Розширюючи уявлення про європейську цивілізацію
Церква та ЗМІ користуються найвищим рівнем довіри поміж суспільних інститутів в Україні. З огляду на те, що Церква є ще й інститутом найдавнішим, який історично виступав "суспільним каркасом" та носієм культурної традиції у часи воєн та руїн, ставлення великої частини суспільства до неї є особливо шанобливим. Для політиків та "державотворців" Церква виступає своєрідним "донором легітимності". Участь у церковних заходах є обов'язковою складовою публічності висосокопосадовців.
Святкування 1025-літньої річниці Хрещення Русі стало нагодою для влади і опозиції підкреслити свою причетність до християнської традиції та засвідчити розуміння історичної ролі Церкви у формуванні української політичної нації, а відтак – держави.
Організовані владою заходи минули під знаклм європейської орієнтованості України. Зокрема, президент В. Янукович у виступі на урочистій академії з нагоди Хрещення у палаці "Україна" сказав: "Спільні риси в культурах багатьох європейських народів дають право говорити про європейську ідентичність, яка за своєю суттю є християнською, та стверджувати, що українці – її носії.
Без української ікони, української церковно-храмової архітектури, українського хорового співу та українського чернецтва неповним є уявлення про європейську цивілізацію.".
Святкування річниці на рівні держави відбулося із залученням представників усіх християнських конфесій. Водночас особливою увагою з боку влади користувалися представники Московського Патріархату. Це, певною мірою, зумовлено тим, що до України з цієї нагоди приїхали президенти Молдови, Росії та Сербії, а також глави і представники помісних православних церков. Перебування цих високих осіб у Києві потребувало відповідних заходів безпеки, на чому українська влада і зосередилася.
Політичний підтекст, що його традиційно привносить патріарх Московський Кіріл, під час своїх візитів в Україну, наголошуючи на необхідності збереження підпорядкування українського православ'я собі, цього разу виглядав меншовартісним.
Водночас патріарх Філарет у своїй учорашній проповіді на Володимирській гірці, перед учасниками багатотисячної хресної ходи вірних Київського Патріархату наголосив, що розділення Української Православної Церкви є тимчасовим. Він закликав свою паству докладати усіх зусиль задля подолання розділення і уникати дій, що шкодять цьому процесові. Сказав, що європейський вибір України здійснено, ще її першими князями-християнами: св. Володимиром, св. Ольгою та св. Оскольдом.
Проповідь патріарха, вперше за сучасну історію Церкви в Україні, переривалася бурхливими оплесками.