10 січня 2014, 18:34

Рейтари Зла стануть на бік Добра

Українська суспільна дійсність є настільки різнобарвною, що для її опису, навіть на публіцистичному рівні вже не вистачає орфографічного словника. Доводиться створювати нову термінологію.

Дев'яності збагатили українську мову словами "човник", "кравчучка". "кучмовоз". Ті, хто їх вперше вжив назавжди лишаться невідомими для історії лінгвістики. Авторство терміну "політикум" приписують Олександру Морозу. Політичне поняття "тушки" вперше вжила Юлія Тимошенко.

А от стосовно терміну "тітушки" достеменно відома дата його виникнення – 18 травня року, що минув. Тоді під час фінального дійства опозиційної акції "Вставай Україною" мав місце ексцес, центральною фігурою якого випадково став спортсмен з Білої Церкви Вадим Тітушко. Політичні маркетологи могли хоч тисячу років думати над терміном-брендом, який би лаконічно описав таке соціальне явище, як надання послуг політикам та бізнесменам у силовій підтримці їхніх акцій та організації провокацій на заходах конкурентів, але так нічого б і не вигадали, якби не випадок з В. Тітушком.

Термін "тітушки" транслітерується у іншомовних виданнях, йому присвячено статті у Вікіпедії. Словом, він зажив своїм життям незалежно від молодого чоловіка, прізвищу якого завдячує своєю з'явою.

Те, що термін "прижився" свідчить про його адекватність суспільну середовищу, де він виник та існує. Отже явище, що його породило має стати предметом досліджень суспільствознавців.

Діти першого покоління містян

Виникнення суспільних спільнот, які народжують "тітушок" своїми коренями сягає шістдесятих-сімдесятих років. Тоді Україна стрімко почала перетворюватися з країни аграрної на індустріальну. Розвиток промисловості потребував робітничих рук. Водночас механізація сільськогосподарських робіт дала змогу розкріпачити колгоспників – видати їм паспорти та дозволити переселятися до міст.

"Тітушки" переважно являють собою друге покоління містян, чиї батьки не отримали вищої освіти. За радянських часів вони поповнювали б армію "петеушників" – термін, який описував соціальне явище радянської доби.

У інформаційному суспільстві зменшується попит і на робітників важкої, механічної та монотонної праці на виробництвах. Через це на ринку праці ці молоді люди є зайвими. Водночас інформаційна індустрія продукує та прищеплює "цінності красивого життя" – успішності. Її атрибутами є автомобілі елітних марок, елітне житло, різноманітні престижні причандали – від годинників до мобільних телефонів.

Мрії багатьох молодих чоловіків про те щоб стати "багатими і знаменитими" розбиває буденна дійсність. Водночас повсякдень молоді енергійні люди мають змогу бачити своїх більш успішних однолітків, які живуть тим самим "красивим життям". Меншість з них "мажори", які жирують завдяки батькам – переважно – корупціонерам та хабарникам. Більшість молодих та успішних – мають змогу нормально жити завдяки власній праці та кваліфікації – від програмістів та журналістів до спортсменів і підприємців. Усвідомлення недосяжності успішності у її сучасному розумінні гуртує спільноти молодих чоловіків. Часто чинником такого згуртування виступає класова ненависть. Вона є особливо гострою у постсоціалістичному суспільстві, де декларувалася соціальна рівність та однаковість можливостей для усіх членів суспільства. Батьки тих, кого названо "тітушками" мали змогу розповісти про це дітям, а заразом повідати про те, як члени колишнього "партгоспактиву" ("номенклатури", "начальства") перетворилися на бізнесменів і чиновників, які "ощасливлюють" сучасне українське суспільство "своїми мажорами". Затінок соціальної прірви є дуже поживним середовищем для культивування такого соціального явища, як "тітушки". Вони плід матеріального розшарування, яке потягло за собою розшарування в освіті, стані здоров'я, екзестенцыйних цінностях загалом. Головне – у життєвих перспективах.

Буде як у казці

З цим явищем слід працювати. Кому? Відповідальним політикам. Де їх узяти? З'являться, незабаром. Сам по собі нинішній Майдан виник не лише як протест проти суспільної дійсності, породженої попередніми та нинішнім українськими режимам, але і як прагнення створити нові суспільні відносини – чесні і справедливі, як би наївно це не виглядало. Політики, які декларуватимуть такі цінності просто не можуть не з'явитися. Це не цинічній прояв цинічного закону породження попитом відповідної пропозиції.

Протистояння на українських майданах сьогодні без перебільшення можна вважати протистоянням Добра і Зла, як у казках. Зло завжди учорашнє і регресивне. Добро завжди у майбутньому. Молоді люди, які зараз виступають найманцями Зла швидко усвідомлять за ким майбутнє. Те, як з ними поводяться їхні наймачі найкраще цьому посприяє та неодмінно спрямує їхню силу проти "роботодавців".

Водночас треба пам'ятати, що тіньові суспільно-економічні взаємини максимально криміналізували країну. Російський телепродукт на українських каналах більше двадцяти років популяризує та романтизує напівкримінальний спосіб життя, подаючи його як соціальну норму. Тіньові гроші підживлюють організовані, зокрема, спортивні спільноти молодих людей, які мусять іти у найм до тіньовиків від політики та економіки.

Вал криміналу наростатиме, бо він лишається практично єдиним інструментом утримання влади нинішнім режимом. Тому роботу з середовищами молоді, що найнята Злом політикам слід починати "вчора".

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...

Щодо фетишизації постаті Михаїла Булгакова

У пізньому Радянському Союзі Михаїл Булгаков був напівзабороненим письменником. Перед усім через його роман "Майстер і Маргарита", бо єдиним дозволеним літературним, ширше – мистецьким, жанром тоді був звісно "соціалістичний реалізм"...

Слід публічно викривати рашистських агентів у інформаційному просторі

Цій події в Україні не надали того значення, на яку вона направду заслуговує. До прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі з'явився із зізнанням у скоєнні воєнних злочинів, зокрема в Україні, російський військовослужбовець, колишній співробітник спеціального підрозділу ГРУ Генштабу Росії Ігор Саліков...

Для розробки Генерального плану Великого Києва слід оголосити міжнародний конкурс

Ситуація із закриттям шести станцій метрополітену у Києві концентровано відобразила катастрофічний стан речей у комунальному господарстві столиці...

Парламент виходить з під контролю?

Сьогодні Верховна Рада спрямувала на повторне друге читання (не підтримала) проект закону щодо вилучення з місцевих бюджетів надходжень від податку на доходи фізичних осіб, які сплачують військовослужбовці, зареєстровані за місцем проживання у територіальних громадах...