15 грудня 2022, 17:48

Як вижити бізнесу в умовах війни: 5 порад від Яни Матвійчук

Яна Матвійчук, СЕО івент-агентства ARENA CS, членкиня Ради CEO Club Ukraine − про умови роботи підприємців під час війни, важливість самоорганізації та секрети виживання у важкі часи.

Здавалося б, що можна порадити бізнесу в умовах війни? Загалом всі українські підприємці, які змогли працювати під час COVID-19 та у перші місяці повномасштабного вторгнення, й так знають "правила виживання". Тож я не буду радити банальщину на кшталт "розширити товарний асортимент" чи "вийти на нові ринки".

Мої поради про інше. Як членкиня Ради директорів СЕО Club Ukraine та Young Business Club й активна учасниця спільнот, я помітила: наш бізнес настільки сильний, наскільки мотивований його власник. Тож я звертаюся саме до власників. На мою думку, пережити ці важкі часи, зберегти свою справу та команду вам допоможуть:

1. Вміння вчасно попросити про допомогу

Допомогти можуть професійні консультанти, представники бізнес-клубів чи інших спільнот підприємців України, коучі, грантодавці... Навіщо вам це, як зараз, припустимо, все більш-менш добре? Що дадуть ці консультації? Як мінімум − незалежний погляд та мотивуючий поштовх. Без нього ви ризикуєте залишитися у "зоні комфорту", що може стати пасткою для вас у найближчому майбутньому.

2. Сміливість для того, щоб позбавитися невдалих партнерств

З початком повномасштабної війни ми всі отримали безцінний досвід невдач, зрад і поразок. Вони відкрилися, як виразка. Скажу так: якщо вас не зрадив жоден партнер, то у вас або мало партнерів, або ж ви просто "закриваєте очі" на конфлікті ситуації, які все одно рано чи пізно доведеться вирішувати. Краще вже зараз проаналізуйте своє оточення: хто мало вірив у перемогу України, хто робив вчинки проти ваших цінностей та правил? Криза оголює. Проте не втрачайте віри в людей. Моє правило: з десяти зрадить хтось один, але це не є приводом не довіряти дев'ятьом іншим.

3. Перевірка джерел інформації: як загальної, так і галузевої

Вам потрібно оцінити, чи є об'єктивними та своєчасними дані, які ви отримуєте? Чи не шкодять вони вашому світосприйняттю? Позбавлятись звичних джерел некомфортно, проте є й позитивний момент: залучаючи нові інформаційні майданчики, ви зможете значно розширити свій світогляд.

4. Енергія: фізична, духовна, психологічна

Від неї залежить успіх власника бізнесу. Для початку треба з'ясувати, що забирає вашу енергію? Страх втратити ресурси? Невизначеність? Раджу вам проаналізувати звички та виявити джерела втрати сил. А ще треба знайти джерела поповнення енергії, які працюють саме для вас. Наприклад, мене вводить у стан натхнення новий проєкт: я готую до зйомок круте повномасштабне кіно, завдяки чому пізнаю багато нового, цікавого, надихаючого.

5. Активна політична позиція

Бізнес в Україні не може бути "поза політикою". Це показала війна: більшість волонтерських проєктів та успішних прикладів самоорганізації реалізовані завдяки приватній ініціативі. Це − сила бізнесу, і вона потрібна Україні.

Як повномасштабна війна вплинула на український бізнес?

За даними опитування, зробленого Американською торговельною палатою в Україні у серпні 2022 року, у 22% членів Палати пошкоджені офіси, заводи, склади чи потужності, у 48% незначні пошкодження активів, у 6% бізнес-майно окуповане, у 69% продовжують працювати без ушкоджень.

У малого та середнього бізнесу втрати вищі. За даними дослідницької компанії Gradus Research станом на липень 2022 року, 51% представників бізнесу вимушено скоротили обсяги активності, 19% тимчасово зупинили роботу (але готові до швидкого відновлення). 22% опитаних продовжують працювати, а 6% відкрили нову справу в умовах війни.

Восени проблеми загострилися. За даними опитування Нацбанку, проведеного у жовтні, 66% представників сфери послуг заявили про зростання закупівельних цін постачальників. У сфері будівництва 74% респондентів заявили про вимушене збільшення цін на матеріали, а 42% – про підвищення вартості послуг підрядних організацій. 31% промисловців зізналися, що запаси матеріалів та сировини будуть скорочені. Поточна інфляція у 26,6% не дає шансів якось вирішити цю проблему.

Так, в Україні криза. Проте бізнес готується до неї. За даними компанії Gradus Research, більшість представників українського бізнесу вважають, що активна фаза війни продовжуватиметься до кінця 2023 року. Проте більшість респондентів (61%) переконана, що війна стане фактором швидкого зростання та розвитку України.

Майже дві третини топ-менеджерів оптимістично налаштовані на розвиток власних компаній та галузі у трирічній перспективі. У дослідженні від KPMG сказано, що 44% респондентів очікують зростання економіки у наступні три роки. 81% менеджерів очікують рецесію в Україні у найближчий рік. Водночас 65% впевнені, що криза буде тривалою, і бізнес враховує це у стратегічних планах.

Мій досвід: як працювати та допомагати армії?

Україна перемагає у війні вже дев'ятий місяць. А що стоїть за такою силою? Що ми робимо для наближення перемоги?

Багато років ми говорили про соціальну відповідальність бізнесу, про human to human підхід. У лютому ми зіткнулися з викликом, який перевірив всі наші цінності: чи вони справжні, чи лише декларовані. Мій власний досвід на початку війни − це фандрайзинг для фонду, який створив СЕО Club Ukraine. Фонд поєднав не тільки бізнеси членів клубу, але й інші бізнеси в Україні з метою задоволення матеріальних потреб ЗСУ.

Зараз вже можна проаналізувати наші дії у ті місяці. Бізнес буквально у перші години повномасштабної війни зайняв активну громадянську позицію. "Арена Конференції та Семінари" не була виключенням. І це зрозуміло: ми боремось за свободу України, за існування українського народу. Цю віру в перемогу й підкріплює бізнес. Приватна ініціатива − це сила нашого народу, потужний інструмент боротьби.

Бізнес зміг утримувати складні системи, зберігати прибуток, допомагати армії. Але є дії, які ми не бачимо. Це − збереження команд всередині кожної компанії. Це робили ми в АРЕНА КС, надаючи власним спеціалістам можливості для роботи (нехай деколи − у зовсім інших для них амплуа). Це роблять інші компанії. Роль HR-менеджерів у відновленні роботи бізнесу в умовах війни величезна. Бо першочергова задача HR − допомогти компанії досягти цілей. Але сьогодні HR включився і в порятунок держави. Адже держава − це люди.

Ми бачимо принцип human to human в дії. В бізнес за останні роки прийшла молодь 20+ років. Вона принесла з собою нові підходи до роботи у всіх сферах. Вона − патріотична і смілива. Вона відкриває нові світи, а не створює "схеми". Вона організована. І ми разом в такій самоорганізації сильніші, ніж велика централізована бюрократична держава. Тож варто рухатись вперед, зберігати та просувати власну справу. Перемога залежить саме від нас.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Консерватори України та США обʼєднуються, щоб протистояти вісі зла. Яна Матвійчук про Всеукраїнський Форум консервативної політики

6 грудня у Києві пройшов Всеукраїнський Форум консервативної політики "Безпека. Цінності. Добробут", який мав на меті сформувати єдине бачення "правих" цінностей серед українських консерваторів...

Укроборонпром постачав неякісні міни ЗСУ, але цього можна було уникнути – Яна Матвійчук

Укроборонпром у центрі скандалу – ЗСУ отримали неякісні міни і зараз їх відкликають з фронту. Ще у листопаді стало відомо, що ЗСУ отримали партію бракованих мін калібру 120мм, які на замовлення Міноборони виготовив Укроборонпром...

Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук

Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так...

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...