8 червня 2023, 14:16

Податки для ЗСУ: чому держава оподатковує виплати військовим

Військовослужбовці ЗСУ отримують від держави грошове забезпечення, яке оподатковується. Тобто, держава платить – держава забирає. Чому так відбувається та куди йдуть стягнені з військових гроші?

Виплати військовим 2023

Виплати військовим залежать від звання та місця проходження служби. Таким чином, ті, хто перебувають у тилу отримують менше від тих, хто виконує завдання "на нулі".

Наприклад, за даними Міноборони України, командир взводу у тилу отримує грошове забезпечення у розмірі 28 229 грн, якщо виконує бойові завдання – 58 229 грн, бере участь у бойових діях – 128 229 грн.

Окрім цього, військовим надають грошову винагороду за виконання спеціальних завдань.

Податки на виплати військовим

Грошове забезпечення військових оподатковується. З виплати військовим стягують податки у розмірі 18% (ПДФО).

Складається так, що грошове забезпечення виплачує держава і та ж держава утримує з виплат військовим податки.

Скільки податків з виплат військовим збирають

Податок у розмірі 18% йде у місцеві бюджети. За період з січня по травень 2023 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшов майже 181 млн грн, де 118 млн грн – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Близько 42 млн грн з суми ПДФО – це надходження від податку на грошове забезпечення військових.

У відсотковому співвідношенні податок стягнутий з військових у загальній сумі надходжень від ПДФО до місцевих бюджетів склав 35,4%.

За 2022 рік податку з грошового забезпечення військових було зібрано на 83,6 млрд гривень, коли загальна сума ПДФО у 2022 році склала 272,2 млрд грн. Тобто, третина зібраного у 2022 році ПДФО – це податки, які стягнули з військовослужбовців.

Хто освоює податки з виплат військовим

Освоєнням ПДФО з виплат військовим займаються місцеві громади. Значне зростання надходжень відбулося у ОТГ, де знаходяться військові частини. Саме частини проводять виплати військовим та сплачують ПДФО.

Проблема полягає у тому, що зростання доходів спровокувало розкрадання та корупцію.

Наприклад, нещодавно у Києві сталася трагедія, коли під час ракетного удару по столиці загинули 2 дорослих та 1 дитина через неможливість потрапити в укриття. Після цього почалося розслідування щодо розкрадання коштів, які міська влада виділила на облаштування укриттів у місті – 1,2 млрд грн. Слідство вже має докази розкрадання, невиконання робіт та завищення цін.

Таким чином, можна припустити, що податки, які стягують із військових, осідають у кишенях корупціонерів.



Адміністрування виплат військовим

Окрім того, що з військових стягують ПДФО, держава витрачає кошти на адміністрування грошового забезпечення. Що це означає?

Виплати військовим та сплата ПДФО проводяться військовими частинами. А це означає, що військові частини утримують великий штат бухгалтерів, виплачують їм зарплати.

Отже, це виглядає так: держава платить грошове забезпечення – держава наймає бухгалтерів і платить їм зарплату – бухгалтери вираховують ПДФО з виплачених військовим державою коштів. Коло замикається.

Тобто, через ПДФО на забезпечення військових з бюджету йдуть додаткові кошти на адміністрування процесу оподаткування.

На мою думку, треба взагалі відмінити стягнення податків з військових ЗСУ. Це не лише несправедливо щодо військових, але спричинює додаткові витрати держави на адміністрування та корупцію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...

Курська АЕС та Запорізька АЕС – зброя для знищення економіки. Огляд Яни Матвійчук

Курська АЕС стала об'єктом для дискусій зовсім недавно, відколи ЗСУ почали наступальну операцію на Курщині. Наразі Курська АЕС не перебуває під контролем ЗСУ, але наша артилерія вже може її дістати...

Українська жінка – берегиня економіки. Видатки на війну на плечах українських жінок? Яна Матвійчук

Українська жінка тримає на собі значну частину економіки. Через виклики, які постають через повномасштабне вторгнення, жінки почали займати посади, які раніше стереотипно вважалися "чоловічими"...

Бізнес під час війни та нова роль жінок. Яна Матвійчук про зміни у веденні малого і середнього бізнесу під час війни

Бізнес під час війни – малий та середній – це основа економіки. Для розвитку малого та середнього бізнесу під час війни, треба реалізувати реформи, щоб відкрити рівні можливості у створенні власного бізнесу для всіх громадян, а не лише для крихітної глобалізованої еліти та чиновників при владі...

Демографічна криза і нестача робочої сили. В Україну завозять робітників з країн Африки та Азії. Огляд від Яни Матвійчук

Демографічна криза в Україні поглиблюється. ООН повідомила, що у Європі як біженці наразі перебувають 5,8 млн українців: 4,5 млн в ЄС і сусідніх країнах...