12 серпня 2020, 10:57

Чому ''український сценарій'' непридатний для розвитку протестів у Білорусі

Білорусів лякають "українським сценарієм". Мовляв: "ваші протести призведуть до того, що сталося в Україні, в 2014 році".

А що сталося?

Янукович, після фальсифікації на свою користь виборів Президента, в 2010 році, поступово, але послідовно і скурпульозно, перебрав важелі управління країною. Зміцнивши свій режим шляхом скасування Конституційним Судом ряду положень Конституції, він перетворив Україну на подобу монархії. У 2012 році, на парламентських виборах Партія регіонів змогла утворити пропрезидентську більшість у Раді.

Лідера опозиції Юлію Тимошенко кинули до в'язниці, бо вона єдина становила реальну небезпеку для диктатора.

Водночас клан Януковича взявся за привласнення активів – державних і приватних. Саме масовий розбій тодішньої влади стосовно підприємців – від крупних до дрібних – став причиною Другого Майдану, а не раптова відмова Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС у Вільнюсі, наприкінці листопада 2013 року.

Масовість Майдану, його героїзм та організованість стали шоком для Януковича та його клану, а також для росіян.

Після нищівної поразки і втечі Януковича, Росія намагалася розірвати Україну – від Харкова до Одеси. І напоролася на рішучу відсіч українських добровольців і волонтерів. Новоутворена державна влада Порошенка-Яценюка оговталася пізніше.

Росія окупувала 7% української території, завдавши важкого удару по нашій економіці, але Україна вистояла.

Російська пропаганда невтомно поширює побрехеньки про безлад і важкі умови життя, що нібито мають місце в Україні, внаслідок II Майдану. Цьому вірять і в Білорусі.

Однак, попри війну, корупцію, катастрофічну некомпетентність українських влад та епідемію, соціально-економічне життя в Україні жодним чином не подає ознак катастрофи. Так в нас великі проблеми і загрози – перед усім в інфраструктурі, але вже під час війни ми провели мирні і демократичні заміни президента і парламенту. Соціальне життя не зупинилося – працюють освітні та медичні заклади, виплачуються пенсії. Армія, з великими труднощами, однак зберігає і розвиває свою боєздатність. Політичні протистояння, зокрема і на вулиці, вже традиційно для сучасного українського суспільства, зберігаються, проте без трагічних наслідків для громадян та міського господарства.

Поширеним є міф, що рівень життя в Білорусі є вищим, ніж в Україні. Тоді чому ж до початку епідемії з Мінська та інших міст білоруські фірми організовували масові автобусні рейси до ринків і магазинів Чернігова, Житомира, Хмельницького і Києва? Росіяни теж в економічному плані давно вже живуть не краще за українців. Та ще і в умовах суспільної несвободи.

"Український сценарій", позатим, малопридатний для Білорусі. Там відсутні традиції збройного та політичного опору, які притаманні Україні – від Січі Запорізької і Івана Мазепи до шістдесятників і Левка Лук'яненка. Немає в Білорусі системних партій і парламентської опозиції, немає бізнесу, який готовий себе захищати від сваволі влади.

У Білорусі свій шлях суспільної модернізації. Надходить інформація про національний страйк на державних підприємствах. А вони там, особливо крупні, переважно належать державі. Вона виступає роботодавцем, тому і політичні вимоги робітників можуть бути поставленими безпосередньо до інститутів влади. Попереду старт навчального року у державних вищих навчальних закладах – далі можлива ланцюгова реакція.

Нові митні тарифи у США вигідні Україні, здебільшого

Дональд Трамп, радикально збільшивши митні тарифи на імпорт товарів до США, оголосив торговельну війну мало не усьому світу. Він пішов на моментальне зниження рівня споживання середнього американця...

Коли США впали у дитинство, то інший цивілізований світ мусить подорослішати

Учорашня розмова Дональда Трампа з Владіміром Путіним, серед іншого, продемонструвала інфантильний, наївний підхід нинішньої політичної верхівки США до глобальних небезпек, перед якими опинився світ...

Різка зміна зовнішнього і внутрішнього політичних ландшафтів. Чи є підстави для "глибокого занепокоєння"?

Президент Сполучених Штатів, поговоривши телефоном з російським диктатором, припинив його ізоляцію з боку лідерів більшості цивілізованих демократичних країн...

Україна захищає світ

Повномаштабна війна рашистів з Україною з перших днів продемонструвала безпрецедентну стійкість української армії і українського суспільства...

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...