25 квітня 2023, 13:40

Пішов у крамницю по хліб – вернувся з пістолетом. Яна Матвійчук про досвід інших країн щодо легалізації зброї

Повномасштабне вторгнення росії в Україну підкреслило проблему відсутності у цивільних достатньої кількості зброї. Українці часто не мали змоги ефективно особисто захищати себе та свою родину від окупантів. Ніхто би не поліз до нас, якби знав, що українці – це майже 40-мільйонна армія озброєна до зубів, яка вміє дуже влучно стріляти. Ринок зброї для цивільних в Україні важкодоступний і досі. Тому треба вже зараз працювати над тим, щоб створити нове законодавство за прикладом інших країн для того, щоб простіше купувати та використовувати не тільки зброю для мисливства та спорту. Як отримати зброю у Ізраїлі, Молдові, США і чому цей досвід важливий для України – читайте у матеріалі.

Досвід Ізраїлю для України

Безпекова ситуація у Ізраїлі підштовхнула уряд до легалізації зброї для цивільного населення. Цікаво, що за даними Міністерства національної безпеки Ізраїлю менше 2% громадян отримали дозвіл на зброю. Тобто, можливість отримати дозвіл на зброю є, але не всі громадяни хочуть її мати. Це і є свобода громадянина, коли йому дають можливість отримати зброю, а він сам вже вирішує чи вона йому потрібна.

Через зростання кількості терактів ізраїльський уряд заявив, що отримання дозволів на зброю для цивільних буде спрощено ще більше.

Окрім того, цікаво й те, що у одних регіонах Ізраїлю легше отримати дозвіл на вогнепальну зброю, аніж в інших. Наприклад, зараз легше отримати дозвіл ізраїльтянам, які живуть чи працюють у Східному Єрусалимі або на Західному березі річки Йордан. Це обумовлено тим, що у цих частинах країни існує більша загроза для громадян.

Станом на лютий 2023 року "на руках" у громадян Ізраїлю є 155 168 одиниць зброї (загальна кількість населення країни на 1 січня 2021 року 9 291 000 осіб).

Як отримати дозвіл на зброю у США

У США зброю можна купити за водійським посвідченням.

Якщо коротко, то купити вогнепальну зброю можуть громадяни США або законні постійні жителі, які досягли необхідного віку. Для "довгої" зброї це, як правило, 18 років, для пістолетів – 21 рік.

Людина просто приходить з посвідченням особи, на якому є фото власника, і купляє зброю!

Тобто, кожна повнолітня людина може вийти у крамницю по хліб, а повернутися з гладкоствольною зброєю чи пістолетом. Так має бути і в Україні.

Ринок зброї у Молдові

А що там у найближчих сусідів? У Молдові дозвіл на купівлю та носіння зброї цивільним населенням легалізували законодавчо ще у 1998 році.

Зброю легалізували після конфлікту у Придністров'ї, коли на руках у людей залишилося багато зброї. Перед владою стояв вибір – ввести кримінальну відповідальність за носіння і зберігання зброї або легалізувати зброю. У випадку введення кримінальної відповідальності довелося би силоміць роззброювати людей – значна частина з них потрапила би за ґрати. Тому було прийнято рішення легалізувати купівлю та носіння зброї.

Ліцензію на зброю можуть отримати громадяни Молдови, які досягли повноліття – 21 року. Для отримання дозволу треба пройти теоретичний і практичний курс поводження зі зброєю, мати всі умови для зберігання зброї, бути психологічно здоровим та документи про несудимість.

У видачі дозволу на зброю можуть відмовити людині, котра систематично порушує громадський порядок, зловживає спритним та наркотичними речовинами.

Досвід Молдови є важливим для України і його ми мали перейняти ще до початку повномасштабного вторгнення росії, коли мали справу з так званими "Л/ДНР". А зараз вже лібералізація ринку зброї актуальна для того, щоб давати відсіч російським окупантам.

Приховане носіння зброї у Чехії

Чехія є чи не найліберальнішою країною Європейського союзу у питанні зброї. У Чехії дозволене навіть приховане носіння зброї у зарядженому вигляді, якщо на це є ліцензія.

В країні громадянам дозволено купувати зброю для самозахисту. Це право громадян Чехії задекларували у Конституції, щоб жодні політики не могли більше обмежити законодавчо право громадян на володіння зброєю.

Проте варто зважати на те, що попри дозвіл купувати, володіти та носити зброю в Чехії діє безліч обмежень, які звужують випадки застосування зброї – стріляти можна для самозахисту у разі крайньої необхідності. Але ж це право є!

Детінізація ринку вогнепальної зброї в Україні

В Україні процвітає нелегальний ринок вогнепальної зброї. Через це український бюджет недоотримує значну кількість доходів через існування тіньового продажу. Так, Нацполіція відзвітувала, що у 2021 році було вилучено понад 1200 одиниць нелегальної вогнепальної зброї та близько 89000 набоїв. Якби ж цю зброю продавали офіційно – держава могла би отримати значну кількість податків та, наприклад, використати їх на підвищення обороноздатності країни.

Важливо врахувати й те, що злочини відбуваються у більшості випадків з використанням нелегальної зброї, а не легально зареєстрованої!

Отже, лібералізація ринку зброї в Україні та легалізація зброї для цивільних в Україні (не тільки для мисливства та спорту, але й для самозахисту) – це надважливий крок, який дозволить підвищити обороноздатність, втілити ліберальні реформи, розвинути ВПК та збільшити надходження до державної казни. Ми можемо перейняти досвід країн, котрі вже легалізували зброю для цивільних, та адаптувати втілену ними систему та законодавство під реалії України. Починати це робити треба вже зараз!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Укроборонпром постачав неякісні міни ЗСУ, але цього можна було уникнути – Яна Матвійчук

Укроборонпром у центрі скандалу – ЗСУ отримали неякісні міни і зараз їх відкликають з фронту. Ще у листопаді стало відомо, що ЗСУ отримали партію бракованих мін калібру 120мм, які на замовлення Міноборони виготовив Укроборонпром...

Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук

Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так...

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...