Рада підтримала стимули для індустріальних парків!
Сьогодні ми фактично розпочали озброювати нашу економіку адекватними інструментами для конкурування за інвесторів у світі.
Коли менше місяця тому ми святкували відновлення нашої незалежності, мені вкрай бракувало економічного контексту, адже справжню економічну незалежність Україна так і не відновила. Хоча, нам, справді, є що відновлювати. Є спроможні підприємства і бізнеси, є якісні та конкурентоспроможні українські виробники, є недооцінений і завжди, трошки знехтуваний на користь іноземного, наш внутрішній український інвестор.
І от сьогодні цей контекст з'явився. Сьогодні ми, нарешті, зробили велику справу для відновлення власної промисловості. Справу, яка чекала свого часу майже десять років – з моменту прийняття закону про індустріальні парки, який, на жаль, повноцінно так ніколи і не запрацював. Відсьогодні це, нарешті, може змінитись. І те, що вчора скептики та противники піддавали сумнівам – стане дійсністю.
Коли у квітні ми голосували за індустріальні парки у першому читанні була критика, був скепсис стосовно того, чи запрацюють ці стимули, чи потрібні вони. Але тепер цей інструмент не викликає жодних сумнівів. Як тільки ми зареєстрували цей законопроект – кілька великих інвестиційних компаній висловили бажання вкладати в індустріальні парки. Одразу після першого голосування нам в офіс прийшли десятки листів як від українських, так і від міжнародних компаній, що дякували нам та висловлювали свою підтримку. Зараз, після ухвалення законопроекту, ми очікуємо, що процес залучення інвестицій буде запущений на повну потужність.
Перш за все, тому що бізнес побачив, як держава повертається до нього обличчям та готова допомагати. Це крок на зустріч підприємцям та інвесторам, але ще більша допомога для наших промисловців, людей праці, які будуть забезпечені кваліфікованою та високооплачуваною роботою.
Сьогодні ми перейшли від слів до реальної допомоги для реального сектору економіки. Так само як це робиться у передових країнах світу.
Всією нашою командою була проведена, не побоюся цього слова, колосальна робота, щоб закон не просто красиво виглядав на папері, а реально втілювався у життя.
Для індустріальних парків ми заклали низку стимулів.
По перше, підводити інфраструктуру і мережі для парків буде держава. Вона компенсовуватиме ці кошти, при чому не тільки на підключення у межах Парку, а й поза ним.
По друге, відсоткові ставки по кредитах теж компенсує держава. Так ми вирішуємо багаторічну проблему відсутності кредитування банками реального сектору економіки. Фінансовий сектор працюватиме в інтересах економіки, в інтересах працедавців, а держава у цьому допоможе.
Якщо ж в індустріальному парку виникають конфлікти, то їх вирішення може відбуватися в міжнародному комерційному арбітражі або третейському суді. Це додаткова гарантія для інвесторів, що їх права захищені.
На ці стимули ми заклали у Законі щонайменше 2 млрд гривень на рік. Для порівняння у минулому на таку перспективну сферу йшло максимум 1-2 мільйони на рік. Це той обсяг коштів, які держава не витрачатиме, а інвестуватиме у розвиток економіки. Бо за кожну вкладену у парки гривню, Україна залучить 5-6 інвестиціями. А це робочі місця, зростання економіки та сплачені у майбутньому податки. Так нам каже міжнародний досвід, і саме так грамотно має розпоряджатися коштами держава. У нас в Україні є успішні історії, коли інвестиції в індустріальний парк окупалися ще на етапі продажу найперших ділянок. Тепер ми маємо ретранслювати його на всю країну.
Окремий привід для гордості в тому, що у Законі передбачена і соціальна місія індустріальних парків. Так ми прописали спрощений порядок їх створення на території вугільних підприємств. Фактично це початок трансформації найскладніших шахтарських регіонів. Важко переоцінити цю ідею, бо свого часу Катовіце перетворилося з депресивного шахтарського містечка на найбільший промисловий центр Польщі – саме завдяки розгортанню там великої кількості індустріальних парків. Тепер це одне з найзаможніших міст країни. Так само будемо діяти й ми.
Звісно, ми заклали низку запобіжників, щоб правдиві та потрібні державні стимули не використовувалися нечистими на руку підприємцями. Учасники індустріальних парків мають бути окремою юрособою і працювати тільки на території парку. Сфери їх діяльності чітко визначені. Окремо виведена категорія тих об'єктів, які фізично можуть бути присутніми на території парку і працювати там, але не претендуватимуть на стимули. Контролюватиме це Кабінет міністрів, він же і включатиме Парки до реєстру, а з 2025 року цим займеться окремий орган виконавчої влади.
Такі зміни – тектонічні, але це лише початок. Це лише перші кроки на шляху до повної перебудови та модернізації нашої економіки. Далі йтимуть наші Законопроекти 5688 і 5689, які запровадять вже податкові та митні пільги. Мета у нас одна – щоб Україна нарешті стала промисловим центром Європи. Так само як український ІТ-сектор працює на аутсорс для всього світу, Україна стане промисловим аутсорсом Європи. Ми більше не будемо залежати від цін на сировину та коливань на зовнішніх ринках. Made in Ukraine має стати всесвітнім брендом, який означатиме якість та технологічність.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.