8 червня 2023, 15:16

Податки для ЗСУ: чому держава оподатковує виплати військовим

Військовослужбовці ЗСУ отримують від держави грошове забезпечення, яке оподатковується. Тобто, держава платить – держава забирає. Чому так відбувається та куди йдуть стягнені з військових гроші?

Виплати військовим 2023

Виплати військовим залежать від звання та місця проходження служби. Таким чином, ті, хто перебувають у тилу отримують менше від тих, хто виконує завдання "на нулі".

Наприклад, за даними Міноборони України, командир взводу у тилу отримує грошове забезпечення у розмірі 28 229 грн, якщо виконує бойові завдання – 58 229 грн, бере участь у бойових діях – 128 229 грн.

Окрім цього, військовим надають грошову винагороду за виконання спеціальних завдань.

Податки на виплати військовим

Грошове забезпечення військових оподатковується. З виплати військовим стягують податки у розмірі 18% (ПДФО).

Складається так, що грошове забезпечення виплачує держава і та ж держава утримує з виплат військовим податки.

Скільки податків з виплат військовим збирають

Податок у розмірі 18% йде у місцеві бюджети. За період з січня по травень 2023 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшов майже 181 млн грн, де 118 млн грн – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Близько 42 млн грн з суми ПДФО – це надходження від податку на грошове забезпечення військових.

У відсотковому співвідношенні податок стягнутий з військових у загальній сумі надходжень від ПДФО до місцевих бюджетів склав 35,4%.

За 2022 рік податку з грошового забезпечення військових було зібрано на 83,6 млрд гривень, коли загальна сума ПДФО у 2022 році склала 272,2 млрд грн. Тобто, третина зібраного у 2022 році ПДФО – це податки, які стягнули з військовослужбовців.

Хто освоює податки з виплат військовим

Освоєнням ПДФО з виплат військовим займаються місцеві громади. Значне зростання надходжень відбулося у ОТГ, де знаходяться військові частини. Саме частини проводять виплати військовим та сплачують ПДФО.

Проблема полягає у тому, що зростання доходів спровокувало розкрадання та корупцію.

Наприклад, нещодавно у Києві сталася трагедія, коли під час ракетного удару по столиці загинули 2 дорослих та 1 дитина через неможливість потрапити в укриття. Після цього почалося розслідування щодо розкрадання коштів, які міська влада виділила на облаштування укриттів у місті – 1,2 млрд грн. Слідство вже має докази розкрадання, невиконання робіт та завищення цін.

Таким чином, можна припустити, що податки, які стягують із військових, осідають у кишенях корупціонерів.



Адміністрування виплат військовим

Окрім того, що з військових стягують ПДФО, держава витрачає кошти на адміністрування грошового забезпечення. Що це означає?

Виплати військовим та сплата ПДФО проводяться військовими частинами. А це означає, що військові частини утримують великий штат бухгалтерів, виплачують їм зарплати.

Отже, це виглядає так: держава платить грошове забезпечення – держава наймає бухгалтерів і платить їм зарплату – бухгалтери вираховують ПДФО з виплачених військовим державою коштів. Коло замикається.

Тобто, через ПДФО на забезпечення військових з бюджету йдуть додаткові кошти на адміністрування процесу оподаткування.

На мою думку, треба взагалі відмінити стягнення податків з військових ЗСУ. Це не лише несправедливо щодо військових, але спричинює додаткові витрати держави на адміністрування та корупцію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Національний кешбек провалився. Навіть Гетманцев це визнав

Програма "Національний кешбек" не дала значних результатів – вплив на економіку мінімальний. У 2024 році Мінекономіки оцінило ефект національного кешбеку в 0,001% ВВП – це у межах похибки...

Скандал в Білому домі. Що робити Україні далі – 7 кроків. Яна Матвійчук з Вашингтону

Після суперечки між Трампом, Зеленським та Венсом в Білому домі постає питання що робити Україні в цій ситуації. Українська армія зараз одна з найсильніших у світі та найсильніша в Європі...

В Норвегії, ОАЕ, Катарі копалини дійсно належать народу! НІ, пояснює Яна Матвійчук

Моє відео про те, що українські корисні копалини в принципі не можуть належати народу викликало хвилю хейту. На мій аргумент, що "народним" чи "державним" майном по факту розпоряджається чиновник, який в даний момент займає відповідну посаду відповіли, що, нібито, в Норвегії, ОАЕ, Катарі надра належать всьому народу...

Чому корисні копалини НЕ НАЛЕЖАТЬ народу України? Пояснює Яна Матвійчук

У зв'язку з підписанням угоди між США та Україною про корисні копалини, в українському інтернеті шириться зрада, що, ніби, Зеленський продав Україну Трампу...

Партнерство України і США розвалюється на очах. Є план як це не допустити

Після серії дипломатичних перепалок між Україною та новою адміністрацією Трампа наше партнерство з найбільшим союзником – США – почало розвалюватися на крихти...

Український тиждень у Вашингтоні 2025. Не тільки Тимошенко і Порошенко. Інсайди від Яни Матвійчук

Український тиждень в Вашингтоні спокійно вирішував важливі для України питання, поки його не помітили ТОПи української політики. Бо як тільки українське суспільство побачило відомих політиків у Вашингтоні – полетіло каміння і всі роздули зраду...