Регенство не вічне
Час, що залишився до саміту у Вільнюсі стискується немов пружина – його лишається усе менше, а "обсяг робіт", що їх має виконати Україна задля успішного підписання Угоди про асоціацію з ЄС не скорочується. Що, коли угоду не буде підписано?
З точки зору електоральних переваг для партії влади ця обставина, на жаль, не буде критичною, бо її виборці переважно не є прихильниками асоціації з Європою, а в очах опонентів влади – вона і так "в усьому винна".
Опозиція?
Партія "Свобода", декларуючи підтримку європейських цінностей, однак, орієнтуючись на настрої свого електорату, цілком зможе пояснити йому невчасність такої євроугоди через ряд етичних суперечностей, що стосуються прав меншин, ювенальної юстиції та інших ліберальних свобод, які "не відповідають національній самосвідомості українців". Часткове ж розчарування виборців Олег Тягнибок компенсує заходами прямої дії своєї партії, на кшталт знесення паркану довкола парламенту.
Партія "УДАР" – "найприродніший політичний носій європейських цінностей" пояснить невдачу некомпетентними діями влади, а рейтинг Віталій Кличко наростить черговою перемогою на ринзі – братовою, а чи і власною.
Партія "Батьківщина". Вона також зробила європейську інтеграцію основним змістом своєї політичної роботи. Проте, на цьому шляху не мала змоги продемонструвати ефективності, бо усі євроінтеграційні ініціативи звела лише до гасла "Юлі волю!". Сама Юлія Тимошенко не раз заявляла, що підписання Угоди є важливішим за "вирішення її питання". Вона повсякчас наголошує на необхідності спільних і предметних дій опозиції у парламенті і поза ним, включно з наполегливою законодавчою роботою та роз'ясненням переваг євроінтеграції для України широким верствам. Проте, змістовності ця діяльність "Батьківщини" не набула.
Особистий показник довіри до Арсенія Яценюка – лідера-регента "Батьківщини" вже є нижчим за рейтинг самої партії. Це наслідок несистемної роботи, зокрема і співпраці з громадськістю, у питаннях європейської інтеграції. Спираючись лише на політтехнологів та явно звужену ідеологічну базу важко досягти позицій загальнонаціонального лідера.
Опоненти європейської інтеграції – передовсім комуністи – грають свою прибуткову партію у імітації борні з нею. Втім, про це іншим разом.
Головне, що відсутність співпраці усіх зацікавлених сторін – влади, опозиції, громадськості у досягненні спільної за багато років суспільно значущої, без перебільшення – цивілізаційної мети для країни, може призвести до поразки – не політиків, а – суспільства загалом. Тому, спроба започаткування такої співпраці все ж мала місце минулої п'ятниці, коли за участі чільників парламенту, уряду, всіх фракцій парламенту, представників компетентної громадськості у Верховній Раді пройшов круглий стіл присвячений виконанню умов, що їх пропонує ЄС. От би надати системності такій роботі, час бо спливає!