19 березня 2018, 19:37

Кримське питання після "виборів"

Сьогодні Путін прийматиме вітання. І сьогодні ж лунатимуть заяви про невизнання його виборів в окупованому Криму. А завтра світ повернеться до свого звичайного порядку денного.

Попри сподівання Росії питання Криму далеко не закрите і залишиться на цьому порядку денному. Хоча, треба визнати, у деяких наших щиро дружніх партнерів зараз зростає спокуса застосувати до Криму т.зв. "балтійську модель".

Низка країн Заходу не визнавала окупації та подальшої анексії Естонії, Латвії та Литви у 1940 році. Навіть після Другої світової війни не визнавала. Виходило так, що СРСР загалом визнавали, а участь в Союзі трьох республік – ні.

Зараз би це назвали "гібридна відповідь".

У цієї моделі є одна фундаментальна вада – вона не передбачає активних дій із захисту прав людини і протидії окупації.

Ти просто сидиш і нічого не робиш. Якщо окупація не припиняється, то ти спокійно дружиш з агресором і згадуєш про погане максимум раз на рік на чергову річницю анексії.

Якщо якимось чином окупація завершиться, ти такий: "О, а я ж ніколи не визнавав! Ми ж завжди були пліч-о-пліч. Свободу не спинити і все таке".

Тобто модель цілком дієва, але це не наш варіант. Наразі немає жодних умов для повторення балтійського сценарію для Криму. Є всі можливості створювати для Росії такі комбінації, щоб зупинити репресії на півострові та рухати питання деокупації вперед.

Життя окупантів у дипломатичному світі має бути нестерпним. На кожному кроці. У кожній країні та міжнародній організації. Кримська земля має горіти у них під ногами, коли вони ходять по коридорам у Вашингтоні, Нью-Йорку, Страсбурзі, Берліні, Лондоні, Анкарі та інших дипломатичних центрах.

Тому Україна на усіх рівнях – від Президента до посла – постійно і смикає наших партнерів з пропозиціями діяти. Мало не визнавати анексію та вибори на анексованій території. Потрібно активно протидіяти анексії і наближати деокупацію.

26 лютого, у День спротиву окупації Криму Росією, ми офіційно внесли на розгляд Ради Європи перелік кроків, які організація може зробити для Криму. Вже працюємо, щоб вона таки почала їх робити.

"Лупайте сю скалу!" – це має бути гасло для кримської політики будь-якої держави та міжнародної організації, яка спирається на силу права, а не право сили.

"Морська справа" України проти РФ у Гаазі: притягуємо Росію до відповідальності

Цього тижня в Гаазі Україна перешкодила планам Росії зірвати розгляд Арбітражним трибуналом справи України проти РФ щодо порушення імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів внаслідок їхнього захоплення і затримання 25 листопада 2018 року...

Війна за Україну та рівні права

Історія лавреатки Особливої відзнаки премії Women in Arts 2021 Валерії Бурлакової Міжнародний жіночий день 8 березня – це привід для чесної розмови про права жінок у нашому суспільстві...

Азійська кухня у Києві

Останній тиждень в Міністерстві закордонних справ минув під знаком Азії. І це не просто красиве формулювання. Видання, для якого я б писав цю колонку, могло б називатись "Азійська правда"...

Новини Вашингтонщини

В останні п'ять років лише на одному телебаченні у світі (поза українським) Україна була головною темою. Йдеться про російське телебачення. "Україна, Україна, Україна", – лунало і лунає з російських телевізорів 24 години на добу, 7 днів на тиждень...

#УрядКажеЄС! Коротко про політично насичений та емоційний тиждень

Минулого тижня ми згадували, яку криваву ціну зимою 2013-2014 років довелося заплатити за європейське майбутнє України, оцінювали, як змінилася наша держава, і наскільки ми наблизилися до нашої спільної мети – побудови сильної, успішної європейської демократії...

Більше України в ЄС, більше ЄС в Україні!

"За час вашого перезавантаження влади, України стало якось помітно менше в Єврокомісії, а тепер вас знову багато, і це добре" – сказав мені один єврокомісар під час зустрічі...