Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Хроніки Національної ради реформ. 25 травня. Презентація програми дій уряду

05 липня 2016, 09:34

25 травня відбулося 19-е засідання Національної ради реформ, друге у 2016 році. Засідання повністю було присвячено презентації програми дій уряду. Як завжди, ці нотатки я пишу у сухому репортажному стилі, виносячи особисті коментарі в інші тексти.

Оскільки засідання розпочалося буквально через годину після повернення Надії Савченко в Україну, перші декілька хвилин були присвячені цій знаменній події. Після цього президент, прем'єр-міністр та перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко по черзі коротко висловилися про Програму дій уряду та обставини розробки цього документу. Володимир Гройсман зазначив, що державна політика в Україні здебільшого не лише неефективна, але й популістична. Ірина Геращенко визначила безвідповідальність народних депутатів як ключову загрозу реалізації планів.

Потім слово було надане Лєшеку Бальцеровичу, співголові Стратегічної групи радників для підтримки реформ в Україні. Він зазначив, що за роки незалежності Україні вдалося захистити суверенітет і відмежуватися від Росії, досягти певного рівня демократії, громадянських прав та свобод, забезпечити зростання рівня життя населення порівняно з радянським періодом (хоча значно менше, ніж потрібно), а також побудувати відкриту глобалізовану економіку. Продемонструвавши ряд графіків, пан Бальцерович визначив причини економічного спаду 2014-2015: пізній початок та недостатній прогрес реформ до 2013 року, а також військову агресію та торговельну війну з Росією, підкресливши, що ці останні фактори часто недооцінюють, а насправді спад 2014 року визначений ними на 75%, 2015 року – на 40%. Пан Бальцерович презентував цікавий аналітичний звіт під назвою "Україна: уроки минулого та завдання на майбутнє", підготовлений визначним канадським економістом Олегом Гаврилишиним (не плутати з Богданом Гаврилишиним).

Після цього по черзі десять міністрів коротко представили свої розділи урядового плану. Про план писалося вже багато, він є у відкритому доступі на сайті Кабінету міністрів. Загалом це перший урядовий план за всі роки незалежності, який відкрито обговорюється і редагується, тож він добре знайомий тим, хто цікавився. Тому я не буду цитувати виступи міністрів. Презентації доступні на сайті Національної ради реформ. Зазначу лише декілька окремих моментів, що заслуговують на увагу.

Один із найперших пріоритетів урядової програми – реформа самого уряду. Україна отримала у спадщину від СРСР неефективну постколоніальну адміністрацію, де немає системного підходу до формування, реалізації, моніторингу та оцінки ефективності державної політики (тут слово "політика" використовується у значенні policy, а не politics). За показником "Прозорість формування державної політики" Індексу світової конкурентоспроможності Світового економічного форуму Україна посідає 104 місце з 144.

Загалом, реформи інституцій займають у програмі уряду значне місце. Ми вже побачили у попередні роки, що старі неефективні інституції топлять будь-яку доручену їм реформу.

Ще один момент, який потрібно підкреслити: вперше серед урядових пріоритетів з'явилася бюджетна реформа. Неефективне витрачання коштів призводить до надмірних податків, згортання економічної активності, переходу значної частини економіки в тінь. Жоден розпорядник бюджетних коштів у нас не має середньострокових програм, щороку складає бюджет як копію минулого року [у приватному бізнесі за таке бюджетування звільнили би в один момент]. Зрозуміло, що це призводить до зростання дефіциту, який потім покривається кредитами.

Ще одна новація – запуск земельної реформи. Вільний ринок сільськогосподарської землі викликає у суспільстві суперечливе сприйняття. Тож для початку буде створено ринок прав довгострокової оренди як сурогат земельного ринку. Продаж і застава прав оренди дозволять виробникам отримати необхідний капітал, а до того ж створиться об'єктивний індикатор цін.

У реформі освіти пріоритети цього року – дерегуляція та перезавантаження системи профтехосвіти, від якої вже майже нічого не залишилося.

Після виступів десяти міністрів дебати були недовгими, бо урядова програма вже десятки разів обговорена на різних майданчиках. Народний депутат Вікторія Сюмар наголосила на важливості публічних комунікацій та пріоритетності судової реформи. Несподіванкою став дивний виступ заступника глави АП Віталія Ковальчука, який поскаржився на Міністерство фінансів, що своїми вимогами обмеження видатків заважає робити реформи. [Розцінюю це як неочікуваний протуберанець якоїсь підкилимної боротьби.] Але загалом враження було таке, що уряд розуміє свої обмеження (у тому числі непрацюючий парламент) і сконцентрувався на речах, які він зможе зробити самостійно і протягом короткого часу.

Хто хоче отримувати новини день у день, підписуйтеся на мою стрічку у Фейсбуці.

powered by lun.ua
Коментарі — 3
Иван Гелан _ 05.07.2016 10:09
IP: 213.110.136.---
Завдання уряду не створювати робочі місця, а створювати умови.
Я про те саме. Умови – це доступ до кредитів, однакові умови оподаткування, спроможне оплачувати послуги населення, захист авторських прав та інвестицій, можливість заощадити... Почитайте другий допис Пекаря- вони створюють нову монополію на "субсидії" і знову будуть ділити " по уму" нащі гроші.
Logic2009 _ 05.07.2016 10:01
IP: 91.196.177.---
Иван Гелан:
В будь якій країні перше і головне завдання уряду – створити робочі місця.
Це Ви так думаєте.
Так було в СРСР. І де він?
Там де держава лізе в виробництво добра нема.
Завдання уряду не створювати робочі місця, а створювати умови.
Иван Гелан _ 05.07.2016 09:43
IP: 213.110.136.---
В будь якій країні перше і головне завдання уряду – створити робочі місця. Ви читаєте що пишите? Які у вас задачі – переділить портфелі, переділить землю. А що про медицину – хай побільше українців вмирають – буде більше майна ділити? А про освіту, – люби тікають з країни, і тому, що хочуть просто реалізувати десь отримані знання.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter