7 листопада 2019, 09:05

Більше України в ЄС, більше ЄС в Україні!

"За час вашого перезавантаження влади, України стало якось помітно менше в Єврокомісії, а тепер вас знову багато, і це добре" – сказав мені один єврокомісар під час зустрічі. Я йому відповів, що нас буде ще більше:)

Цей візит до Брюсселя – особливий. У складі української делегації до столиці ЄС вперше відправилася нова євроінтеграційна команда уряду.



Вони не просто представляли політику і реформи своїх відомств. Надзвичайно важливо, що вони налагодили контакт із колегами у Європейській Комісії. Чим краще ми знаємо і розуміємо один одного, тим швидше і більше можемо зробити разом.

Привід для знайомства був не менш важливий: засідання Комітету асоціації Україна-ЄС. Тут сторони узгоджують плани, рішення, висновки, які потім затвердить Рада асоціації, заклавши параметри нашої євроінтеграції на найближчий час.

Водночас, я завжди наголошую, що Угода про асоціацію не лише окреслює детальний план реформ в Україні. Вона зближує Україну та Європейський Союз і робить нас сильнішими разом. ЄС не зможе претендувати на роль великого глобального гравця, якщо не не буде збільшуватися, розширюватися, залучаючи більше ресурсів. Тому в пошуку нових амбітних горизонтів насправді зацікавлені і ЄС, і Україна.

Україна модернізується і трансформується, прагнучи стати сильною, процвітаючою європейською демократією. Підтримка ЄС відіграє ключову роль на цьому шляху. Успіх України – це успіх Європи, і навпаки. І ми обов'язково його досягнемо! Для цього я хочу бачити більше ЄС в Україні і більше України в ЄС.



У Брюсселі я окреслив п'ять поточних пріоритетів нашої інтеграції до ЄС:

1) Секторальна інтеграція. Закликав Єврокомісію активно працювати з українськими колегами над розробкою конкретних спільних кроків (дорожніх карт, програм, планів дій) для підтримки високої динаміки інтеграції України до цифрового та енергетичних ринків ЄС, спрощення митних формальностей у торгівлі з ЄС, поглиблення співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки.

2) Подолання наслідків змін клімату та енергоефективність. Нинішній Уряд серйозно ставиться до загрози змін клімату. Мабуть, серйозніше за будь-який попередній. Ми щиро вітаємо ініціативу Єврокомісії – нову Європейську Зелену Угоду (англ. "New Green Deal"), за допомогою якої Брюссель прагне до 2050 року зробити Європу вуглецево-нейтральним континентом (простими словами, коли обсяг викидів вуглецю не переважатиме обсяг вуглецю, від якого ми встигаємо позбавлятися). Україна готова стати надійним партнером ЄС в позбавленні від вуглецю. Якщо ми дбаємо про майбутнє та безпеку власних громадян, ми повинні разом з ЄС зменшувати викиди.

3) Приведення положень Угоди про асоціацію у відповідність реальному зростанню торгівлі. Ми хочемо і будемо ще більше торгувати з ЄС. Зокрема, йдеться про перегляд тарифів, безмитних квот, укладення угоди ACAA (т. зв. "Промисловий безвіз") після завершення необхідних двосторонніх процедур. Сподіваюся вже незабаром приймати у Києві оціночну місію ЄС з питань ACAA.

4) Наближення євроінтеграції до громадян у регіонах України. Переваги нашого руху на Захід повинні бути зрозумілими, близькими та доступними для всіх громадян України. У ЄС повністю поділяють такий підхід. Розраховую, що європейські колеги активно підтримають відкриття офісів європейської інтеграції у регіонах України.



5) Відновлення інфраструктури Донбасу. ЄС уже суттєво допомагає розвивати Схід України, зокрема, підтримуючи малий та середній бізнес, відновлюючи інфраструктуру. Наше партнерство з Євросоюзом у східних регіонах України надсилає потужний позитивний сигнал мільйонам українців, які постраждали від війни: ви не одні у біді, ви не забуті, вас підтримують і в уряді України, і в ЄС.

Саме ці пріоритети я обговорював на зустрічах у всіх головних європейських інституціях. Більш детально з підсумками засідання 5-го Комітету асоціації Україна-ЄС можна ознайомитися за посиланням тут.

Успіх належить не тим, хто намагається зберегти статус-кво, а тим, хто прагне розвитку. Але всяке сильне прагнення змін завжди наштовхується на одні й ті самі перешкоди: бюрократію, фінансові та політичні потрясіння. Це твердження справедливе для "змінотворців" і в Києві, і в Брюсселі. Але ми не боїмося перешкод і здатні їх долати. Давно відомо: де є воля, там знайдеться і шлях.

Головне, що я відчув під час цього візиту – європейські партнери оптимістично налаштовані щодо України і дій нашого уряду. Ми на правильному шляху. З абсолютної більшості питань наші погляди збігаються. А коли погляди збігаються, легше знайти волю для подолання всяких перешкод.

"Морська справа" України проти РФ у Гаазі: притягуємо Росію до відповідальності

Цього тижня в Гаазі Україна перешкодила планам Росії зірвати розгляд Арбітражним трибуналом справи України проти РФ щодо порушення імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів внаслідок їхнього захоплення і затримання 25 листопада 2018 року...

Війна за Україну та рівні права

Історія лавреатки Особливої відзнаки премії Women in Arts 2021 Валерії Бурлакової Міжнародний жіночий день 8 березня – це привід для чесної розмови про права жінок у нашому суспільстві...

Азійська кухня у Києві

Останній тиждень в Міністерстві закордонних справ минув під знаком Азії. І це не просто красиве формулювання. Видання, для якого я б писав цю колонку, могло б називатись "Азійська правда"...

Новини Вашингтонщини

В останні п'ять років лише на одному телебаченні у світі (поза українським) Україна була головною темою. Йдеться про російське телебачення. "Україна, Україна, Україна", – лунало і лунає з російських телевізорів 24 години на добу, 7 днів на тиждень...

#УрядКажеЄС! Коротко про політично насичений та емоційний тиждень

Минулого тижня ми згадували, яку криваву ціну зимою 2013-2014 років довелося заплатити за європейське майбутнє України, оцінювали, як змінилася наша держава, і наскільки ми наблизилися до нашої спільної мети – побудови сильної, успішної європейської демократії...

Більше України в ЄС, більше ЄС в Україні!

"За час вашого перезавантаження влади, України стало якось помітно менше в Єврокомісії, а тепер вас знову багато, і це добре" – сказав мені один єврокомісар під час зустрічі...