6 лютого 2017, 12:25

У трикутнику Україна-США-РФ важливо не пропустити удар зсередини

Два очікування заворожують українських політиків, експертів та їхні аудиторії – велика угода та послаблення санкцій.

Я особисто не вірю в цю велику угоду між США і РФ. Розмови з колегами-дипломатами з країн ЄС підтверджують, що вони теж не вірять. І не тому, що нова адміністрація США любить Україну. А тому що не треба бути супераналітиком з доступом до даних розвідки, щоб зрозуміти – вузол світових протиріч занадто складний. Звісно, нова адміністрація США здатна на сюрпризи, та наразі виглядає так, що цей вузол вона може розв'язати лише на умові "Америка передусім". А такий підхід не може зробити Росію та її стратегічних партнерів щасливою.

Тактичне загравання між двома країнами можливе, але стратегічно вірогіднішим є конфлікт, причому гостріший, ніж за часів Обами.

З санкціями США щодо РФ все не менш складно. І не тому, що їх формально складно послабити. А тому що всередині США багато впливових сил налаштовані з будь-якої спроби послабити санкції влаштувати черговий армагеддон новій адміністрації. Для неї реальна внутрішньополітична ціна послаблення санкцій наразі значно вища за потенційні зовнішньополітичні переваги такого кроку. Звісно, все може змінитися, але наразі мізансцена виглядає так. І вона залишає великий простір для гри.

Загалом роль санкцій не потрібно ані применшувати, ані перебільшувати. Так, ціна нинішніх санкцій для Росії висока. Але так, вона готова її платити. Є всі підстави посилювати санкції. Але ані США, ані ЄС до цього не готові. Водночас немає жодних підстав послаблювати санкції. Цей крок лише заохотить Росію йти вперед і не лише в Україні.

Утім, коли зосередити всю увагу виключно на санкціях, можна легко пропустити удар з іншого боку – зсередини України. Якщо раптом інтереси США та РФ все ж зійдуться, то красиво буде привести до влади в Україні політичні сили, що під патріотично-гуманітарними гаслами залюбки виконають Мінські домовленості на російських умовах і знімуть тягар відповідальності за "розрулювання" ситуації, як з Вашингтона, так і з Москви. В обох столицях є люди з відповідними зв'язками в Україні і умінням правильно оркеструвати виборчі кампанії. Тож уважно стежте за руками, новинами і телеефірами.

На цьому тлі, і особливо на тлі Авдіївки, пропозиції Україні йти на якісь нечувані поступки – це від лукавого. Деякі компроміси можливі, але щодо червоних ліній Мінських домовленостей Україні зараз як ніколи потрібно наїжачитися і стояти на своєму. Крок назад стане кроком у безодню.

Наша доля в наших руках. Головне, щоб, як воно часто бувало, частина старшини не зрадила і частина народу не пішла за нею у пастку.

А у відносини України з США між тим повертається справжня хитромудра дипломатія. І телефонна розмова Порошенка з Трампом – це перший великий і вдалий для нас маневр. А далі життя покаже.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

"Морська справа" України проти РФ у Гаазі: притягуємо Росію до відповідальності

Цього тижня в Гаазі Україна перешкодила планам Росії зірвати розгляд Арбітражним трибуналом справи України проти РФ щодо порушення імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів внаслідок їхнього захоплення і затримання 25 листопада 2018 року...

Війна за Україну та рівні права

Історія лавреатки Особливої відзнаки премії Women in Arts 2021 Валерії Бурлакової Міжнародний жіночий день 8 березня – це привід для чесної розмови про права жінок у нашому суспільстві...

Азійська кухня у Києві

Останній тиждень в Міністерстві закордонних справ минув під знаком Азії. І це не просто красиве формулювання. Видання, для якого я б писав цю колонку, могло б називатись "Азійська правда"...

Новини Вашингтонщини

В останні п'ять років лише на одному телебаченні у світі (поза українським) Україна була головною темою. Йдеться про російське телебачення. "Україна, Україна, Україна", – лунало і лунає з російських телевізорів 24 години на добу, 7 днів на тиждень...

#УрядКажеЄС! Коротко про політично насичений та емоційний тиждень

Минулого тижня ми згадували, яку криваву ціну зимою 2013-2014 років довелося заплатити за європейське майбутнє України, оцінювали, як змінилася наша держава, і наскільки ми наблизилися до нашої спільної мети – побудови сильної, успішної європейської демократії...

Більше України в ЄС, більше ЄС в Україні!

"За час вашого перезавантаження влади, України стало якось помітно менше в Єврокомісії, а тепер вас знову багато, і це добре" – сказав мені один єврокомісар під час зустрічі...