Аншлаг Ландсбергіса
Позавчора посольство Литви та її почесне генконсульство організували у Мистецькому арсеналі лекцію Вітаутаса Ландберґіса – голови Верховної Ради Литовської РСР, за якого ця країна першою з поміж союзних республік вийшла зі складу СРС. Уночі 11 березня 1990-го року Верховна Рада Литви оголосила про відновлення суверенітету. Таким чином було покладено початок роз'єднанню "імперії зла – тюрми народів".
Вважається, що СРСР розвалився безкровно. Неправда. Москва зробила усе аби зберегти російське панування на "1\1-й суходолу". У січні 1991-го року радянська армія зайняла основні адміністративні споруди Вільнюса під приводом того, що їхнім власником є КПРС. Захист мирними демонстрантами від окупантів Вільнюського телецентру, у якому загинуло 13 чоловіків, продемонстрував світові рішучість литовського народу у прагненні до незалежності. Серед захисників телецентру були і українці. Уночі 31-го липня 1991-го року співробітниками рижського та вільнюського омонів було вбито восьмеро литовських прикордонників на митному переході з Білоруссю.
Коли стало зрозуміло, що силоміць зберегти СРСР не вийде, Москва вдалася до створення анклавів у республіках. Так виникло Приднвстов'я. Намагалися створити і автономний "Віленський край"; збурити проти України Крим; Абхазію та Південну Осетію – проти Грузії; роз'ятрити рану Нагірного Карабаху. Сьогодні головним інструментом аналогічної за цілями політики є "Газпром". Ненадовго.
Литва вже десять років, як є членом Євросоюзу, а В. Ландсбергіс з 2004-го депутат Європарламенту, член найбільшої у ньому фракції Європейської народної партії. З першого липня литва головує у раді Євросоюзу. Одним з чотирьох пріоритетів свого головування Литва оголосила розвиток східного партнерства – себто наближення України до ЄС. На 27-ме листопада у Вільнюсі призначено саміт Україна – ЄС, де планується підписання угоди Про асоціацію.
Зі спілкування з українськими чиновниками складається враження, що "асоціація у них в кишені", бо, мовляв "Європі надто потрібна Україна". Це не так. За усієї доброзичливості до України Польщі та Литви, те, що відбувається в нас, включно із подіями у Врадіївці, викликає вже не просто занепокоєння – огиду у Європі. А саме зараз для України найсприятливіший час наближення до ЄС. Україна головує у ОБСЄ, Литва – у ЄС. Росія втрачає статус енергетичного монополіста на континенті, водночас оголосивши Заходу "другу холодну війну". Сьогодні Німеччина зі США продовжать переговори про зону вільної торгівлві ЄС та Америки – Захід концентрується. Його "гравітаційна" сила зростає. Цим слід скористатися.
Чиновників і депутатів на лекції майже не було. Проте, був аншлаг.