Капітан Україна
До початку російського вторгнення цьогоріч у лютому, команда українських кінематографістів на чолі з режисером і сценаристом Любомиром Левицьким готувала зйомки повнометражного, високобюджетного пригодницького кінофільму. Одна з його сценарних ліній ґрунтується на реальних історичних подіях, учасником яких став журналіст Юрій Будяк, родом із Полтавщини. Його справжнє імя Юрій Якович Покос (1879-1942). Він, на чолі бойового загону бурів, брав участь у англо-бурської війні 1899-1902 років, у Південній Африці. Захопивши у бою військовий потяг англійців, цей загін знищив багатьох з них, окрім кількох, яких заборонив вбивати командир Юрій Будяк. Серед врятованих від смерті був один молодий чоловік, який мав посвідчення журналіста газети "Морнінг пост". Полоненим виявився Винстон Черчилль.
Під час полону свого Черччиль затоваришував з Будяком. І на прощання майбутній прем'єр Британської Імперії розповів командиру бурського загону один "секрет"...
... Коли у моїй авторській телепрограмі ми говорили з Любомиром Левицьким про задум цього фільму, я трохи зіронізував з його назви "Капітан Україна". Одразу бо виникла алюзія на дещо затерте марвелівське "Капітан Америка"...
... Отже секретом, що його повідомив Юрію Будяку Винстон Черчилль було те, як бури називають свого командира. Позаяк їм складно було вимовити "капітан Будяк", вони позаочі звали його: "captain Ukraine" – "капітан Україна". Ця історія цілком реальна.
Юрій Будяк прожив буремне і цікаве життя. Став знаним автором книжок для дітей. Пройшов сталінські концтабори. Помер у Києві 1942 року, під час нацистської окупації. Похований на Куренівському кладовищі. Могила збереглася.
А кіно про нього неодмінно вийде.