Яна Матвійчук: Хабарі за отримання дозволу на зброю стали "нормою". Що не так з правовим регулюванням обігу зброї в Україні?
В Україні складно купити зброю, бо процес забюрократизований і довгий. Часто легше дати хабаря, аніж пройти самостійно всі бюрократичні процедури по покупці та реєстрації зброї. Як подолати бюрократизм, ліквідувати корупцію і чому дозвільна система на зброю має бути ліквідована – читайте у статті.
Легалізація зброї в Україні: чи підтримують громадяни?
У травні 2022 року у Дії провели опитування серед українців щодо легалізації зброї в Україні. Питання звучало так: "Як ви ставитеся до володіння українцями зброєю?" Тоді майже 60% учасників опитування підтвердили, що вони підтримують володіння зброєю звичайними громадянами. Трохи більше 20% висловилися проти.
Тим не менш, дискусії про дозвіл на зброю для цивільних точилися ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. У переддень "великої війни" депутати провели перше читання законопроєкту "Про обіг цивільної вогнепальної зброї" у якому йшлося про володіння цивільними короткоствольною вогнепальною зброєю. Проте цей законопроєкт зазнав критики і досі очікує другого читання.
Вже під час повномасштабного вторгнення міністр оборони України Олексій Резніков висловився на підтримку дозволу на зброю для цивільних. Ось що сказав Резніков: "Я переконаний, що це треба зробити. Тому що в Україні немає закону, який в принципі регулює обіг зброї. У нас лише відомчими актами це регулюється. Тому я дуже щиро вірю, що український парламент нарешті прийме закон, в якому буде все внормовано".
Певна частина суспільства все ж виступає проти дозволу на зброю для цивільних, оскільки мають острах, що може зрости злочинність. Проте, як показав досвід, українці хочуть володіти зброєю, щоб мати змогу боронити себе та країну. У перші тижні повномасштабного наступу росії МВС видало українцям тисячі одиниць вогнепальної зброї. Як не дивно, люди використовували цю зброю для оборони міст від окупантів, ДРГ та мародерів. Велика кількість зброї у цивільних, зокрема, допомогла утримувати порядок у населених пунктах. Тобто, замість зростання злочинності вийшло навпаки – люди використовували зброю для власної безпеки та супротиву ворогу.
В Україні немає закону про зброю, натомість існує незаконна дозвільна система з офісами по всій Україні, яка видає населенню дозволи на купівлю зброї і робить це дуже погано. Про це поговоримо нижче у статті.
Як отримати дозвіл на зброю зараз?
Українці зараз можуть купити тільки мисливську зброю або зброю для спорту. Але отримати дозвіл на купівлю дуже складно, бо процедура максимально забюрократизована.
Починається все з того, що вам треба прийти особисто в офіс за місцем прописки, тому що, ніби, база власників зброї є онлайн, але відділи дозвільної системи не можуть обмінюватись між собою інформацією, тому якщо ви проживаєте в Києві, а прописані у Рівному – найімовірніше, вас відправлять оформлювати довідки саме у Рівне.
Або ви можете заплатити хабар і вам оформлять все значно швидше і в будь-якому відділі.
Якщо ви все хочете зробити чесно, то доведеться принести довідку від нарколога – "медична довідка 127/о", а також підтвердження проходження курсів поводження зі зброєю. Давайте будемо тут відверті з собою: ці процедури потрібні, але більшість платить хабар і всі довідки "малюються" без реальної перевірки майбутнього власника зброї.
Окрім того, потрібно привезти копії документів, що посвідчують особу та паперові квитанції про оплату держмит та зборів. Оплати неможливо зробити онлайн: спочатку ви стоїте в черзі для подачі документів, там вам видають заявку і квитанції на оплату, ви йдете платити в банк і заповнюєте заяву, знову подаєте весь анкет документів. Треба встигнути до 13:00, бо потім дозвільний центр закривається. У вихідний день зробити це неможливо. Звичайно, за хабар в кількасот доларів все це можна зробити швидше і легше.
Потім ви чекаєте місяць, щоб вам дали зелений папірець ("зеленка"), який дозволяє вам купити зброю протягом наступних трьох місяців. Якщо не встигли придбати, то процедура починається з початку.
Матвійчук Яна: досвід отримання дозволу на зброю
Я подала всі документи на дозвіл на покупку у грудні 2021, отримала "зеленку" у січні 2022, але зброю купити змогла тільки у жовтні 2022. У магазині за зброю я заплатила, але не забрала, бо моя "зеленка" була вже протермінована.
Тоді я знову подалася на дозвіл на покупку, отримала його в кінці грудня, пішла в магазин, забрала зброю і зі зброєю поїхала в дозвільний орган та подала заяву згідно з процедурою, оплатою нових квитанцій в банку на отримання дозволу, зберігання та використання. Мені сказали, що "червону книжечку" отримаю через місяць. З позитивного: у магазині видають папірець з яким вже можна носити і використовувати зброю. Дозвіл – "червону книжечку" – я забрала в кінці січня 2023 року. Паперову червону книжечку треба обов'язково носити з собою. Обов'язково! Бо без цієї книжечки вас можуть затримати за незаконне носіння зброї! Дивно, чому по номеру зброї не можна в системі подивитись чи це дійсно моя зброя? Невже червона книжечка підписана від руки та з печаткою – надійніша?
Чому громадяни не можуть мати право купити зброю за наявності водійського посвідчення? При його отриманні всіх теж перевіряють у нарколога на адекватність. Невідомо...
Всі ці дозвільні системи існують незаконно, бо закону про зброю немає. Тому треба ці дозвільні процедури ліквідувати і дозволити українцям купувати зброю за наявності водійського посвідчення. Адже там всі ці документи є.
Ви запитаєте, а як же курси з поводження зі зброєю? По-перше, якщо ви дасте хабар, то ніякі курси, очевидно, ви вже не будете проходити. По-друге, стріляти у місті ви не будете – це незаконно. Ви будете користуватись зброєю у тирі, на спецаільно відведеному тренувальному майданчику або у лісі. У тирі вас точно будуть консультувати співробітники тиру, бо вони не хочуть бути застрелені вами. А у лісі будуть консультувати ті, хто поїде з вами, бо вони теж хочуть бути неушкодженими.
Купити зброю має мати право будь-який громадянин, у якого є водійське посвідчення. Реєструвати номер зброї продавець може безпосередньо у магазині – для цього не потрібні тисячі чиновників та бюрократичні процедури дозвільної системи. Якщо купуєте зброю не в магазині, то переєструвати її на іншу людину має бути змога у нотаріуса – подібно до реєстрації власності на землю чи квартиру. Поки що в Україні система отримання дозволів на зброю дуже забюрократизована і корумпована. Лише створення та ухвалення законодавчої бази з урахуванням досвіду інших країн дозволить спростити цей процес. Але на даному етапі це політичне рішення залишається підвішеним.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.