12 червня 2008, 15:47

1+1 News: Хто скаже "Так!" Ющенку-2

Олег Шанковський, 1+1 News

Ющенко йде у президенти – напевне ми знову почуємо ці слова через півтора року. Але цього разу він опиниться у незвичній для себе ролі "кандидата від влади", та й виборчі симпатії від 2004-го року істотно змінилися.

Глава держави серйозно посилює свій основний важіль впливу – президентський Секретаріат, залучаючи туди нещодавніх ідеологічних противників і уникаючи теперішніх політичних союзників. Наприклад, колишній міністр культури і туризму в уряді Януковича Юрій Богуцький, колишній голова виборчого штабу того-ж таки головного "регіонала" – Степан Гавриш, а також одне з основних облич ПР – Раїса Богатирьова, у якості секретаря РНБО – всі ці люди наразі всіма силами намагаються продемонструвати відданість Віктору Андрійовичу. Натомість у цих органах немає жодного представника "дружнього" Блоку Юлії Тимошенко.

Втім, у ефективність такої стратегії Ющенка вірять далеко не всі. Так, відомий російський політолог Андрій Окара дивиться на все це дійство з висоти кремлівських мурів досить скептично. Пан Окара вважає, що друга каденція для діючого глави держави, а також, що теж досить важливо, її підтримка Москвою можлива лише за однієї умови.

"Якщо місяць впаде на землю", – не довго думаючи, підібрав аналогію політолог у коментарі 1+1 News.



Втім, дещо поміркувавши, пан Окара спробував відшукати дещо ймовірніший варіант розвитку подій. Вирішальною, на переконання експерта, буде позиція Партії регіонів, вірніше, так звана "група Ріната Ахметова". А домовитися з цією "партією в партії" можна буде лише шляхом значних поступок.

"Ющенко підтримує зв'язки не з Партією регіонів, а з Рінатом Ахметовим", – переконаний пан Окара. – "Ющенко хоче або змін до Конституції, або нової Конституції, щоб його обирали у Верховній раді. Шляхом відмови від значної кількості повноважень і шляхом досягнення консенсусу, – гіпотетично такий варіант можливий".

Але і в цей, здавалося б єдиний можливий шлях, російський політолог не надто вірить, він не бачить у цьому користі для самого Ахметова.

"Є багато інших шляхів, за допомогою яких Партія регіонів, а, точніше, її "власник" Рінат Ахметов зможе забезпечити свої інтереси", – вважає він.

З такою позицією не погодився у розмові з 1+1 News український політолог Вадим Карасьов. Він вважає, що обрання Ющенка президентом вдруге є досить реальним. І для цього є декілька шляхів.

"По-перше, потрібен суто президентський уряд, який буде працювати, беручи на себе увесь негатив, а позитив віддавати президенту", – роздумує пан Карасьов.

Такий уряд і таку підтримку може надати лише нова політична сила, яка зараз, на переконання політолога, починає зароджуватися в надрах української політики. І якщо комусь на думку одразу спадає партія "Єдиний Центр", то пан Карасьов радить мислити глибше.

"Досвід Києва (дострокових перевиборів столичної влади – 1+1 News) показує, що можливе формування третьої великої політичної сили, яка буде орієнтуватися на Ющенка. Це повинна бути нова політична сила. "Єдиний Центр" тільки дав початок цьому процесу", – запевняє він.

Одразу ж після цього пан Карасьов переходить до теми, яку вважає визначальною і Окара – вплив олігархів. Причому не тільки "групи Ахметова".

Він переконаний, що представники великого бізнесу повинні, по-перше – відмовитися від підтримки Тимошенко і Януковича, а, по-друге – погодитись на підтримку Ющенка. І підстав для цього у них більш ніж достатньо.

"Для них (олігархів) основний зиск – щоб ця країна існувала і надалі. З Януковичем – незрозуміло, що буде і яка тут роль буде Москви", – пояснює експерт. – "Те ж саме стосується і Юлії Тимошенко – непрогнозованість політики. Постійні "елітні" війни і скандали їм набридли, їм хочеться стабільних, прогнозованих політиків, з якими можна домовитися, і які, все ж таки, дають змогу Україні втриматися в тих межах, у яких вона сьогодні існує".

Більше того – пан Карасьов припускає, що Віктор Ющенко вже отримав від фінансової еліти країни "добро" на право називати себе діючим президентом і після 2010 року.

"Я думаю, що у певній мірі вже є домовленість. І вона полягає у тому, щоб ніхто не одержав контрольний пакет влади. Всі зацікавлені в цьому!" – підводить підсумок експерт. – "І це теж є певним зиском для Партії регіонів – підтримати саме Ющенка".

Що стосується того, що президент у нас досі обирається народом, і крім підтримки бізнесменів варто подбати і про голоси більшої частини десятка-другого мільйонів українців, які зараз помітно охололи до діючого глави держави, пан Карасьов не бачить у цьому ніякої проблеми.

"Підтримка людей – це абстракція. Це – три-чотири політичних ток-шоу в країні. І новини", – впевнений політолог. – "Якщо змінити політичні ток-шоу, змінити спікерів, то через три-чотири місяці буде вже інша думка народу".

В такій ситуації просто неможливо було не поцікавитися думкою самих представників фінансової еліти. Один із керівників Партії регіонів, наближений до Ріната Ахметова Борис Колесніков не надто зрадів запитанню 1+1 News стосовно того, чи розглядається у ПР можливість підтримки Віктора Ющенка на наступних президентських виборах. Він, звісно ж, нагадав, що у ПР є свій кандидат, який користується значною підтримкою народу, втім, про остаточні симпатії говорити не став, мотивувавши це тим, що до самих виборів ще досить далеко.

"У нас є свій кандидат, це керівник нашої партії, який має найбільший у країні рейтинг", – нагадує пан Колесніков. – "Друге – до президентських виборів залишилося 19 місяців. Давайте поговоримо за півроку до них".

Відсутність однозначної відповіді і справді наштовхує на думку про те, що впливові регіональні бізнес-еліти розглядають можливе фінансування проекту "Ющенко-2010" цілком серйозно.

Крім того, сам Віктор Андрійович зараз як ніколи потребує такої підтримки, адже "внутрішніх резервів" – тобто грошовитих "помаранчевих" друзів, які готові ділитися – значно поменшало. Наприклад, президентський кум, член фракції НУ-НС і бізнесмен Давид Жванія зараз не скупиться на епітети, описуючи негативні риси свого колишнього кумира.

Також значно охолов запал тих людей, які 4 роки назад із захопленням дивилися на помаранчевий Майдан з-за кордону і з радістю вкладали кошти у розвиток молодої української демократії.

Наприклад, російський олігарх Борис Березовський, який відкрито заявляв про фінансову підтримку Помаранчевої Революції, у коментарі 1+1 News повідомив, що давати грошей на схожі проекти більше не збирається з декількох причин.

По-перше – становлення демократії в Україні таки відбулося, незважаючи на те, хто і яку політику намагається зараз вести.

"Цього разу (на наступних президентських виборах – 1+1 News) я не планую ніякої фінансової підтримки, оскільки вважаю, що, в принципі, демократична революція в Україні відбулася. Незалежно від того, хто буде наступним президентом – цей шлях Україна продовжить".

Крім того, пан Березовський переконаний, що цього разу країну повинен очолити не Ющенко, а Тимошенко.

"Моя однозначна думка, що кращим президентом була б Юлія Тимошенко", – переконаний він.

На уточнююче запитання стосовно причин такої позиції, пан Березовський наголосив на послідовності, з якою лідер БЮТ діє весь цей час.

"Я обґрунтовую свою думку тією послідовною позицією, яку Юлія Тимошенко займає всі ці роки", – пояснив бізнесмен. – "На відміну, як мені здається, від досить двозначної позиції самого Ющенка з цілої низки питань".

Втім спостерігачам і поціновувачам політичних інтриг напевне зарано списувати з вагів українського виборця, симпатії якого, як свідчить досвід попередніх виборів, часом можуть відрізнятися від олігархічних вподобань, геополітичних ставлеників і майстерних ляльководів. Гра вибори-2010 ще тільки розпочинається. І чим ближчою стає ця дата, тим сильнішими стають протистояння між теперішніми союзниками і тим дріб'язковішими виявляються розбіжності між вчорашніми противниками.

Олег Шанковський, 1+1 News

http://news.1plus1.ua/analitika/hto-skazhe-tak-yushchenku-2.html

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.