Шлях до НАТО з флангу – Обʼєднані експедиційні сили
Україна вже є одним з головних елементів глобальної архітектури безпеки.
Хоча раніше такі заяви сприймалися зі скепсисом, сьогодні більшість наших партнерів розуміють, що без України неможливо казати про стабільність в регіоні.
Європа вже існує в координатах Pax Ucraina. Втім, після війни нам належить офіційно оформити цей статус, закріпивши неформальне партнерство стійким союзом.
Отже, комюніке Вільнюського саміту 2023 року заявляє наступне: "Майбутнє України в НАТО". Без жодних суперечок Україна має стати повноправним членом Північноатлантичного Альянсу.
Втім, допоки наближення цього майбутнього обмежено лише волею самих членів НАТО та їх готовністю ухвалити рішення про конкретну дату членства України.
Допоки це питання остаточно не вирішене, Україна має шукати альтернативні формати співпраці. У цьому випадку однозначно варто було би приділити увагу такій формі взаємодії України із партнерами як т.зв. JEF – Joint Expeditionary Forces.
Швидко, впевнено та надійно
Ідея Joint Expeditionary Forces, або Обʼєднаних експедиційних сил виникла у Британії ще у 2012 році.
На фоні війни в Іраці та Афганістані, Сполучене Королівство прагнуло обʼєднати союзників в єдині сили, що можуть миттєво розгорнутися для проведення спільних операцій.
Так на базі британських Обʼєднаних сил швидкого реагування (Joint Rapid Reaction Force) виникли Об'єднані експедиційні сили (UK Joint Expeditionary Force, або просто JEF), що зібрали дев'ять союзників, переважно північних.
Сьогодні ж, крім Британії, яка очолює це обʼєднання, багатонаціональні експедиційні сили включають ще девʼять союзників – як членів НАТО, так і позаблокові країни, що важливо для України, яка поки що теж все ще на шляху до членства.
Так станом на початок 2022 року членами JEF більше десятиліття були Фінляндія і Швеція, які оформили своє членство у НАТО лише в цьому році.
Серед інших членів – Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, та Норвегія.
Центральна концепція JEF – швидкість реакції і обміну розвідданими, стандартизація заходів і підходів.
У випадку загрози, Об'єднані сили мають протягом обмеженого проміжку часу розгорнути до 10 000 військовослужбовців для спільних операцій. Це може бути як реакція на гуманітарні кризи, так і безпосередньо бойові операції.
Спільні сили для спільної безпеки
Об'єднані експедиційні сили з самого початку заснування розраховані на участь у міжнародних місіях, на кшталт миротворчих дій під егідою ООН, або ж спільних операціях НАТО. Втім, приєднання у 2017 році Швеції та Фінляндії до JEF (фактично за 5 років до їх рішення про вступ до Альянсу) розширило мандат Експедиційних сил.
Така опція – могла б стати гарним варіантом проміжної співпраці для країни, яка прагне ще більшої інтеграції з НАТО на шляху до членства.
Більш того, JEF добре знайома Україні концепція. З 2015 року Україна є членом литовсько-польсько-української бригади LITPOLUKRBRIG, яка створювалася саме для участі в миротворчих і гуманітарних операціях під егідою міжнародних організацій. Цей досвід з самого початку передбачав у тому числі переймання українцями стандартів НАТО, і виявився напрочуд успішним.
Як і LITPOLUKRBRIG, Об'єднані експедиційні сили належать до багатонаціональних військових формувань високого рівня готовності. Тобто мають створювати кістяк сил, що діють задля підтримки глобального миру та безпеки.
Втім, такі формати не тільки сприяють оборонній потужності. Насамперед вони слугують напевно найефективнішою формою взаємодії та розвитку партнерства поза межами воєнних блоків.
Досвід Швеції та Фінляндії, які приєдналися до JEF ще задовго до свого наміру вступу в НАТО, стане в пригоді для України.
Обидві країни своїм рішенням продемонстрували не тільки готовність співпрацювати у сфері безпеки, а й поглиблювати взаємовідносини з Альянсом, включно з участю у спільних операціях.
Результат не забарився: у 2022 саме країни Joint Expeditionary Force взяли на себе зобов'язання досягти якомога швидшого приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО, а наприкінці року організували спільні навчання Joint Protector 2022, що мали на меті відпрацювати реакцію союзників на загрозу суверенітету скандинавських країн.
"Одинадцять друзів Корони"
Сьогодні Сили оборони України оперують напевно найбільшим та найкращим бойовим досвідом у всьому світі.
Тому Україна, як потенційний одинадцятий оборонний союзник цієї групи із десяти друзів і партнерів, буде привабливою та бажаною. В таких умовах, приєднання України до Об'єднаних експедиційних сил стане чи не найбільшим їх посиленням. Більш того, як для України, так і для партнерів буде одразу кілька взаємних вигод.
По перше, Сполучене Королівство, лідер Об'єднаних сил, сьогодні є одним з головних союзників України. Ще до повномасштабного вторгнення Британія почала посилювати оборонну співпрацю – варто згадати хоча б спільні контракти на будівництво Україною баз в акваторії Чорного Моря та кредитну підтримку розвитку спроможностей Військово-Морських Сил України. В такому випадку наше партнерство стане ще глибшим.
По друге, для JEF це стане нагодою вийти далеко за межі півночі. Україна стане гарантом присутності союзників у Чорноморському регіоні, що значно збільшує простір дій для Об'єднаних експедиційних сил.
По-третє, до великих потужностей флотів та військово-повітряних сил союзників буде додана надзвичайно потужна сухопутна складова. Немає жодних сумнівів, що українські військові, які протягом останніх років набули феноменального досвіду, зможуть передавати знання своїм іноземним колегам, пояснюючи їм всі умови та особливості сучасних інтенсивних бойових дій.
Нарешті, членство у JEF'і може посилити і без того активний обмін розвідданими і поглибити співпрацю України із розвід-альянсом "Пʼять Очей" (Five Eyes) через Великобританію, яка є його членом разом із Канадою, Австралією, Новою Зеландією і США.
Натомість Україна отримає потужне лобі, яке до моменту вступу в НАТО, активніше і завзятіше просуватиме всі інтереси України в Північноатлантичному Альянсі.
Тим більше, що початок діалогу між Україною і JEF вже відбувся.
У грудні минулого року Президент України Володимир Зеленський був запрошений на саміт країн Об'єднаних експедиційних сил, де звертався до партнерів із закликом про збільшення оборонної допомоги. На відповідне прохання одразу відгукнувся прем'єр-міністр Британії Ріши Сунак, який того ж дня закликав партнерів по JEF "підтвердити свою відданість Україні".
Без сумніву, Україна має намір продовжувати інтеграцію до НАТО, і тому Joint Expeditionary Force є одним з головних форматів, як зробити це швидше.
Україна здобула позитивний досвід міжнародної оборонної взаємодії: LITPOLUKRBRIG чи участь наших військових у KFOR (міжнародні сили під керівництвом НАТО, відповідальні за забезпечення стабільності в Косово) тому приклад.
Розширення такої практики – ключ до успіху, який дасть Україні заслужене місце у системі міжнародної безпеки.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.