28 серпня 2023, 16:33

Китайські аптечки для ЗСУ. Частина 2. Командування Медичних сил продовжує брехати і цьому є підтвердження

У липні гучно прогримів скандал довкола постачання Командуванням Медичних сил (КМС) неякісних аптечок для військових на передовій. Якщо коротко, то на фронт потрапили більше 40 000 неякісних китайських аптечок сумнівного походження. Турнікети з цих аптечок рвалися під час накладання пораненим бійцям та не тримали компресійний тиск, що є прямою загрозою життю військових. За словами медиків, основною причиною смертності від поранень у понад 80% випадків є саме критична кровотеча, а турнікет – основа порятунку життя.

Детальніше про це читайте у першій частині статті – Китайські аптечки для ЗСУ: як чиновники влаштували бізнес на життях військових.

Командування Медичних сил шукає винних, щоб уникнути відповідальності

Як це зазвичай буває в Україні, чиновники зробили винним того, хто був винен найменше. "Цапом-відбувайло" Командування Медичних сил через посередництво командування бригади зробило начмеда Антона Шевчука, який одним із перших почав говорити про неякісні аптечки в ЗСУ та надсилав рапорт на їх заміну. За незручну для Командування Медичних сил правду лікар-офіцер, який виконав свій професійний обов'язок і рятував поранених ще у 2014-2016 роках, отримує "сувору догану"! Логічно, що начмеди інших бригад після такого "заохочення" не захочуть писати скарги про неякісне медичне майно. А скільки з медиків, боячись дисциплінарних стягнень, просто будуть доповідати, що заміни медичного майна не потребують? Скільки ще життів ми втратимо через неякісні турнікети?





Військова служба правопорядку "у долі" з Командуванням Медичних сил?


Військова служба правопорядку (ВСП) провела перевірку щодо закупівель неякісних аптечок і з'ясувала, що Командування Медичних сил і справді не закуповувало аптечки у компанії ТОВ "Український медичний дім". Фактично, підтвердилися слова Командування Медичних сил про те, що аптечки надійшли як матеріально-технічна допомога з Литви. ВСП вказала, що на сайті виробника є сертифікація, яка підтверджує відповідність турнікетів стандартам ЄС. Проблема полягає у тому, що на аптечки китайського виробника наклеїли наліпки англійською мовою, які засвідчують, ніби, аптечки відповідають стандартам. На самих ж виробах не зазначено, хто є виробником.



Важливо зазначити, що, хоча й Командування Медичних сил не закупило жодної аптечки, – це завдання виконували Військово-медичний клінічний центр Західного регіону (закупили у 2022 році у ТОВ "Київгума" 28 165 аптечок) та Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону (21 076 аптечок у того ж виробника). Закупівлі цих аптечок проводились за державний кошт. У кожній аптечці по 2 турнікети.

Правда ж, насправді, досить проста. На початку процедури закупівлі прописуються вимоги до виробу медичного призначення, де замовник вказує параметри, які йому необхідні. Всі, хто має здоровий глузд, заклали би параметри турнікетів згідно з ТССС (Tactical Combat Casualty Care). Те саме стосується і допомоги від країн-партнерів. Але що замовили – те й отримали.

Після перевірки закупок Командуванням Медичних сил неякісних аптечок, ВСП створила робочу групу, яка у військовій частині – звідки надійшов рапорт про неякісні турнікети – провела перевірку та уточнення необхідності заміни медичного майна.

Військова служба правопорядку заявила, що немає потреби замінювати турнікети!

Результатом перевірки стало те, що начмеда Антона Шевчука, який писав рапорт про неякісне медичне майно, звинуватили у наклепі.



Також у звіті ВСП вказано про те, що в Україні не існує єдиного стандарту щодо оцінки якості медичного майна. У зв'язку з цим 26 липня 2023 року Командування Медичних сил надіслало запит у Міністерство охорони здоров'я щодо створення робочої групи, яка розробила би єдиний стандарт оцінки якості медичних аптечок.



Тут є одне вагоме АЛЕ – СТАНДАРТИ ОЦІНКИ ЯКОСТІ аптечок для військових ІСНУЮТЬ в Україні ще з 2017 року.



Офіційний документ Генштабу ЗСУ від 2017 року дає перелік складників, які мають входити до аптечок, але й чітко визначає медико-технічні вимоги до кожного компоненту.



У цьому Документі прописано, зокрема, й вимоги до турнікетів, які входять до аптечки військовослужбовця.



Згідно з вищенаведеним Документом Генштабу ЗСУ, турнікет має забезпечувати тиск при накладанні на кінцівки не менше 300 мм рт. ст. із падінням тиску до не менш 250 мм рт.ст. протягом двох годин при кімнатній температурі (24±7°С).

Тут варто повернутися до того, що як тільки ситуація довкола неякісних турнікетів набула розголосу, Командування Медичних сил заявило, що вони віддавали турнікети на офіційні випробування. Військова служба правопорядку під час проведення перевірки встановила, що не Командування Медичних сил ініціювало випробування турнікетів, а начальник Відділу закупівель управління медичного постачання Командування Медичних сил Володимир Прудніков. Хоча у протоколі випробувань замовником вказано саме Командування Медичних сил.



Військова служба правопорядку ж встановила, що Володимир Прудніков через третю особу – не військовослужбовця – передав турнікети на випробування до ДП "Укрметртестстандарт". Під час розслідування Військовій службі правопорядку полковник медичної служби Прудніков повідомив, що вирішив самостійно провести перевірку турнікетів, які надійшли як матеріально-технічна допомога від Литви, після того як побачив у соцмережах публікацію громадської діячки Оксани Корчинської.

Результати незалежних випробувань показали, що турнікети не відповідають нормам. Падіння компресійного тиску одного зі зразків склало 53 мм.рт.ст, другого – 150 мм.рт.ст. протягом 2 годин. Тобто, турнікети не відповідають вимогам, які існують в Україні з 2017 року!

Очевидно, Прудніков очікував, що якщо перевірку проведе він сам, то його зв'язки допоможуть "замнути" справу і підробити експертизу. Проте ДП "Укрметртестстандарт" надало реальні результати випробувань. На цьому план Пруднікова і провалився.

Тут варто пригадати й те, що невістка Володимира Пруднікова – Людмила Пруднікова – є засновницею декількох компаній, які регулярно виграють тендери на постачання товарів медичного призначення для ЗСУ. Докази регулярних перемог у тендерах компанії родини Пруднікових під назвою ТОВ "УКРАЇНСКИЙ МЕДИЧНИЙ ДІМ" можна побачити на сайті Опендатабот.

Попри всі вищенаведені факти, Володимира Пруднікова і досі не звільнили із займаної посади.



Найцікавіше те, що ні Командування Медичних сил, ні ДП "Укрметртестстандарт", ні Військова служба правопорядку не знають про існування офіційного документу Генштабу ЗСУ від 2017 року, де чітко прописані характеристики та вимоги до медичного устаткування, яке входить до складу аптечок.

Складається враження, що всі "падають на дурників" і роблять вигляд, що жодних стандартів, зокрема, щодо турнікетів не існує взагалі. Мета у цього єдина – уникнути відповідальності за постачання китайських аптечок на фронт.

Наразі Військова служба правопорядку перевірку завершила.

У Верховній Раді підняли питання про невідповідність керівниці Командування Медичних сил Остащенко займаній посаді

Ситуація з неякісними аптечками стала резонансною тільки через громадський розголос. Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки провели вже декілька засідань щодо цієї ситуації. На останньому засіданні Комітет обговорював звіт від Військової служби правопорядку, неякісні аптечки та питання щодо невідповідності керівниці Командування Медичних сил Тетяни Остащенко займаній посаді. Важливо те, що депутати не мають повноважень зняти Остащенко з посади – це може зробити лише Головнокомандувач.

Про результати засідання Комітету повідомила у соцмережах депутатка від партії "Голос" Інна Совсун. Народна обраниця написала, що під час засідання було заслухано доповідь керівниці Командування Медичних сил Тетяни Остащенко. Остащенко не змогла відповісти як неякісні турнікети опинилися на фронті та чому 25% з усіх наявних турнікетів неперевірені. Тобто, життя 250 000 бійців під загрозою через неякісні турнікети!

У результаті голосування Остащенко підтримав лише один депутат.

Пів комітету після доповіді Остащенко заявили, що жодних проблем не бачать. Замість проголосувати "так" або "ні", більша частина депутатів "утрималися" від прийняття рішення. З моїх джерел стало відомо, що серед тих, хто обрав варіант "утриматися" під час голосування були: Олександр Завітневич ("Слуга Народу"), Геннадій Касай ("Слуга Народу"), Єгор Чернєв ("Слуга Народу"), Олександр Федієнко ("Слуга Народу"), Юрій Здебський ("Слуга Народу"), Олена Хоменко ("Слуга Народу"), Юрій Мисягін ("Слуга Народу"), Максим Березін ("Слуга Народу"), Олексій Ковальов ("Слуга Народу"), Вадим Івченко ("Батьківщина").

Одним із тих, хто при голосуванні "утримався" є депутат Геннадій Касай. Нещодавно на Українській правді вийшло розслідування про Геннадія Касая та його племінника – Олександра Касая. Журналістам вдалося встановити, що Міноборони України закупило у турецької компанії, де племінник депутата Касая є співвласником, зимові куртки для ЗСУ на суму 30 млн доларів. Проте, замість зимових курток, в Україну приїхали літні куртки за завищеними у декілька разів цінами.

Чому депутати проголосували "утриматися"?

Скоріше за все вони просто не читали надані документи. За місяць часу і 3 проведені засідання Комітету, депутати навіть не поцікавилися фактами щодо справи про китайські аптечки та неякісні турнікети. А тому і обрали варіант "утриматися" під час голосування. На це і було розраховано.

Військова служба правопорядку під керівництвом бригадного генерала Володимира Гуцола очікувала, що розгляд питання щодо неякісних аптечок провалиться саме через таких депутатів, які не ознайомляться з документами і будуть покладатися лише на звіт ВСП або просто оберуть варіант "утриматися" під час голосування. І такі "народні обранці" знайшлися.

На щастя, не всі. Мої джерела у Верховній Раді повідомили, що "за" зміни в роботі Командування Медичних сил проголосували Соломія Бобровська ("Голос"), Ірина Фріз ("ЄС"), Роман Костенко ("Голос"), Андрій Парубій ("ЄС"), Сергій Рахманін ("Голос") та Мар'яна Безугла ("Слуга народу").

Як завжди це було в Україні, державний апарат та більшість депутатів працюють неефективно. На прикладі роботи Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки стає зрозуміло, що частині депутатів, які до цього Комітету входять, абсолютно начхати на Україну, війну та життя військовослужбовців. Комусь просто лінь виконувати свої посадові обов'язки, а хтось зайнятий відмиванням грошей, як в ситуації з куртками.

Висновок

Діяльність більшості чиновників та посадових осіб в Україні існує завдяки "круговій поруці", коли всі прикривають одне одного і збагачуються на війні. Ті, хто має доступ до закупівель, вигадують схеми для незаконного збагачення і для їх реалізації треба мовчазна згода інших відомств. І коли всі мовчки покривають одне одного – провертаються корупційні схеми на мільярди доларів. Ціна збагачення чиновників – це життя українських військових.

Коли чиновників викривають – вони починають проводити фіктивні перевірки, випробування і говорять, що все не так однозначно. Це лише замилювання очей аби повірила громадськість. Насправді ж, всі відомства, які беруть участь у перевірках, засіданнях і обговореннях, знають, що відбувається насправді, але мовчать для власної вигоди. Система зараз побудована так, що посунути з посади корупціонерів мають змогу лише корупціонери. Але хто готовий позбуватися "партнерів" по великому бізнесу на крові?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Укроборонпром постачав неякісні міни ЗСУ, але цього можна було уникнути – Яна Матвійчук

Укроборонпром у центрі скандалу – ЗСУ отримали неякісні міни і зараз їх відкликають з фронту. Ще у листопаді стало відомо, що ЗСУ отримали партію бракованих мін калібру 120мм, які на замовлення Міноборони виготовив Укроборонпром...

Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук

Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так...

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...