релігійну тему потрібно писати тільки дуже й дуже добре".Оксана Тупальська, редактор програми на "5 каналі", навела приклад останньої релігійної події, коли Папа Римський зустрівся із Президентом України. На її подив, ніхто з журналістів під час висвітлення цієї події не волів з'ясувати – чому український Президент саме під час економічної кризи зустрівся з духовним лідером католиків, чи вплине це якось на ситуацію у країні і на нього особисто. "Журналістам варто навчитись дивитись глибше, вміти аналізувати подібні події", – сказала вона.Під час бесіди учасники цікавились – чи є місце релігійній тематиці у світських ЗМІ? Чи може релігія бути публічною темою? Чи, можливо, її варто висвітлювати лише в окремих рубриках та спеціалізованих виданнях?

Олексій Душка, журналіст ТСН на телеканалі "1+1", розповів: "На нашому каналі, на мою думку, тема церкви й релігії висвітлюється достатньо. Інформаційний привід з'являється особливо під час великих релігійних свят". Також журналіст зачепив існуючу проблему недостатньо відкритого діалогу з представниками християнських конфесій. На його думку, відповідна закритість й недостатня мобільність з боку церковних лідерів заважають пресі в роботі. А ось невеличким церквам й конфесіям, вважає Душка, варто розраховувати лише на співпрацю зі спеціалізованими релігійними ЗМІ.Валентина Крицька, тележурналіст із Хмельницького, висловила свій погляд на проблему: "У соціальній тематиці релігійний аспект може стати відповіддю на запитання, що виникають. Наприклад, у своїх звичайних світських матеріалах не варто замовчувати те, що саме релігійні переконання допомогли людині пережити ту чи іншу ситуацію".На думку Террі Меттінглі, релігію неможливо помістити в окрему рубрику, оскільки вона тісно переплітається з усіма сферами життя людини. "Просто журналісти повинні висвітлювати події, не ігноруючи при цьому релігійний контекст, якщо він присутній", – зазначив він.

Учасники дискусії підтвердили той факт, що релігія є невід'ємною частиною суспільства, потреба у духовній, клерикальній інформації зростає, це доводить кількість запитів в Інтернеті. Нині перед учасниками постало нове завдання – як саме розповідати про релігію, щоб це було актуально і цікаво.

Андрій Макаренко, телеведучий і член правління "Новомедіа", додав: "Нам потрібно подивитись на релігію очима світської людини, писати зрозумілою і доступною мовою. Показати людям Бога нескладно". Він також навів приклади відомих режисерів і письменників, які змогли у простих й символічних прикладах подати істину про існування Бога. Він вважає, що продемонструвати віру в Бога можна за допомогою жанру "лайф-сторі", у сюжетах про життя різних людей.Також українські медійники розглянули типові помилки в уже існуючих матеріалах на церковну тематику – "антисектантська істерія у світських ЗМІ" є однією із яскравих прикладів релігійної безграмотності журналістів й редакторів. Юлія Солоха, ведуча програми "Місце зустрічі" на КДТРК, констатувала: "У деяких редакціях досі помітні відлуння радянського мислення, існує багато штампів стосовно нових церков". Сергій Вельбовець, президент медіа-центру INVICTORY і член правління "Новомедіа", відзначив: "Дуже прикро, коли світські журналісти виявляють некомпетентність у висвітленні релігійної тематики. Я не проти критики, якщо вона потрібна. Я проти необ'єктивного й безграмотного висвітлення релігійних питань. Перед тим, як винести щось на загальне обговорення, журналіст має заглибитись у предмет".У ході дискусії світські журналісти погодились проявляти більше ініціативи у висвітленні релігійної тематики. Своєю чергою іноземні гості побажали колегам робити це з творчим підходом. "Пишіть про людей та релігію так, як ви б хотіли, щоб написали про вас!", – підсумував Террі Меттінглі.

Зустріч проходила протягом цілого дня у невимушеній атмосфері – з перервою на каву та обід у ресторані.

Нагадаємо, що публічну дискусію "Релігійна тематика у вікні світських ЗМІ" Асоціація "Новомедіа" ініціювала у березні 2009 року. Форум, що відбувся, – став першим проміжним підсумком.

Олексій Тарнавський, журналіст ICTV та Анатолій Шарій, Інтернет-видання http://www.from-ua.comЮлія Солоха, ведуча програми "Місце зустрічі" на КДТРКФото: Олексій Іваньков.

powered by lun.ua
Коментарі — 19
Руслан Кухарчук _ 22.07.2009 19:16
IP: 93.126.96.---
Дивно, але є така дуже специфічна категорія людей, які не маючи аргументів по одній темі, відразу з невимушеним виглядом перестрибують на іншу тему. І так – до безкінечності...
Анатолій_Бабинський _ 15.06.2009 12:55
IP: 194.44.202.---
Руслан Кухарчук:
Чому не можу, таких людей маса, але це не той випадок. А коли прочитав вашу "відповідь членам Новомедіа", то взагалі здивувався, як можна так людей ні за що мати і вважати їх дурнями... Гидко.
Руслан Кухарчук _ 11.06.2009 15:33
IP: 93.126.96.---
Дивно, але є така дуже специфічна категорія людей, які навіть збагнути не можуть: як можна щось робити без гранту?! Певно, судять за власним досвідом. Шкода!
Анатолій_Бабинський _ 11.06.2009 06:57
IP: 91.145.235.---
Хороша ідея, однак реалізація – тупа.
Відпрацювали кусок гранту Американського посольства. Пишіть звіт.
Spirito _ 08.06.2009 17:09
IP: 93.74.106.---
...Когда над свечой читают молитвы,звуковые вибрации вызывают колебания плазмы,и она переводит их в торсионные волны,которые восходят к Богу.
...Вот Мария и родила,когда Святой Дух передал её хромосомам волновую голограмму божьнго образа. "Физика Веры",Тихоплав В.Ю.,Тихоплав Т.С.
Spirito _ 08.06.2009 17:00
IP: 93.74.106.---
...Есть новая физическая теория,созданная в результате развития представлений А.Энштейна,в которой появился некий уровень реальности,синонимом которого в религии является Бог-некая реальность,обладающая всеми признаками божества.Я утверждаю только это.Я не знаю как это Божество устроено,но это реально существует.Нашими методами Его познать,"изучить"невозможно.И потом,Наука не доказывает,а лишь указывает на существование Бога.Я знаю,что Бог есть,я вижу Его за своими уравнениями.Существование Тонких Миров реальность,встающая передо мной в ходе научных исследований.Г.И.Шипов...Поэтому сегодня проблема стоит так:либо прогресс науки и техники будет сопровождаться нравственным прогрессом человечества,либо у человечества нет шансов выжить.Другого не дано.Митрополит Кирилл
Карлик _ 07.06.2009 03:03
IP: 194.29.62.---
Как говорил Эрик Картман,когда ему не дали бабло за религиозную музыку:"Пишов нах...,Исусе!"
Карлик _ 07.06.2009 03:02
IP: 194.29.62.---
Пусть в церковь тулят журналисты православные,иначе будет то,что большевики делали.Нечего делать церковь игрушкой в руках политиков или журналистов.
sa_sha _ 06.06.2009 23:07
IP: 89.252.46.---
сила Росії – в атомній зброї та православній Церкві.

Атомної зброї, нажаль, не маємо, а православна церква дійсно все що у нас залишилось із сил), звісно, не з розстригою Філаретом і тим більше уніатом Гузаром.
Олег Медведєв _ 06.06.2009 22:39
IP: 77.123.24.---
Я стикався з цією проблемою. Багато з наших ЗМІ не хочуть мати справи з релігійною тематикою. "Розумієш, -казали мені редактори, – якщо ми напишемо про Філарета, тут же треба писати про Володимира, а потім про Гузара тощо... Більшість українських ЗМІ дистнаціюються від міжконфесійних проблем. Зате "донечки" російських видань вже перетворилися на піар-вісники Московської патріархії. Що не номер, то щось про Кирила. Недарма ж Путін сказав, що сила Росії – в атомній зброї та православній Церкві.
kvo _ 06.06.2009 20:58
IP: 217.218.226.---
Krechinsky:
kvo:
1. У нас еще, пока (к счастью) светское государство.

2. Почему "светские СМИ" вообще должны писать о религии (пусть себе пишут специализированные)?
А "светские" журналисты вобще не должны писать на религиозную тематику. Когда они этим начинают "баловатся", то любой сектант скрывается. И читать смешно, элементарно не знают основ христианства, буддизма, ислама и т.д. Цирк. Но весело...

Насчет "к счастью" у нас еще светское государство – вопрос весьма спорный.
Не нравится – меняйте Конституцию, а пока это так – выполняйте...
Историчка _ 06.06.2009 20:06
IP: 91.124.222.---
Скукота. Вот кое-что повеселее, особенно про христиан с радио "Шансон".

6 липня Руслан Кухарчук провів зустріч в банкетному залі київського готелю "Братислава" з журналістами-християнами, що працюють у світських ЗМІ. Серед них були представники газет ("БЛИК", "Газета по-київськи"), журналів ("Профіль", "Lingua Franca"), інформаційних агентств ("Інтерфакс-Україна", "Укрінформ") і телеканалів (1+1, СІТІ, 5 канал) і радіо ("Шансон"). Під час ділової вечері і спілкування учасники познайомилися ближче, обговорили стратегію спільного служіння медійників. Журналісти говорили про важливість декларувати християнські цінності у своїй роботі.
http://novomedia.org/modules/news/article.php?storyid=920
Krechinsky _ 06.06.2009 18:28
IP: 93.170.64.---
kvo:
1. У нас еще, пока (к счастью) светское государство.

2. Почему "светские СМИ" вообще должны писать о религии (пусть себе пишут специализированные)?
А "светские" журналисты вобще не должны писать на религиозную тематику. Когда они этим начинают "баловатся", то любой сектант скрывается. И читать смешно, элементарно не знают основ христианства, буддизма, ислама и т.д. Цирк. Но весело...

Насчет "к счастью" у нас еще светское государство – вопрос весьма спорный.
sa_sha _ 06.06.2009 17:27
IP: 89.252.46.---
Djadja:
Что тут комментировать? Сборище сектантов организованное грантоедами. Главная для нас тема: объединение православных церквей Украины. А "церкви" "нетрадиционной ориентации" пусть убираются к своему Сатане! Ну как журналистам не стыдно?
Цілком вірно, це стало зрозумілим ще на початку статті. Приїхали повчати як треба висвітлювати діяльність харизматичних угруповувань, воювати з православієм через ЗМІ, досить того що маємо розкол за ті самі кошти що і цей форум поведено. Релігійним питанням наразі місце у спецвиданнях, бо якщо наші журналісти й беруться висвітлювати релігію, то виходить здебільшого нісенітниця.
gulya _ 06.06.2009 17:12
IP: 212.1.104.---
"Ай, да Солоха" М.В.Гоголь
kvo _ 06.06.2009 16:47
IP: 217.218.226.---
1. У нас еще, пока (к счастью) светское государство.

2. Почему "светские СМИ" вообще должны писать о религии (пусть себе пишут специализированные)?

3. Отделение церкви от государства – конституционная норма. Почему тогда у нас отмечаются церковные праздники, государственные каналы полны сюжетами о разных "событиях", а официальные лица иногда "не вылезают" из соборов/синагог и т.п.? Даже пытаются ввести религиозные предметы в школы, что вообще ни с чем не согласуется...

4. С каких это пор "духовность" стала эквивалентом "религиозности"?

Нам пора не обсуждать описанные автором проблемы, а серъезно заняться де-клерикаризацией общества (и соблюдением Конституции). А "светские СМИ" пусть себе обслуживают интересы 85% неверующих.
gulya _ 06.06.2009 16:21
IP: 212.1.104.---
У світських ЗМІ релігійна тематика може бути присутня лише у викладі теологів, а справжнє її місце – у спеціалізованих виданнях.

У світських ЗМІ повинна бути присутня ДУХОВНА тематика.

Як відомо, скандал не потребує ні фахових знань, ні моральних практик. Тому наші журналісти і товчуться навколо скандалів, бо відповідають цим критеріям.

Почитайте Іхельзона, коли він пробує писати про іудаїку – це жах, який помітний і непрофесіоналу, особливо людині, яка виросла у відповідному середовищі.
joker32 _ 06.06.2009 15:40
IP: 80.91.178.---
"Я не кажу, що всі журналісти повинні бути релігійними. Я кажу, що занадто багато журналістів практично нічого не розуміють у релігії. І у цьому основна проблема: вони не можуть зрозуміти силу певної тематики, тому що вона не відповідає їхньому світогляду", – заявив Меттінглі.

Мужественные люди.:))) Признать что часто пишут не понимая о чем пишут это подвиг.
Ордена и медали всем!!!
Djadja _ 06.06.2009 15:37
IP: 195.60.174.---
Что тут комментировать? Сборище сектантов организованное грантоедами. Главная для нас тема: объединение православных церквей Украины. А "церкви" "нетрадиционной ориентации" пусть убираются к своему Сатане! Ну как журналистам не стыдно?
Корупція1397 Уряд реформ419 Україна та Європа1116 Зеленський56 Свобода слова576
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter