23 серпня 2024, 17:56

Курська АЕС та Запорізька АЕС – зброя для знищення економіки. Огляд Яни Матвійчук

Курська АЕС стала об'єктом для дискусій зовсім недавно, відколи ЗСУ почали наступальну операцію на Курщині. Наразі Курська АЕС не перебуває під контролем ЗСУ, але наша артилерія вже може її дістати.

Запорізька АЕС ж окупована росіянами ще з 4 березня 2022 року. Ми всі неодноразово бачили, що московити тримають там зброю, а українські фахівці продовжують працювати на станції, щоб не допустити вибуху енергоблоків.

Очевидно, що АЕС є важливою, але і чи не найнебезпечнішою зброєю у сучасній війні. Окрім того, що атомні електростанції несуть небезпеку, їхнє захоплення – це виклик для економіки.

Курська АЕС чи Запорізька АЕС – яка важливіша?

Курська АЕС

Курська АЕС має 4 енергоблоки і потужність 4ГВт. Вона є третьою за величиною в рф та є джерелом електроенергії для Курської, Білгородської, Воронезької, Тамбовської і Липецької областей. Наприклад, з Курської АЕС безальтернативно забезпечується 80-90% електроенергії Курської області. Якщо, наприкад, ЗСУ знищать комунікації з постачання електроенергії, то сотні тисяч росіян залишаться без електроенергії. Що цікаво, від Курської АЕС живляться гірничозбагачувальні комбінати та підприємства, які наразі відіграють важливу роль у економіці рф.

Наприклад, у разі знищення підстанцій, які ведуть від Курської АЕС – зупинить роботу Оскольський електрометалургійний комбінат. Це єдине у рф підприємство повного циклу, де виготовляють метал без домішок та шкідливих елементів. Метали цього заводу використовуються у автомобільній промисловості та російському ВПК.

У липні 2024 року ЗСУ вже призупиняли роботу цього комбінату – була знищена електропідстанція у Бєлгородській області, яка забезпечувала підприємство електроенергією. Тоді у печах застигли метали і їх стало неможливо використовувати. Але ситуацію можна було б виправити. Та якщо перестане йти електроенергія від АЕС – комбінат зупиниться повністю і безальтернативно. Це вдарить і по економіці рф, і по оборонній промисловості.

Ще одним важливий об'єкт металургійної промисловості рф, який живиться від Курської АЕС – Новолипецький металургійний комбінат. Він є одним з найбільших у рф та 17-й за розмірами по всьому світові. На Новолипецькому металургійному комбінаті виробляють кокс, чавун, прокат, сталь. Сировина цього комбінату використовується росіянами для виробництва ракет, БПЛА, артилерії. 24 лютого 2024 року ГУР та СБУ завдали удару дронами по комбінату через що він призупинив роботу. Цікаво, що цей комбінат належить другу путіна та одному з найбагатших олігархів рф – Владіміру Лісіну. Таким чином, повне від'єднання комбінату від електропостачання – це удар і по російському ВПК, і по близькому оточенню російського диктатора.



Якщо подивитися на вищенаведену карту, то стає очевидно, що в областях, які залежать від електроенергії з Курської АЕС, сконцентрована значна кількість видобувної та обробної промисловостей, розвинене сільське господарство. Наприклад, відключення електроенергії вплинуло би на зрошувальну систему та знизило урожайність полів. Також впливу зазнало би тваринництво.

Запорізька АЕС

Запорізька АЕС має потужність 6 ГВт. Захоплення окупантами Запорізької АЕС – це перший у сучасній історії випадок, коли бойові дії ведуться на території атомного об'єкту. Окупація Запорізької АЕС вплинула і на економічну ситуацію.

З моменту захоплення станції у березні 2022 та до червня 2024 "Енергоатом" втратив понад 210 млрд грн прибутку – по 6 млрд на місяць.

З вересня 2022 року, після підриву росіянами Каховської ГЕС, енергоблоки ЗАЕС перебувають у стані холодної зупинки та з території України отримують електроенергію для підтримання функцій пов'язаних з безпекою. У травні 2024 року стало відомо, що росіяни збираються знову запустити Запорізьку АЕС у роботу.

Шкоду від окупації Запорізької АЕС оцінити складно, оскільки значна частина регіонів, куди постачалася електроенергія з АЕС, опинилися в окупації. З цієї причини припинила свою діяльність видобувна та металургійна промисловість. Багато заводів та підприємств знищили окупанти. Наскільки сильно вплинула окупація ЗАЕС на економіку ми зможемо оцінити лише після деокупації всієї території України.

Важливим аспектом у цій війні є те, що обидві атомні станції несуть ризик техногенної катастрофи. Таким чином, важливо не допустити пошкодження ні Курської, ні Запорізької АЕС.

Але якщо говорити про ризики для економіки, то Україна пережила захоплення Запорізької АЕС. А от що чекатиме на рф, якщо Курська АЕС перейде під контроль України – питання відкрите. На мою думку, російська економіка не готова до того, що Курська АЕС може перестати постачати електроенергію. Такий висновок роблю з того, що московити не очікували наступу ЗСУ на Курщину. А тому, Курська АЕС для України – це шанс отримати справедливий мир і мати змогу тиснути не лише на рф, але і на її союзників.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Консерватори України та США обʼєднуються, щоб протистояти вісі зла. Яна Матвійчук про Всеукраїнський Форум консервативної політики

6 грудня у Києві пройшов Всеукраїнський Форум консервативної політики "Безпека. Цінності. Добробут", який мав на меті сформувати єдине бачення "правих" цінностей серед українських консерваторів...

Укроборонпром постачав неякісні міни ЗСУ, але цього можна було уникнути – Яна Матвійчук

Укроборонпром у центрі скандалу – ЗСУ отримали неякісні міни і зараз їх відкликають з фронту. Ще у листопаді стало відомо, що ЗСУ отримали партію бракованих мін калібру 120мм, які на замовлення Міноборони виготовив Укроборонпром...

Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук

Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так...

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...