Нелегальна зброя в Україні. Яна Матвійчук про легалізацію вогнепальної зброї
Від початку війни у 2014 році в Україні почало з'являтися все більше нелегальної зброї. У 2021 році Міністерство внутрішніх справ підрахувало, що в Україні в обігу було від 2 до 6 млн одиниць нелегальної зброї. Легальної зареєстрованої зброї було лише 1 млн.
Відколи почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну нелегальний ринок зброї почав розростатися ще більше. У новинах постійно з'являється інформація з різних регіонів про нелегальний продаж зброї. Затримували на продажі зброї громадян в Києві, Одесі, Ужгороді... Тобто, можна припустити, що мережа продажу нелегальної зброї покрила всю Україну. І з цим нам треба щось робити, адже зараз достеменно невідомо скільки нелегальної зброї є "на руках".
Що робити з нелегальною зброєю?
Єдиним притомним варіантом для України могла би стати легалізація вогнепальної зброї для цивільних.
Повномасштабне вторгнення показало, що українці готові володіти зброєю для власного захисту. Можливо, якби зброю для цивільних легалізували ще до "великої" війни, то нам вдалося б уникнути повномасштабного вторгнення. Адже який ворог поліз би в країну, де з кожного дому у нього би стріляли?
Яка зброя дозволена для цивільних в Україні?
Українці сьогодні мають право купити зброю для мисливства та спорту, але купити її непросто через бюрократичну дозвільну систему. Відсутність конкуренції на ринку зброї робить її дуже дорогою, а використання зброї з метою самозахисту законодавчо практично не врегульоване в Україні. Ми чи не єдина країна Європи, де немає закону про легалізацію зброї. Саме тому вже кілька років у суспільстві йде дискусія щодо легалізації зброї в Україні.
Ставлення українців до легалізації зброї
Війна росії проти України значно змінила суспільну думку щодо легалізації зброї. Так, у травні 2022 року соціологічна група "Рейтинг" провела опитування 1000 українців з різних регіонів. Результати опитування показали, що війна сприяла тому, що удвічі більше людей почали підтримувати легалізацію зброї в Україні. У 2022 році легалізацію підтримало 57% громадян. Для порівняння – у період 2018-2021 років "за" легалізацію виступало близько 25% українців.
Також 61% опитаних вказали, що озброєння українців підвищить обороноздатність країни.
Вищенаведені результати опитувань показують, що українці хочуть і мають мати право володіти зброєю для власної безпеки.
Чому потрібно легалізувати ринок зброї?
Легалізація зброї для цивільних мала би низку позитивних наслідків, які значно переважають над ризиками.
1. Виведення з тіні нелегального ринку.
Якщо люди отримають право володіти вогнепальною зброєю, то вони не будуть приховувати цю зброю, у випадку зберігання її для власної безпеки. Якщо буде змога володіти зброєю офіційно і легалізувати отриману незаконним шляхом зброю – це буде перевага для держави загалом. Адже так буде вестися облік зброї і у разі незаконного її застосування можна буде легко встановити власника. Тому держава та правоохоронні органи мають бути зацікавлені у тому, щоб зброю для цивільних легалізували.
2. Прибутки для держави.
Держава недоотримує значну частину податків з продажу зброї. Якщо зброю би продавали офіційно через магазини – це не тільки би підвищило безпеку, але й збагатило б державну казну. А зараз ці гроші йдуть у кишені "ділків".
3. Розбудова ВПК
Легалізація ринку зброї сприяла би активному розвитку військово-промислового комплексу. В Україну зайшли би інвестиції. У довготривалій перспективі ми би могли стати світовим центром розробки новітньої зброї та заробляти на її продажі.
Окрім вищенаведеного, вдалося би підвищити обороноздатність, створити тисячі робочих місці і відновити право громадян на захист власного життя.
Зараз ж питання легалізації зброї поставили на паузу. Попри це українці все одно вимагають спрощення отримання дозволів хоча би на мисливську зброю. Адже зараз, щоб отримати дозвіл треба "пройти сім кіл пекла" або заплатити хабар. Більшість обирають другий варіант, а це може сприяти отриманню зброї будь-ким, хто має достатню кількість грошей.
Я зареєструвала петицію до Президента України з проханням ліквідувати дозвільну систему на отримання зброї, оскільки вона існує лише заради хабарництва. Моя пропозиція – оформлювати зброю за водійським посвідченням під час купівлі і передати функцію реєстрації зброї на продавця у магазині. Сьогодні магазини ведуть облік зброї, яку продають, і передають ці дані в дозвільну систему (в Нацполіцію та/чи в МВС). Покупець також передає ці самі дані в дозвільну систему. Тобто подача документів з реєстрації зброї дублюється, а це ускладнює процес реєстрації зброї для громадян. Державні послуги з реєстрації зброї мають бути максимально комфортними для українців, тому пропоную спростити дозвільну систему, яка принижує гідність українців та існує заради того, щоб кожен з нас приніс хабар для спрощення бюрократичної процедури реєстрації зброї.
Підпишіть петицію за спрощення отримання дозволів на зброю – https://petition.president.gov.ua/petition/184818
Легалізація зброї могла би значно скоротити нелегальний ринок і дозволити українцям офіційно володіти зброєю (не тільки для мисливства та спорту). Як би нам того не хотілося чи хотілося, але нелегальна зброя вже "на руках" і заледве хтось добровільно захоче від неї відмовитися. Особливо, якщо у нас такий сусід. Тому єдиний варіант у цій ситуації – це легалізація ринку зброї.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.