Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук
Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так.
Капіталізм в Америці
Наразі у світі взагалі не існує ні чистого капіталізму, ні чистого соціалізму. Соціалізм чи капіталізм? – це маятник, який нахиляється сильніше в один чи інший бік. В США, однозначно, цей маятник нахилений більше у бік капіталізму, а в Україні, на жаль, до соціалізму. Попри те, що США вважають капіталістичною країною, вони теж зазнали інтервенції європейського соціалізму. Він прибув через океан і почав приховано втискатися у капіталізм. Якщо відверто, це інтервенція пройшла успішно і маятник похитнувся в сторону соціалізму.
Дональд Трамп, як людина бізнесу, вміє дуже добре рахувати і зневажає не ефективні зайві витрати. А тому він помітив, що в США набув сили соціалізм в державному управління. Взагалі, соціалізм або капіталізм це передусім система перерозподілу матеріальних благ в суспільстві. Соціалізм – це перерозподіл матеріальних ресурсів через державний бюджет. До прикладу, ще 100 років тому витрати на державу в США складали 10% ВВП, а зараз лише федеральні витрати складають 38% ВВП. Бюрократія в США зараз зжирає 3 трлн доларів на рік у вигляді регуляторних витрат – такі цифри називає американський Інститут конкурентного підприємництва (Competitive Enterprise Institute). Ці цифри підтверджують тяжіння США до соціалізму в державному управлінні.
Як людина капіталістичних поглядів, Трамп не дозволить подальше розширення соціалізму і мінімум на чотири роки кардинально його стисне.
Для чого це потрібно? Бо чиновники присмокталися до економіки США і тягнуть з неї гроші.
Трамп же хоче цього позбутися.
Капіталізм в США процвітатиме знову
Першим кроком стало заснування Департаменту ефективності уряду при адміністрації Дональда Трампа. Його очолять бізнесмени Ілон Маск та Вівек Рамасвані. Їхнім завданням буде скорочення чиновницької бюрократії в США. Багато хто насміхається з того, що одним Департаментом будуть керувати двоє людей і задають питання "де ж тут ефективність". Скажу так, двоє керівників Департаменту – це пришвидшення повалення зайвої бюрократії у 2 рази. А от це вже буде дійсно ефективно.
На посаду голови Міністерства охорони здоровʼя та соціальних служб Трамп висунув Роберта Кеннеді-молодшого. Він сказав, що з нетерпінням чекає початку роботи на посаді, щоб звільнити понад 80 тисяч співробітників і дати їм змогу знову зробити американців найздоровішими на Землі. Кеннеді-молодший хоче знизити кількість хімікатів у продуктах харчування та боротися з поширенням хронічних хвороб. Його криткують за "антивакцинаторство", але сумніваюся, що будуть критикувати за налагодження ефективності роботи Міністерства.
Трамп за попередньої каденції
За час попереднього періоду президентства Трамп ставив за ціль "висушити вашингтонське болото", але впорався з цим лише частково. Можливо, Трампу не вистачило досвіду і рішучості, або ж не зібралася потрібна команда. Але зараз Трамп це врахував і буде рішучіше боротися з бюрократією в США. Однозначно, буде багато незадоволених чиновників, які залишаться без роботи. Але вони зможуть піти працювати у реальний сектор економіки і будуть збагачувати США та збільшувати ВВП, а не лише гризти гроші американських платників податків.
Україні треба пильно спостерігати за Трампом і його реформами. Так само ми маємо дивитися за кроками, які зараз впроваджує Хавʼєр Мілей у Аргентині. Цікаво, чи дійсно ми будемо реальними свідками руйнації соціалізму на заході? Дивимось і аналізуємо. Бо рано чи пізно українці усвідомлять, що вони теж хочуть бути багатими, як громадяни в США чи в Аргентині, адже чекати допомоги тільки від іноземних партнерів – це хибний шлях. Нам потрібна велика та сильна економіка для успішного протистояння ворожим сусідам сьогодні і в майбутньому. Прийшов час ставати сильними всередині.
Отже, наші кроки збільшення економіки України мають бути готові до реалізації. Чим швидше ми поженемо у шию чиновників-соціалістів, зменшимо державу, проведемо дерегуляцію і запровадимо умови вільної економіки для розвитку бізнесу, тим швидше ми посилимо країну та економіку. А новий економічний лад – це посилення позиції України у світі. Ми маємо бути важливим гравцем на світовій арені. Настав час зійти українському сонцю.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.