24 листопада 2012, 12:56

"УКРАЇНА В ПЕРЕДСМЕРТНИХ СУДОРГАХ!...перед цілим світом знову протестуємо проти переслідування малих, убогих, слабих і невинних, та гонителів оскаржуємо перед судом Всевишнього"



(цитата з окремого звернення до всіх людей доброї волі Українського Католицького Єпископату. Документ датований липнем 1933 року)

Радянська влада впродовж багатьох років зробила все, аби сама згадка про Голодомор в Україні була злочином. Комуністи зробили можливе і неможливе аби національно свідому націю перетворити на колгоспників. Стерти пам'ять народу і докази злочину геноциду українців. Мабуть, тому в суспільстві немає однозначної думки з цього приводу. Більше того, багато істориків досі не знайшли для себе достатньо доказів, аби усвідомити чітке формулювання – геноцид. Попри це поступове але послідовне повернення національної пам'яті з часом має заповнити білі плями історії. Цікаві і важливі думки, що стосуються переосмислення Голодомору теперішнім поколінням, та як запобігти повторенню подібної трагедії у майбутньому, висловив Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук.

Повністю інтерв'ю можна прочитати в часописі УГКЦ "Наш Собор", тоді як тут пропоную лише основні тези:

-Блаженійший, кажуть, що час лікує, але є трагедії які здатні вплинути на долю цілої нації, назавжди змінити спосіб мислення та життєвий уклад людей. В найважчі часи українців, мабуть, рятувала лише віра в Бога. З часу Голодомору пройшло вже майже 80 років. Чи можна сказати, що за цей час "рани затягнулися" і "рубці вже не болять"?

Дуже багато років відомість про той факт українського Геноциду замовчувалася. Очевидно, що коли замовчується така величезна людська трагедія, то таке замовчування ніколи не сприяє загоєнню ран. А з іншого боку, я думаю, що ті рани є настільки глибокі, що будуть загоюватися протягом довгих років. Тут я хочу згадати слова блаженного Папи Івана Павла ІІ:

"ПОДІЯ УКРАЇНСЬКОГО ГОЛОДОМОРУ ЗАТОРКНУЛА САМІ ФУНДАМЕНТИ ЛЮДСТВА. ТАКИМ ЧИНОМ ВИЙШЛА ПОЗА МЕЖІ ТРАГЕДІЇ ТІЛЬКИ ОДНОГО НАРОДУ. ТАКИМ ЧИНОМ ДОТОРКНУЛА СВОЇМИ МАСШТАБАМИ І СВОЇМ ЦИНІЗМОМ ДЕСЬ НАЙГЛИБШІ ФІБРИ ЛЮДСЬКОЇ ПРИРОДИ У ВСЕСВІТНЬОМУ ВИМІРІ".

Тому, я думаю, що до такого остаточного загоєння ран Голодомору ми будемо іти ще довгі роки.

-В Україні діє Закон "Про Голодомор 1932-33 років в Україні". У документі вбивство голодом людей чітко визначено геноцидом, а спроби будь-якого публічного заперечення цього факту – протиправними. Попри це ми маємо безліч прикладів, коли навіть державні чиновники ставлять під сумнів факт геноциду українців. Критики ідеї визнання Голодомору 1932-1933 рр. Геноцидом українського народу часто апелюють, що в такий спосіб націоналісти намагаються посварити "братні народи". Тоді, як насправді, ця трагедія, на їх думку, господарська помилка чи рецидив форсованої колективізації. Власне, якою є позиція УГКЦ з цього приводу?

Думаю, що тут немає випадковості. І це ми можемо побачити з тих досліджень, які сьогодні проводяться...Подібно, як це було і у випадку Голокосту євреїв. До сьогодні існують певні особи, які заперечують факт Голокосту, хоча вони вважаються злочинцями. Я думаю, що ми до цього справді мусимо дозріти, щоб такого типу ідеологічні кліше більше не турбували уми українців.

Щоб кожен, хто заперечує факт геноциду в Україні вважався, як у нашій державі, так й у цілому світі, співучасником або особою, яка виправдовує цей злочин. Злочин, який немає виправдання!

-Коли ми бачимо страждання певної конкретної людини, чи страждаємо самі, очевидно, шукаємо пояснення: "Чому так сталося?" А що робити у випадку, коли цілі народи зазнають страждань? Євреї під час Голокосту масово гинули у газових камерах нацистських концтаборів, українці вмирали у страшних муках від голоду. Чому на долю одних народів випадає нести такий важкий хрест, а інші мають значно легшу ношу?

Це є досить складне і глибоке питання. Голодомор 1932-33 років – це не був перший і останній голод, який пережила Україна і український народ. Але він відрізняється від інших подібних сумних випадків в Україні і цілому світі, саме своєю цинічною спланованістю. Саме факт, що цей Голодомор був штучно створений ставить його поруч з іншими прикладами масового вбивства людей.

Чому так сталося? Сьогодні ми можемо назвати багато різних причин. І однією з причин є існування людиноненависницьких режимів та ідеологій у ХХ столітті.

Людство вже сьогодні однозначно засудило злочини нацистського режиму. Таким чином жертви Голокосту, до певної міри є пошановані самим фактом визнання злочину їхніх вбивць. Натомість, коли ми говоримо про Геноцид українців під час Великого Голоду 1932-33 років, такого ще не відбулося.

...Богу дякувати, що вже стали традиційними ті дні поминання жертв Голодомору. Богу дякувати, що ми вже маємо Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні, де нащадки тих родин, які потерпіли від Голодомору можуть прийти і пом'янути своїх загиблих предків. Але я думаю, що ми сьогодні повинні зробити крок далі.

Сьогодні вже є замало тільки поминати усопших і стверджувати факт, що Голодомор відбувся. Наступний крок ми повинні зробити у напрямку вивчення цієї трагедії. Збирати нові факти про неї.

-Блаженійший, який Ви можете запропонувати рецепт для людей в Україні, щоби вони краще змогли між собою порозумітися і, зрештою, знайшли консенсус у ставленні до Голодомору 1932-33 років?

Ми повинні краще пізнати дійсність. Ми сьогодні часто є поділені не так окремішньою історією, як різними ідеологіями, які ще продовжують жити в умах багатьох людей. І ці ідеології часто штучно реанімуються. Я би просто запросив усіх прийти в день пам'яті Голодомору до меморіалу у Києві. І там просто побути. І я думаю, що спільне переживання того, що там відбуватиметься розвінчає всякі міфи.



''Ікони революції'' знищили

"Ікони революції" знищили. І що з того? Одним графіті більше, одним менше. Не варто про це говорити. Художники ще намалюють! Це як сумнозвісне "Бабы ещё нарожают!"...

''Мінські капці''

Ми йдемо стрімкою та закрученою кущами колючої ожини стежкою високо вгору. Наш задум величний, а намір твердий. Утім, мало хто знає, що недруги змовилися і пошили нам "мінські капці"...

Пам'ять як зброя

Здатність забувати – це одна з, начебто, сильних сторін людини. Австрійський психолог Зигмунд Фройд у своєму психоаналізі вивчав фактор витіснення...

Мародери постреволюційного Майдану

Впродовж минулого тижня вдень та вночі спостерігав за життям Майдану. Здається, одні і ті ж барикади, намети і таблички. Так само як і раніше напоготові бруківка, поруч стоять коктейлі Молотова...

Міліція Донбасу ''гонит порожняк''

Георгіївський прапор, російські триколори та символіка радянської імперії – це все неодмінні атрибути центральної площі Донецька. Сепаратистські ідеї не полишають голови тисяч місцевих жителів...

Міф розбили прикладами...

Недавно повернувся з Криму. Описати словами атмосферу на півострові важко. Наелектризоване повітря, згустки нервів на тлі невизначеності, провокації та переслідування...