Якби ж то Україна програла...
Останній день весни приніс добру звістку зі Стокгольму. Трибунал при Арбітражному інституті Торгівельної палати оприлюднив ухвалу у справі НАК "Нафтогаз України" проти ПАТ "Газпром" щодо контракту на постачання газу до України від 2009 року. Його було укладено за перебування на посаді прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.
Ухвалою цілковито відхилено вимогу Газпрому стосовно застосування принципу "бери або плати". Водночас задоволено вимогу "Нафтогазу" про перегляд контрактної ціни з урахуванням ринкових умов. Також повністю скасовано заборону на реекспорт газу.
Здавалося б, що є привід для обережного оптимізму у питаннях стосунків з російським монополістом та розвитку реальної енергетичної незалежності країни. Однак прем'єр Володимир Гройсман, коментуючи вчора рішення Трибуналу, приділив основну увагу розповіді про те, ... що було б якби раптом позивач з боку України цей суд програв. Але ж Трибунал ухвалював своє рішення, керуючись саме названим контрактом, яким визначено право звернення сторін до цього органу міжнародної юстиції. Відтак у "Газпрому" просто не було можливості уникнути участі у судовому процесі, як не зможе він ухилитися і від виконання рішення, що стало його результатом. Саме контракт є підґрунттям рішення Трибуналу.
Значущим його наслідком є те, що відкриваються правові можливості повернути кошти, переплачені Україною "Газпрому" протягом 2010-2013 років за часів правління Віктора Януковича.
При цьому треба пам'ятати, що "попередній злочинний режим", маючи всі правові можливості звернутися у Стокгольм з тим самим за змістом позовом, як і той, що виграно нині, цього не робив. Натомість контракт-2009 використовувався як привід для судового переслідування Юлії Тимошенко з метою унеможливити її політичну діяльність.
Режим нинішній, попри очевидну ефективність контракту, використовує його з тією ж метою. При цьому найвищі посадовці не гребують тим, щоб вдаватися до всіх маніпулятивних прийомів – від прямої брехні до перекручування і замовчування фактів.
А може цю енергію та використати з конструктивнішою метою? Наприклад, таки обрахувати можливість зменшення кінцевої ціни на газ для населення за рахунок вітчизняного видобутку.