Пряме народовладдя
Минулого тижня мене кілька разів просили прокоментувати прецедент, створений районними судом у Сумах, коли присяжні не визнали винним у скоєні вбивства молодого чоловіка та відпустили його з під варти у залі засідань. Відверто сказати: я не знав про це нічого, відтак не коментував.
Сьогодні ж мав час довідатися про обставини справи і мушу сказати, що це таки непересічне і нове явище для України. Звісно з самого лише факту того, що присяжні – вихователька дитячого садка та дві бібліотекарки разом з двома суддями вивчили обставини справи, зважили докази, наведені прокуратурою та доводи захисту і виправдали звинуваченого, зарано робити узагальнюючі висновки про початок одужання судової системи. Проте, якщо це конкретне рішення є наслідком реформування КПК, то його таки підрехтвано у правильному напрямку.
Суспільствознавцям було б доречно вивчити це питання. Владі навряд чи вдасться на цьому загребти електоральні дивіденди, бо виборець за звичай рідко ставить себе на місце звинуваченого у кримінальній справі та й рівень довіри до правоохоронної системи лишається низьким, але для долі конкретної людини це мало вирішальне значення.
А бібліотекарки та вихователька справді здійснили здійснили прямий акт народовладдя – без жодних перебільшень.