25 квітня 2024, 16:07

Українці в Польщі залишаться надовго – відкривають бізнеси та купують квартири. Яна Матвійчук про економічні втрати

Українці в Польщі все більше обживаються і вкладають гроші у бізнес та нерухомість. Українські громадяни платять значні податки та витрачають мільярди євро у Польщі. Ці всі гроші могли би бути в Україні. Чому українці відкривають бізнес в Польщі, а не в Україні? Скільки ФОПів відкрили українці та податків сплатили в Польщі? Читайте далі.

Польща стала однією з перших країн, куди українці направилися після початку повномасштабного вторгнення росії. Попри те, що зараз відбувається на кордоні, ми все ж завдячуємо полякам за допомогу і підтримку.

Багато українців і до великої війни бували в Польщі. Станом на 2021 рік у Польщі жили та працювали 1,5 млн громадян України. За даними Uniі Metropolii Polskich після 24 лютого у Польщі проживали вже 3,4 млн українців.

Український бізнес в Польщі

Українці активно відкривають в Польщі власні бізнеси та реєструють ФОП. Так, у 2022 році українці в Польщі у 2022 році відкрили 16 000 ФОП, у 2023 – 30 325 (кожен десятий ФОП був зареєстрований українцем).

Скільки українці сплатили податків в Польщі

Українські підприємці в Польщі за 2 роки повномасштабного вторгнення сплатили податків на 2,3 млрд євро – про це повідомляв Шмигаль. Окрім того, українці розраховувалися в Польщі своїми картками і таким чином залишили польському бізнесу 4 млрд євро.

Нерухомість в Польщі для українців

Окрім того, що українці працюють в Польщі та відкривають власні справи, наші громадяни все частіше думають над тим, щоб купити нерухомість в Польщі. Зокрема, мова йде про квартири.

У 2023 році українці в Польщі купили 7 700 об'єктів нерухомості: 7 100 житлових приміщень та 600 комерційних і гаражних. Експерт з нерухомості Бартош Турек заявив, що українці купують квартири не більше 54 м2.

Найбільше квартир українці купили у великих містах. Зокрема, у Варшаві наші громадяни придбали 2 900 квартир.

Ціна квартири площею від 50 до 54 м2 у Варшаві коливається від 500 000 до 1 200 000 злотих (≈ 120 000$ – 300 000$).

Втрати для економіки України

Якщо подивитися на вищенаведені цифри, то жахає скільки недоотримала економіка України. Всі ці гроші могли би залишитися всередині країни і бути використані на оборону, виплати військовим та постраждалим від війни.

Можливо, не всі українці готові зараз інвестувати у нерухомість. Проте понад 40 000 ФОПів могли би бути відкриті в Україні.

Чи лише війна є причиною того, що українці їдуть відкривати бізнес в Польщі? Очевидно, що ні.

Попри те, що бюрократична система Польщі невідома українцям, наші громадяни все одно готові розібратися у всьому та почати гру за чесними правилами. Що я маю на увазі?

Реєстрація бізнесу в Польщі – це чесна гра, в якій підприємець сплачує податки, а держава надає послуги. До прикладу, польська податкова надає сервіс, а не займається контролем і залякуванням. У цьому глобальна різниця.

Підприємці в Польщі готові платити податки, оскільки знають, що податківці не навідаються з безпідставними перевірками, не будуть вимагати хабарі за діяльність бізнесу та не вигадуватимуть "покращення" ледь не кожного тижня. Податкова система відпрацьована і унормована. Саме і це приваблює українців.

Чому в Україні не так? Бо у нас і досі процвітає соціалізм. Наші чиновники не створюють комфортні та чесні умови ринку. Вони вбачають своєю головною місією – контроль. Контролювати, карати та "скубати гусаків" – головні принципи роботи податківців.

Допоки в Україні не буде впроваджений вільний ринок та не буде дерегульовано економіку – українці і надалі надаватимуть перевагу відкривати бізнес в Польщі чи інших європейських країнах.

Але як Польща, яка раніше була соціалістичною країною, змогла досягнути ринкової економіки? Про це я нещодавно виступала з лекцією на запрошення Українських Студентів за Свободу.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...

Курська АЕС та Запорізька АЕС – зброя для знищення економіки. Огляд Яни Матвійчук

Курська АЕС стала об'єктом для дискусій зовсім недавно, відколи ЗСУ почали наступальну операцію на Курщині. Наразі Курська АЕС не перебуває під контролем ЗСУ, але наша артилерія вже може її дістати...

Українська жінка – берегиня економіки. Видатки на війну на плечах українських жінок? Яна Матвійчук

Українська жінка тримає на собі значну частину економіки. Через виклики, які постають через повномасштабне вторгнення, жінки почали займати посади, які раніше стереотипно вважалися "чоловічими"...