У Москві знову обговорюють питання відкриття української школи. А на початку 1990-х там був навіть український університет (''День'')
У Москві знову обговорюють питання відкриття української школи...
...хоча свій 20-річний ювілей там уже міг би святкувати Український університет
Ольга РЕШЕТИЛОВА, "День"
Міністр освіти і науки Росії Андрій Фурсенко вчора заявив про намір відкрити в Москві українську школу. За словами Фурсенка, такі школи можуть бути створені при зацікавленості самих дітей. "Це має бути школа, повністю укомплектована дітьми, які хочуть вивчати українську мову", – сказав російський міністр на зустрічі з послом України в Росії Володимиром Єльченком. Фурсенко також попросив посла сприяти в даному питанні, щоб обійшлося без "профанації", повідомляє "Інтерфакс".
Міністр освіти повідомив, що порадився з керівником Департаменту освіти столиці Ісааком Калиною, і той висловив готовність підтримати відкриття української школи в Москві. "Калина мені сказав, що готовий підтримати, але відповідальність за комплектування цих класів потрібно розділити між нами і представниками української громади", – сказав Фурсенко. За його словами, також вони обговорювали район Москви, в якому було б доцільно створити таку школу.
Тим часом, на московських інтернет-форумах давно йде обговорення необхідності українських шкіл у столиці Росії. На форумі сайту www.ucheba.ru ми знайшли цікаві коментарі. Користувач під ім'ям Nataly.Yefremova у відповідь на зауваження москвичів пише: "Ні для кого не новина, що в Москві працює дуже велика кількість українців, які, до речі, працюють на благо Росії. Так от у них є діти, яким потрібно дати освіту. І уявіть собі таку ситуацію, коли дитину після 5 класів в українській школі привозять до Росії, де не просто інша програма, але ще і викладання іншою мовою. Або ось вам інша ситуація: коли дитину, яка почала навчатися в Росії, перевозять в Україну. І що робити? Віддамо в "російську школу". Добре, з цією проблемою впоралися. Але приходить час вступати до вузу, і отримайте, будь ласка! Вас чекає обов'язкове тестування з української мови, літератури та історії України". "Проблема не в мові, – продовжує дискусію користувач Mittljus. – Ми живемо в Києві, моя дочка (7 років) говорить прекрасно як російською, так і українською. Вся справа в шкільній програмі. Ми збираємося до Москви на рік, по роботі, потім плануємо повернутися до Києва, хотілося б вчитися за однією шкільною програмою".
Андрій ОКАРА, політолог, Москва:
- Цікаво, що на початку 90-х років виникла ідея створити в Москві Український університет ім. Володимира Вернадського. Більше того, цей університет був юридично створений, але при абсолютному ігноруванні з українського боку він так і залишився нереалізованим проектом. До ініціативної групи зі створення цієї установи входило декілька десятків відомих інтелектуалів, учених українського походження, які на той час проживали в Москві. Відповідно, тоді ж була спроба створити українську школу, яка, час від часу, поновлюється. Останній раз ідея української школи в Москві була озвучена під час перебування тут Дмитра Табачника. Йшлося про створення навіть двох українських шкіл – однієї в Москві, другої в Санкт-Петербурзі. І умова, "якщо знайдуться учні" – в даній ситуації, як би там не було, актуальна. По-перше, люди українського походження, що приїжджають до Москви, як правило, приїжджають сюди не для того, щоб зберегти свою українську ідентичність, а найчастіше для того, щоб стати такими ж москвичами, як і ті, які в Москві живуть. По-друге, проблема культурно-політичного характеру, а саме – ще в 90-ті роки було відчуття, що Україна – це серйозно і надовго, а значить, українська мова буде актуальною, перспективною і необхідною. Сьогодні це так сильно не відчувається ні росіянами, ні людьми українського походження. І це вже не проблема Москви, а проблема України. І третій момент – логістичний. Москва – дуже велике місто, в якому немає кварталів компактного проживання етнічних груп. Наприклад, в середньовічній Москві в центральній частині мапи видно, що була, припустімо, вулиця Маросейка (потім Богдана Хмельницького, а зараз знову Маросейка) – можна зрозуміти, що там проживали вихідці з України. У сучасній Москві такого немає. Тому навіть якщо десь у центрі Москви буде українська школа, до неї фізично "не наїздишся". Чи будуть діти їздити до школи, до якої треба добиратися понад годину? Це дуже складно.
З іншого боку, зрозуміло, що заяви про відкриття української школи – це такий у відповідь акт: мовляв, в Україні відкриваються російські школи, а в Росії – українські.
ДЕНЬ, 16 червня 2011 р.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.