1 травня 2018, 15:11

Ядерний архів Ірану – наслідки для України та Росії

Унікальна операція "Моссаду" – служби зовнішньої розвідки Ізраїлю, що полягала у викраденні таємного ядерного архіву Ірану, може найкардинальнішим чином вплинути на усю світову систему ядерної безпеки. Архів, якщо його буде визнано справжнім, доведе факт розробки Іраном зброї масового знищення всупереч семисторонній угоді, укладеній іранським президентом у 2015 році з Британією, Німеччиною, Китаєм, Францією, Росією і США.

За два тижні – 15 травня – президент США мав би прийняти рішення про чергове піврічне продовження призупинення основної частини санкцій щодо Ірану на підставі цієї угоди. Оприлюднення архіву майже гарантовано призведе до розриву угоди, а відтак Іран, нею більше не зв'язаний, повертається до статусу ізольованої країни, з усіма далекосяжними наслідками.

Насамперед, ще дужче загостриться ситуація довкола Сирії, де можливості Ірану спільно з Росією підтримувати режим Асада значно скоротяться. Вчора було завдано надзвичайно потужного ракетного удару по базах Ірану на території Сирії. Там, вірогідно, розташовувалися підземні сховища іранських тактичних ракет класу "земля-земля". Сила вибухів була такою, що сейсмічні центри у Європі ідентифікували їх як землетрус магнітудою 2,6 бали. У соціальних мережах повідомляється про десятки загиблих іранських військовослужбовців. "Авторство" цієї атаки приписують ізраїльській авіації, хоча є версії, що ракети запукалися з кораблів Британії і США у Середземному морі.

Завдані удари і близько не можна порівняти за потужністю та наслідками із тими, що їх США завдало по "хімічних об'єктах" у Дамаску 13 квітня.

Ескалація сирійського конфлікту з іранською ядерної складовою майже достеменно призведе до ембарго на постачання іранської нафти, відтак – до зростання доходів Росії на ринку енергоносіїв. Звісно, якщо Саудівська Аравія не піде на швидке нарощування обсягів власного нафтовидобутку, чого Королівство послідовно уникає останніми роками.

На тлі "ядерного передиху", зумовленого різким потеплінням стосунків Північної Кореї з сусідніми їй державами і світом, викриття "Моссадом" чергової ядерної загрози з боку Ірану, ставить під величезний сумнів ефективність усієї глобальної програми ядерного стримування.

Чи буде сьогодні позиція шести великих країн такою саме консолідованою, адже з 2014 року Росія послідовно протиставляє себе світові? Відсутність єдності розв'язує руки Ірану, а жагуче бажання його керівництва помститися Ізраїлю дає всі підстави прогнозувати високу ймовірність розгортання повномасштабної війни між ними, куди миттєво втягнуться США та їхні союзники.

Агресія Росії в Україні опиниться у густій тіні набагато більш загрозливіших в очах провідних світових країн подій. Ми знову будемо сам на сам ворогом. Часу на підготовку обмаль.

Вірогідність того, що В. Путін задля пом'якшення режиму дошкульних санкцій та з метою повернення до клубу тих таки лідерів піде на повну співпрацю зі світовими лідерами є невисокою. Занадто глибоко Росія зав'язла у Сирії, а також вельми значна частина росіян не зрозуміє відмови від союзницької підтримки Ірану.

Ближчі дні можуть стати кризовими для Близького Сходу. Ця криза не йтиме ні у яке порівняння з тим багато десятилітнім конфліктом, що триває там до сьогодні. Вона швидко пошириться на весь світ, потужно зачепивши Україну.

Все залежатиме від швидкості і сили реакції цивілізованої світової спільноти.

Україна захищає світ

Повномаштабна війна рашистів з Україною з перших днів продемонструвала безпрецедентну стійкість української армії і українського суспільства...

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...

Щодо фетишизації постаті Михаїла Булгакова

У пізньому Радянському Союзі Михаїл Булгаков був напівзабороненим письменником. Перед усім через його роман "Майстер і Маргарита", бо єдиним дозволеним літературним, ширше – мистецьким, жанром тоді був звісно "соціалістичний реалізм"...

Слід публічно викривати рашистських агентів у інформаційному просторі

Цій події в Україні не надали того значення, на яку вона направду заслуговує. До прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі з'явився із зізнанням у скоєнні воєнних злочинів, зокрема в Україні, російський військовослужбовець, колишній співробітник спеціального підрозділу ГРУ Генштабу Росії Ігор Саліков...

Для розробки Генерального плану Великого Києва слід оголосити міжнародний конкурс

Ситуація із закриттям шести станцій метрополітену у Києві концентровано відобразила катастрофічний стан речей у комунальному господарстві столиці...