Тимошенко та Угода про асоціацію
Пан Гриценко, написав блог, який спонукав мене теж висловитися з приводу ситуації навколо Тимошенко в контексті підготовки до підписання Угоди про асоціації з ЄС.
Очевидно, що підписання Угоди про Асоціацію для України може стати найбільш значущою подією після проголошення незалежності. Важливість того, щоби ця подія стали реальністю, важко переоцінити. Тому, попри те, що Тимошенко не понесла покарання за низку злочинів, пов'язаних з підписанням газових угод, потрібно зробити все, щоби вона найближчий час опинилася на волі. Щоби потім хтось не істерив, нагадаю, що генпрокуратура з політичних міркувань свідомо розвалила кримінальну справу щодо незаконного відчуження газу РосУкрЕнерго, здійснену за особистою змовою Тимошенко та Путіна. Хоча там є підтверджені та встановлені Стокгольмським та українськими судами багатомільярдні збитки. За нанесення яких фактично ніхто не поніс кримінальної відповідальності. Також генпрокуратура не здійснила заходів по перевірці корупційної складової домовленостей щодо газових угод. Наприклад, генпрокуратура не зробила запитів в європейські країни та США щодо наявності офшорних рахунків Тимошенко та руху коштів на них. Бо здійснення таких дій означало би підозру в скоєні корупції не тільки Тимошенко, але і паном Путіним. Зрозуміло, що здійснення таких очевидних в правовій державі кроків було би обов'язковим з боку правоохоронних органів. Хоча в мене, як раз, жодних сумнівів в наявності корупційної складової цих угод немає. Як, до речі, і щодо офшорних рахунків Тимошенко. Але ми живемо в Україні, де прокуратура та суди корумповані та залежні від влади. Тому суди приймають політично мотивовані рішення.
Але значення цієї Угоди є значно важливішою за долю Тимошенко. Зрозуміло, що Україну ще трястиме щонайменше до 2020 року від її намагань отримати владу, і бажано, необмежену. Але це буде потім. Зараз найголовніше – прибрати усі перепони, які створюють перешкоди для підписання Угоди про асоціацію.
У зв'язку з цим хотів би також пояснити те, про що напряму не сказав "справжній полковник" Гриценко. Хоча слід віддати йому належне, щоби він єдиний з опозиційних політиків його рівня, який наважився частково розкрити таємницю перемовин відносно умов звільнення Тимошенка та прямо вказати, що зараз вирішення цього питання залежить не тільки від Віктора Януковича.
Я ситуацію щодо звільнення Тимошенко коментував ще декілька тижнів тому в мережі фейсбук. Повторю ті тези.
Склалась наступна диспозиція.
Є Віктор Янукович, який з різних причин, але щиро прагне підписати Угоду про асоціацію. І цей факт варто всім визнати. Не хотів би він цього, і на сьогодні не було би цього предмету для обговорення. При цьому Янукович не хоче, щоби звільнення Тимошенко розглядалось, як її перемога. Тобто він не проти знаходження процедури звільнення Тимошенко, але такої, яка би передбачала її виїзд за межі України та унеможливлювала участь у президентських виборах 2015 року.
Є лідери країн ЄС та єврочиновники, які теж з різних причин, але зацікавлені в підписанні цієї Угоди. При цьому, попри бажання підписати Угоду, вони не можуть дозволити собі розкіш замовчати питання Тимошенко, судове рішення проти якої вони оголосили політично мотивованим. При тому, що там теж ніхто не має сумнівів, хто така Тимошенко, та який корупційний шлейф за нею тягнеться.
Отже вони хочуть, щоби звільнення Тимошенко відбулося, при цьому її участь чи не участь у президентських виборах 2015 року для них не є принциповим питанням. Вони розуміють, що є щонайменше два опозиційних політика – Кличко та Яценюк, які будуть кандидатами в Президенти України, і з якими можна домовлятися про майбутній розвиток України. При цьому кожний з них має реальні шанси виграти президентські перегони.
Третьою стороною цієї політичної вистави є пан Путін, який не приховує свого бажання не допустити підписання Угоди про асоціацію. Для нього Тимошенко є вигідним партнером, який довів свою відданість, і який зараз може зіграти важливу роль в зриві підписання цієї Угоди. Для цього потрібно проводити пропагандистську кампанію, спрямовану на максимальну дискредитацію особисто Януковича в Європі. В цьому плані Тимошенко в тюрмі зараз для нього значно бажаніша ніж на волі. Тому чим більше з'являтимуться вимог до Януковича, пов'язані з Тимошенко, які він не зможе, чи не готовий буде виконати, тим краще для пана Путіна.
Саме на цьому зараз побудована інформаційна кампанія, яка представляє Януковича диктатором, з яким в жодному разі неможна підписувати Угоду. Для мене в цьому плані вельми показовими були два блоги пана Кузьо (1, 2), який продемонстрував меседжі, на яких будується ця кампанія.
Ну і, зрозуміло, ще одним гравцем цього політичного дійства є сама Тимошенко. Вона отримала можливість зараз шантажувати і Януковича, і європейських політиків, і Путіна. При цьому в неї є власні бажання та вимоги. Головним є те, що вона хоче не просто бути звільненою. Вона вимагає, щоби їй гарантували участь в президентських перегонах 2015 року. Щоби були закриті всі інші кримінальні справи, що зараз знаходяться у слідчих чи судах. Щоби якомога раніше з'явилось рішення Європейського суду справ людини, і, зрозуміло, на її користь. А якщо таких гарантій не буде, тоді вона відмовлятиметься писати заяву про бажання їхати на лікування в Німеччину. І хай європейські політики спробують підписати Угоду про асоціацію з Януковичем, коли вона знаходитиметься хоч і в панських умовах в лікарні, але не на свободі.
Очевидно, що якось протидіяти цьому шантажу і намагаються Квасневський та Кокс, які є представниками Європи в перемовинах з Януковичем та Тимошенко. Зрозуміло, що декілька разів відвідуючи Тимошенко, вони не про здоров'я її розпитують та не про політичну ситуацію в Україні ведуть з нею багатогодинні бесіди. Ні, вони роблять, схоже, не дуже вдалі спроби переконати її піти на компроміс та не вимагати більшого ніж просто звільнення. І тут перевага на боці Тимошенко. Вона може собі дозволити нікуди не поспішати. Це у європейських політиків та Януковича час невпинно збігає.
В зв'язку цим, впевнений, свій крок має зробити Янукович. Йому потрібно видати Указ про помилування Тимошенко, не чекаючи її прохання відправитися на лікування за межі України. До речі, з правової точки зору це значно коректніше, ніж амністія у зв'язку з необхідністю відпустити особу на лікування закордоном далеко не смертельної хвороби, яку цілком якісно лікують в Україні.
Зрозуміло, що це не дуже комфортна для Януковича ситуація. Але вона стане ще менш комфортною, якщо попри його надзвичайні зусилля, підписання Угоди буде зірвано.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.