Сябри у Києві
Вряди-годи трапляються у ЗМІ та у дописах приватних користувачів мережі розповіді про добре життя у сусідній Білорусі. Мовляв: і дороги там кращі, і безробіття менше, і харчі дешевші та якісніші. Трапилося мені якось на вихідні поспілкуватися з трьома мінчанами, які приїхали до Києва на гостину. Розпитав їх про життя-буття у "Синьоокій".
Гості охоче розповіли. Почали з крамниць... київських. Тут вони у великих кількостях скуповували одяг та взуття – в Україні дешевше. Далі – цукерки, на них в нас ціни теж нижчі, ніж у Мінську. Пиво – те саме. Численні київські кіоски під вивіскою "Білоруські продукти", виявляється, торгують ковбасами та молочним за цінами меншими, ніж вони продаються у Білорусі. Гривня слугує у сусідів засобом накопичення, на рівні з доларом та євро.
Проте, їдуть до нас сябри не за дешевшим крамом – за відчуттям... свободи. Виявляється розкутість та безпосередність спілкування у кав'ярнях та готелях, доброзичливість киян (я її якось не дуже помічаю), атмосфера позитиву (сам дивуюся) є притягальними для сусідів. І звісно можливість вільного висловлювання на будь-які теми, відсутність заборон, наприклад, на... музичні твори. Виявляється група "Ляпіс Трубєцкой" під забороною у Білорусі. Литовські консульські установи видають білорусам візи за фактом предявлення квитка на концерти цієї групи. У такий спосіб Литва сприяє задоволенню культурних потреб білорусів...
Ще там дорожче житло, менші зарплати та затоварені непотрібною продукцією склади підприємств, карколомна інфляція. Перерахувати гривню на білоруський рубль просто – слід закреслити три нулі. Металевих копійок там давно немає.
Існує проект розселення під Мінськом півмільйона китайців в обмін на фінансові вливання – не в економіку, а у бюджет проїдання.
Проте, Білорусь демонструє значно нижчі показники поширеності інфекційних захворювань, злочинності, браконьєрства, виробничого та транспортного травматизму. Так само там збережено бодай радянську якість середньої освіти, та набагато менше безпритульних, особливо дітей та підлітків.
Україна – Київі, Львів, Одеса, Крим для білорусів є важливим туристичним напрямком. Багато білорусів переїжджають до нас на постійне проживання – працюють, ведуть бізнес, навчаються і назад не збираються.