20 квітня 2011, 13:28

Експертне опитування: Чи має вплив послання Президента?

ЕКСПЕРТНЕ ОПИТУВАННЯ: ЧИ МАЄ ВПЛИВ ПОСЛАННЯ ПРЕЗИДЕНТА?

19.04.2011

Нещодавно відбулося послання нинішнього Президента до українського народу. У зв'язку із цим Фонд якісної політики поцікавився історією таких звернень у експертів.

На Вашу думку, чи мали за всю історію України послання Президента серйозний вплив? І чи матиме цьогорічне послання вплив на політичний розвиток України-2011?



Олексій Гарань, професор порівняльної політології кафедри політології НаУКМА:

Очевидно, що послання мають бути концептуальними і формувати мету і шляхи її досягнення, в цьому сенсі послання за логікою мали б бути справді важливими документами. Я думаю, що, на жаль, в Україні за різних президентів вони не виконували свої функції, тобто це було в цілому ніби послання "про все". Водночас, окремі речі є достатньо важливими. Наприклад, той факт, що в цьому посланні було зафіксовано, що нам все ж таки потрібен європейський союз, а не митний союз (якраз в розпал цієї дискусії). Це важливо, тому що зараз на це всі посилаються – як опозиція, так і прихильники Партії Регіонів. Але там були речі, що очевидно викликали критику. Зокрема, це підходи до реформування виборчого законодавства. В даному випадку було абсолютно зрозуміло, що Банкова нав'язує бачення парламенту, в якому вона домінує. І зараз ми бачимо підтвердження по цьому проекту, який вийшов з-під пера Банкової. Великого парламентського обговорення не буде, і Банкова буде протискати свій проект. Вона може піти на поступки, але в цілому буде дотримуватися своєї лінії. У підсумку я думаю, що все таки в посланнях є такі речі, які привертають увагу аналітиків, експертів, дипломатів. Але в цілому вони не є концептуальними документами для розвитку країни.







Альона Сібірякова, керівник програм Фонду якісної політики:


Виступи Президентів не могли мати серйозний вплив на історію країни через відсутність культури публічних виступів у форматі діалогу.

Більшість президентських послань українських перших осіб досі більше нагадує звіт на партійних з'їздах без очікування зворотного зв'язку. У цьому немає нічого дивного. Важливо інше – те, що тема щорічного звернення Президента Януковича активно обговорюється Навіть не маючи чіткого уявлення, що таке модернізація, експертне та медійне співтовариство в Україні вважало за краще активно обговорювати послання, тобто важливий – сам прецедент, який привчає політичних гравців формулювати пріоритетні поняття для розвитку, хайи поки ще в не зовсім зрозумілій і виразній формі.



Віктр Андрусів, кандидат політичних наук, Демократичний Альянс:


Послання Президента в українському варіанті – це інформація до відома. Проблема в тому, що позиції, які висловлюються Президентом в посланні носять підсумковий і рекомендаційний характер. Якщо б ці пропозиції перетворювались на відповідні державні програми, стратегії, акти тощо, то тоді б послання мало вплив. Для прикладу в США офіційні публічні заяви Президента щодо конкретного питання включаються в презентацію документа, який розробляється на реалізацію даної заяви. Таким чином весь світ уважно вслуховується в кожне слово, оскільки все сказане має політичні наслідки.



Андрій Окара:


Жодне з послань українських президентів не мали ніякого впливу на реальність. Цьогорічне послання, в якому його "автор" ще навіть трохи плутався в словах, навіть за великого бажання не має і не може мати ніякого впливу на реальність.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.