Тустань.Традиції нашого середньовіччя
5-7 серпня в с.Урич Сколівського р-ну на Львівщині відбудеться черговий фестиваль середньовічної культури "Ту Стань!". Ціль фестивалю – популяризація культури українського середньовіччя.Тут, на величних скелях в IX-XIII століттях стояла унікальна фортеця. Унікальна не тільки з точки зору історичної, а, насамперед, архітектурної. П'ятиповерхова твердиня, гармонійно вбудована серед природних неприступних скель.
За 20 років української незалежності багато зусиль докладено до вивчення історії боротьби українців за свою державність в XX столітті. Багато зроблено для популяризації української історії часів козаччини. Але чомусь завжди мало уваги приділялось історії Київської Русі. Я вважаю це великою помилкою з точки зору визначення історичної тривалості української держави. Адже це був найуспішніший період нашої державності. Київська держава була однією з найпотужніших в тодішній Європі. З високим рівнем культури, права, мілітарної потуги. Ми були державою, яка першою серед європейських прийняла удар татаро-монголів. І суттєво послабила їхній похід на Європу, "до останнього моря".
Дуже прикро, що багато українців продовжують жити в полоні стереотипів імперської російської і радянської історіографії. А сучасна російська держава, в пошуках своєї історії, інтенсивно експлуатує історію давньої Київської держави, як власну.
І це при тому, що в час, коли Київ був однією з найбільших столиць Європи, на території Москви і околиць проживали напівдикі фінські племена, пізніше суттєво поповнені татаро-монголами і, звичайно, слов'янами, котрі принесли у ці краї свою мову і культуру. В мене немає жодної неприязні до нащадків угро-фінів, я навіть готовий вгамувати історичну образу щодо нащадків татаро-монголів. Але для мене цілковито неприйнятно, що сьогодні з Москви у святий Київ приїжджають агітатори і емісари "Русского міра" і намагаються не лише привласнити нашу історію, а й поводять себе наче у власній провінції.
Це дає результати, не тільки завдяки російській пропагандивній машині (вчорашній і сьогоднішній). А й тому, що існують великі прогалини у відбудові українського світу, нашої історії.
Я десять років працював в археологічній експедиції, якою керував Михайло Рожко, що досліджувала Тустань і пам'ятки давньої Русі. Він завжди наголошував на необхідності щоденної, клопіткої праці у відродженні нашої історії.
Фестиваль "Ту Стань!" – це один зі способів популяризації і відродження історії українського середньовіччя. Крок за кроком, кожен з нас повинен класти свою цеглину, свій камінь в побудову "українського світу". Тоді, очевидно, поменшає охочих спекулювати і привласнювати собі нашу історичну спадщину.
Запрошую на фестиваль!
Голова громадської організації "Тустань",
Андрій Парубій
http://tustan.com.ua/festyval/main/index.html
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.