"Морська справа" України проти РФ у Гаазі: притягуємо Росію до відповідальності
Цього тижня в Гаазі Україна перешкодила планам Росії зірвати розгляд Арбітражним трибуналом справи України проти РФ щодо порушення імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів внаслідок їхнього захоплення і затримання 25 листопада 2018 року.
Багато років Росія всіляко демонструє зухвалість та зневагу до міжнародного права. В основі цієї політики лежить уявлення про тотальну, гарантовану безкарність. Притягуючи Росію до міжнародно-правової відповідальності, Україна руйнує це глибоко помилкове уявлення російського керівництва.
Притягнення РФ до відповідальності за її злочини в міжнародних судах входить до переліку ключових цілей нещодавно ухваленої Стратегії зовнішньополітичної діяльності України.
Російська самовпевненість може приносити лише короткострокові, "Піррові" перемоги. Довгостроково переможе Україна. Міжнародне правосуддя нешвидке, але невідворотне. Ми працюємо над тим, щоб його лещата невпинно крутилися.
РОСІЯ ВИННА
Навіть після зміни режиму Путіна міжнародні суди будуть притягати Росію до юридичної відповідальності.
Я кажу це прямо та відверто з однією простою метою. Хочу, щоб кожен, хто виконує сьогодні злочинні накази керівництва у Кремлі, вже нині знав ціну своїх дій. Путін не вічний, а сховатися не вдасться. І це не погроза, а застереження. Покарання невідворотнє і ми наполегливо та послідовно працюємо над його втіленням.
Ми застосовуємо три довгострокових інструменти для досягнення мети: холодний юридичний розрахунок, залізні правові аргументи та послідовну, систематичну роботу згідно зі Стратегією зовнішньополітичної діяльності України.
"МОРСЬКА СПРАВА" УКРАЇНИ ПРОТИ РФ: ПЕРЕДІСТОРІЯ
25 листопада 2018-го року три кораблі Військово-морських сил Збройних сил України, броньовані катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни-Капу", здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Бердянська.
Росіяни незаконно наказали українським військовим кораблям зупинитись у міжнародних водах Чорного моря, та під волання "Дави його!", захопили кораблі та 24-х українських військовослужбовців.
Російська Федерація порушила імунітет військових кораблів, який є основоположним принципом морського права та гарантований Конвенцією ООН з морського права. Він передбачає, що кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу" є втіленням нашого суверенітету. Захопивши їх, Росія грубо порушила і суверенітет України, і міжнародне право.
У травні 2019 року Міжнародний трибунал з морського права в Гамбурзі на вимогу України постановив: РФ має негайно звільнити три українські військово-морські судна та 24 затриманих українських моряків.
Але Росія продовжувала утримувати кораблі та екіпаж, звільнивши їх лише у вересні та листопаді 2019 року. Крім того, росіяни досі не закрили кримінальні справи проти українських моряків.
Промовиста деталь – стан, у якому Росія повернула кораблі. Росіяни пограбували не лише військове обладнання (зброю, боєприпаси, системи зв'язку тощо) – вандали зняли навіть ліхтарі, кухонну плиту та санвузол.
У цьому випадку поведінка Російської Федерації відрізняється від дій сомалійських піратів хіба тим, що росіяни грабують відкрито під власним триколором, не ховаючись.
УКРАЇНА В ГААЗІ ВЩЕНТ РОЗБИЛА РОСІЙСЬКІ МАНІПУЛЯЦІЇ
Цього тижня в Арбітражному суді в Гаазі пройшли попередні слухання в справі України проти Російської Федерації щодо порушення нею імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів 25 листопада 2018 року в Чорному морі.
Слухання скликали росіяни, намагаючись піддати сумніву юрисдикцію трибуналу у справі.
Російська сторона представляла свої маніпулятивні доводи, намагаючись ввести суд в оману та зірвати розгляд справи. По суті, вони намагалися довести, що інцидент 25 листопада 2018 року стосувався "військової діяльності", і тому не підпадає під Конвенцію ООН з морського права. Відповідно, на їхню думку, суд не має юрисдикції розглядати справу.
Позицію України захищала професійна юридична команда МЗС. Українські дипломати та фахові іноземні юристи вщент розбили російські нісенітниці.
Наша команда звернула увагу суду на абсурдну непослідовність аргументів РФ. Росія сама називала свої дії 25 листопада 2018 року правоохоронною діяльністю. Тоді їй це було зручно. Ба більше, безпосередньо після інциденту Росія виправдовувала арешт суден... Конвенцією ООН з морського права. Нині ж вона говорить про "військову", а не "правоохоронну" діяльність та наполягає, що її дії вже не підпадають під Конвенцію. Коли Росія брехала? Тоді чи зараз? А може, просто якщо дуже довго говорити неправду, можна заплутатися у власній брехні?
Українська команда довела суду: Росія послідовна лише у прагненні уникнути відповідальності за свої дії. Але цього ми їй якраз і не дамо зробити. Ми послідовно працюємо над тим, щоб зухвале та протиправне захоплення Росією кораблів ВМС України у листопаді 2018 отримало чітку оцінку міжнародного правосуддя.
Важливо, що цього тижня в Гаазі Україна відстоювала не лише свої інтереси, але і цілісність міжнародного права загалом. Адже йдеться про фундаментальний принцип імунітету військових кораблів. Якщо дати РФ поставити його під сумнів, у безпеці не почуватиметься ніхто. Україна готова боротися за себе та за спільні цінності та правила цивілізованого світу. Правда та право на нашому боці.
УКРАЇНА ТЕЖ ВМІЄ ДАВИТИ: ЮРИДИЧНО В ГААЗІ
Коли росіяни таранили "Яни Капу", вони реготали та кричали "Дави його!" Ми всі добре пам'ятаємо це відео. Але добре сміється той, хто сміється останнім. Ми теж уміємо давити. Тільки не залізним бортом корабля. Ми давимо залізною логікою юридичних аргументів. І ми задавимо російських злочинців. Красиво та згідно з міжнародним правом. Нехай це займе трохи більше часу, ніж знадобилося російським військовим для тарану корабля в міжнародних водах. Але наслідки для порушників будуть значно серйознішими та тривалішими.
Цього тижня в Гаазі сторони висловили свої аргументи "за" та "проти" юрисдикції трибуналу над справою. За кілька місяців ми очікуємо висновок суддів трибуналу. Я вірю, що рішення буде справедливим. Росія опиниться в куті юридичного рингу, а Україна вийде на фінішну пряму цієї справи.
Президент України і Міністерство закордонних справ зміцнюють світову коаліцію на підтримку України, що включає в себе доведення злочинів РФ у міжнародних судах. Перемога України у справі щодо захоплення кораблів та взяття в полон наших моряків важлива не лише для нас, а й для світу загалом. Вона буде сигналом для міжнародної спільноти та окремих держав – не можна порушувати правила.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.