2 квітня 2012, 13:27

Не втратити жодного голосу

Про те, що вибори цього року будуть жорсткі і безкомпромісні, не сказав ще хіба що ледачий. І саме у зв'язку з таким характером виборів, опозиції необхідно проявити витримку, тверезий розрахунок і стратегічне мислення. Побудувати кампанію так, щоби не випустити жодного голосу. Адже кожен випущений голос – це посилення чинної влади. А програш у 2012му буде коштувати опозиції – та й усій країні – надто дорого.

Перш за все, необхідно вірно оцінити нові правила, за якими відбуватимуться вибори. І знайти оптимальну стратегію кампанії, зважаючи і на особливості виборчого законодавства, і на перспективи "правозастосування". Востаннє за подібним законом і у порівнянних політичних умовах вибори відбувалися у 2002му. Тоді теж була спроба створити "єдину опозицію" – на це звання претендував блок "Наша Україна". Однак тодішній Блок Юлії Тимошенко і соціалісти зважились на похід окремими колонами. Тоді вони не казали, що "не всі дійдуть" – навпаки, закликали голосувати за будь-яку опозиційну силу, але не за владу. І за партійними списками опозиція тоді перемогла. Сума голосів партій, які апелюють кожна до своїх виборців і має шанс подолати бар'єр, завжди вища за результат зведеного списку (за який певні виборці можуть не голосувати).

Зважаючи, що чимало громадян нині не довіряє ані владі, ані парламентській опозиції, похід у кілька колон має сенс і сьогодні. Але має жорстко дотримуватися принцип ненападу. Зафіксований, до речі, в Угоді про спільні дії Об'єднаної опозиції, яку начебто ніхто не денонсував. У цьому контексті, замість починати, наприклад, проти УДАРу Віталія Кличка кампанію звинувачень, ті, хто домовляється про "єдиний список", могли б дотримуватися домовленостей про ненапад. І узгодити спільну програмну позицію – щоб не гаяти часу в парламенті.

Зрештою, можна було би підписати більш докладний документ – як конкретно координувати дії проти фальсифікацій, на яких засадах формувати демократичну більшість (чи, якщо таки не пощастить – меншість) у наступному парламенті... Тоді було би чітко видно, за яким критерієм оцінювати дії кожного. І "об'єднаний список", УДАР, а також інші, хто вирішить іти окремо (але за умови, що стартовий рейтинг принаймні наближається до 5% – щоби справді не забирати голоси) – могли б зібрати кожен своїх виборців. І об'єднатися у парламенті. Взаємні ж обвинувачення лише сприятимуть зниженню рейтингу опозиціонерів – і додатковим втратам. Які будуть на руку лише владі.

З уроків 2002го також важливо згадати, що влада тоді переграла опозицію на двох полях. По-перше, провела більше мажоритарників – і в парламенті перетягнула на свій бік "позапартійних". По-друге, змогла провести через списки тодішньої "об'єднаної опозиції" – "Нашої України" – перебіжчиків. Згадаймо: Володимир Литвин став тоді спікером за підтримки 226 депутатів, зокрема і кількох списочників "Нашої України". Їх тоді вигнали з фракції, "покрили ганьбою" – але справу було зроблено. До речі, призначення Литвина для багатьох "незалежних" стало останньою краплею для визначення, за ким залишилась сила, і в чию більшість треба вступати. Та більшість розсипалась уже через два роки – але це інша історія.

Сьогодні відповідь на обидві зазначені загрози – максимальна відкритість і залучення громадян до того, як формуватимуться списки і погоджуватимуться єдині кандидати від опозиції в округах. Визначення кандидатів за зачиненими дверима не вбереже від "тушок". Навпаки, підштовхне "ображених", яких не буде призначено на той чи інший округ, іти як "незалежні" – псуючи перспективи опозиційним кандидатам.

Необхідно, щоби всі опозиційні партії мірою наближення кампанії опублікували біографії кандидатів-списочників і назвали кандидатів, які готові йти по різних округах. Якщо в якомусь окрузі кандидатів мають кілька сил – має бути проведено опитування громадян, щоб вони визначили, кому саме довіряють. Такий підхід чітко покаже, з якою силою пов'язаний кожен кандидат, і дозволить виборцям визначити, хто саме гідний їх представляти.

Часу на розкачку у опозиції не лишається, права на "громадянську війну" немає в принципі. Мірилом опозиційності має бути реальна участь у боротьбі з фальсифікаціями, якість списку, утримання від взаємного поборення і готовність підтримати принципи, на яких базуватимуться реформи, що їх пропонуватиме в наступному парламенті нинішня опозиція.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Відвернути від катастрофи

Із наближенням третіх роковин повномасштабного російського вторгнення (і 11 – початку нинішнього етапу війни з ордою) вся розбіжність сценаріїв, схоже, схлопується до трьох...

ПРИБОРКАТИ КРОКОДИЛА

Багато пишу про те, що західний демократичний світ опинився немов у оповіданні про барона Мюнхгаузена: між рикаючим левом агресивних диктатур (росія, іран, кндр), які розпочали військову агресію, і огидним крокодилом популізму, який поглинає західні суспільства, спотворює представництво і кратно знижує ефективність і спроможність держави...

GAME OF CHICKEN / ГРА В БОЯГУЗА

Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні (який явно не досяг сподіваної мети), повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців і свіжі залякування "вундер-булістикою", – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії...

Закон сам себе не виконає

20 серпня 2024 року Верховна Рада України 265 голосами підтримала законопроект 8371 – суттю якого є заборона діяльності в Україні російської православної церкви...

Прості рішення

У популістів дуже популярне слово "просто". Бо легше навʼязувати популярні, хоч і нездійсненні варіанти. "Відняти й поділити." "Всіх, хто не згоден – в окопи"...

Не втратити жодного голосу

Про те, що вибори цього року будуть жорсткі і безкомпромісні, не сказав ще хіба що ледачий. І саме у зв'язку з таким характером виборів, опозиції необхідно проявити витримку, тверезий розрахунок і стратегічне мислення...