Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Заява економістів щодо ''червоних ліній'' в економіці

30 червня 2020, 11:25

Заява

Ми, представники центрів економічної думки, уважно слідкуємо за розвитком подій в українській економіці на тлі світової економічної кризи, пандемії та кризи українських державних інституцій. Останнім часом ми бачимо низку рішень, які ставлять під загрозу відновлення і подальше зростання української економіки.

Як фахівці ми окреслюємо "червоні лінії", порушення яких невідворотно призведе до суттєвого погіршення ситуації в українській економіці, яке відчує на собі кожна українська сім'я.

1. Втручання в роботу існуючих інституцій. Неприпустимі втручання у діяльність і втрата незалежності Національного банку України, Антимонопольного комітету України, Рахункової палати України, антикорупційних органів, а також втручання і зміна формату реформ, пов'язаних із зовнішнім незалежним оцінюванням якості освіти, закупівлею ліків, системами Prozorro та Prozorro.Продажі тощо.

2. Втрата кредитоспроможності та кредитного рейтингу. Неприпустимі оголошення дефолту по боргах та емісійне покриття дефіциту бюджету (як кажуть, "надрукувати гривню"), що невідворотно призведе до швидкого зростання інфляції та девальвації гривні, внаслідок чого Україна втратить велику частину економіки і разом з нею шанс на приєднання до клубу країн Східної Європи із середнім розвитком, вся країна буде відкинута на 6 років назад.

3. Накопичення боргів. Неприпустиме зростання боргу понад мінімально необхідне. Хоча певне зростання боргу під час кризи є неминучим, понаднормове зростання призведе до того, що подальше економічне відновлення буде загальмовано борговою кризою та черговим піком виплат. Це стосується і державного боргу, і гарантованого боргу, і прихованого дефіциту бюджету за рахунок розширення дефіцитів підприємств, фінансування яких здійснюється через державні банки.

4. Зростання податкового навантаження. Неприпустимо збільшувати податкове навантаження на економіку, яка вже знаходяться в ураженому стані, бо це призведе до закриття десятків тисяч підприємств та багатомільйонного безробіття, яке не вдасться подолати жодним чином.

5. Збільшення корупції. Неприпустиме вжиття будь-яких заходів, які розширюють можливості корупції та вибіркового тиску на бізнес з боку контролюючих органів, зокрема за рахунок збільшення дискреційних повноважень інспекторів, збільшення потреби у перевірках тощо. Те саме стосується запровадження нових регулювань, зокрема, зі створенням монопольних схем.

6. Зменшення прозорості управління державною власністю. Неприпустима передача державних підприємств в управління представникам олігархічних груп, що має наслідком вимивання оборотних коштів, недоотримання прибутків, перетворення привабливих активів в збиткові підприємства, доведення до банкрутства. Так само неприпустиме зменшення спроможності незалежних наглядових рад, бо вони забезпечують прозорість та використання державної власності в загальнонаціональних інтересах. Неприпустимий розворот реформи корпоративного управління державних банків, використання їхніх ресурсів для фінансування нерентабельних проектів чи пов'язаних інтересів, що може спричинити нову хвилю витрачання бюджетних коштів на рекапіталізацію державних банків.

7. Недобросовісне використання економічних стимулів. Неприпустиме створення штучних преференцій для особливих ("стратегічних") галузей і підприємств (спеціальні економічні зони, індустріальні парки, кредитно-експортне агентство, імпортні та експортні квоти чи мита тощо), адже воно може бути використане на користь кількох зацікавлених осіб за рахунок багатьох інших (часом цілих галузей чи всіх платників податків), що у підсумку призведе не до зростання економіки, а до суттєвих втрат. Наприклад, пільги, привілеї, субсидії окремим підприємствам стануть інструментом недобросовісної конкуренції та зростання монополізму, а протекціоністські заходи щодо імпорту, які суперечать міжнародним зобов'язанням України, викличуть симетричні відповіді щодо українського експорту. Тому стимулювання повинно включати механізми запобігання зловживанням та корупції, не призводити до погіршення конкурентоздатності інших українських підприємств та не створювати хибних стимулів, а також бути мінімально достатнім, бо значні пільги призведуть до подальшої боргової кризи.

8. Відступ від реформування недорозвинутих ринків. Неприпустимі відтермінування запровадження повноцінного ринку газу, зрив робіт по синхронізації української об'єднаної енергосистеми з європейською ENTSO-E, перенесення термінів запровадження ринку землі. Ці сфери економіки традиційно були джерелом корупції та зловживання, і вони конче потребують реформування, прозорості, підвищення конкурентності та ліквідності, від чого виграють як усі громадяни, так і український бізнес. Прикладом цього є газовий ринок, завдяки відкритості якого українська промисловість скористалася значним падінням світових цін на газ, і тепер черга за побутовими споживачами та відміною публічних спеціальних обов'язків (ПСО). Інтеграція української об'єднаної енергосистеми до Європейської мережі операторів систем передачі (ENTSO-E) дозволить створити спільний ринок електроенергії з 36 країнами ЄС. Це важлива задача з кінцевим терміном реалізації 2023 рік, її досягнення значно посилить стабільність енергосистеми, наповнить ринок ліквідністю, збільшить кількість постачальників ресурсу та зменшить можливості для зловживання монопольним становищем. Що стосується ринку землі, то Україна настільки запізнилася з цією реформою, що будь-яке відтягування або зрив підготовчих робіт є еквівалентом економічної диверсії.

Цей перелік "червоних ліній" не є вичерпним, але в ньому перераховані найважливіші застереження. Водночас із публікацією застережень, чого не можна робити, ми розпочинаємо спільну роботу над основними засадами економічної політики, тобто що треба робити задля економічного відродження і зростання.

Підписи:

Гліб Вишлінський, Марія Репко, Центр економічної стратегії

Андрій Длігач (д.е.н., голова Advanter Group), Тарас Козак (президент Інвестиційної Групи "УНІВЕР"), Валерій Пекар (викладач бізнес-шкіл kmbs, LvBS), Громадянська Платформа Нова Країна

Анатолій Амелін, співзасновник Українського Інституту Майбутнього

Володимир Дубровський,старший економіст центру соціально-економічних досліджень CASE Україна, експерт Економічної експертної платформи

Олексій Мушак, народний депутат України 2014-2019 р., радник прем'єр-міністра України 2019-2020 р.

Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень, група ICU

Олексій Геращенко, економіст, викладач kmbs

Олена Білан, головний економіст Dragon Capital

Тимофій Милованов, президент Київської Школи Економіки

powered by lun.ua
Коментарі — 35
_ABM_ _ 02.07.2020 18:15
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-...простишь меня...
Швондер неграмотный, Бог простит! А может и не простит! Ты понял?
_ABM_ _ 02.07.2020 15:21
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
По какой карте... много не грамотного населения.
Швондер воронежский:
1. Карта настоящая, кроме того опубликована на российском сайте;
2. По-русски надо писать слитно слово "неграмотного". Ты не знал? Я не удивлен...
_ABM_ _ 02.07.2020 11:23
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Когда Воронежская область была Украиной?
Да ты не расстраивайся так, но судя по карте 1918 г. Украине принадлежит Воронежская и Курская область.
А ты не знал?
7x7-journal.ru/posts/2014/04/06/sudya-po-karte-1918-g-ukraine-prinadlezhit-voronezhskaya-i-kurskaya-oblast
_ABM_ _ 02.07.2020 10:52
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
...Мы же украинцы... Слава Украине!!!
Швондер воронежский, слава Украине – это понятно, и то, что Воронежская губерния в былые времена была Украиной, тоже понятно, но при чем тут лично ты и Украина? Разъясни.
iip _ 01.07.2020 21:50
IP: 31.40.110.---
Егор Шконда:
Развалился СССР разваливается и Россия
Россия продолжает делать в штаны...
Всё правильно, Егорка.
Иван Новак _ 01.07.2020 21:16
IP: 77.111.244.---
Заява грантососов – так будет точнее.
_ABM_ _ 01.07.2020 17:40
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Россия производит от машин и мотоциклов, до атомных ледоколов и космических ракет, ...при СССР
Швондер, СССР тоже производил все тобой перечисленное и...развалился.
Россиянские мотоциклы и ледоколы Европе и Америке, в том числе и Украине, вообще не нужны.
От россиянских автомобилей Европа официально отказалась, а в Украине они практически исчезают.
Про ракеты и ракетные, которые создали украинцы С.П. Королев и В.П. Глушко: за последние 50-60 лет россиянцы не удосужились ничего нового придумать и Америка успешно вас вытесняет с этого рынка.
Что вы там еще строите? Все, приехали?
Log Log _ 01.07.2020 16:04
IP: 46.133.177.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
Почему мы украинцы
Безграмотная тупая скотина, любой украинец в этом случае написал бы:"Почему мы, украинцы".
Любой украинец пишет ПО-РУССКИ в сто раз грамотнее тебя.
Пытаешься загримироваться украинцем, но слабоумие не позволяет – как шило
из мешка торчит твоя тупая рожа потомка гитлеровских оккупантов.
Ты не украинцев унижаешь, а в сотый раз демонстрируешь свою способность
пукать в церкви за копейку от Пригожина.
Елена Величко _ 01.07.2020 15:50
IP: 95.133.171.---
iip:
Я тут вас розумію.
Написала, щоб борці, що звернення написали, знали реальні доходи населення, що вони лобіюють не платити,не підвищувати...не давати...
Реально на карантині грошей взагалі нема, а припустимо, ви удома без грошей на карантині...- і??? де гроші брати? До речі,соціальні служби закриті законом, та закони такі, що "рідка птиця" зможе щось отримати, тобто так зроблені закони, що, якщо у вас проблеми – ви нічого не отримаєте ніде, –
ПЕРЕГОРНУТЕ УСЕ: маєш банк, прокрався – отримай рефінансування мільярди, маєш фірму, краще щоб банк був "свій" – кредити...зостався без роботи та грошей – СПЛАЧУЙ ВСЕ, бо ціла система...
Тому, вибачайте, але я писала більше для таких призивал, що не розуміють реальний стан та закони, що повинні діяти, щоб суспільство та країна жила. НАРАЗІ ЗП та прожитковий мінімум треба підняти у 2 рази мінімум, але реально треба робити КАРДИНАЛЬНІ ЗМІНИ, бо загрози реальні для громадян та "закони" зробили проти громадян.
iip _ 01.07.2020 15:15
IP: 31.40.110.---
Егор Шконка:
В России производят...
... много навоза для памятников Путину.
iip _ 01.07.2020 15:11
IP: 31.40.110.---
Елена Величко:
iip:
При розгляді питання мінімальної ЗП треба враховувати оподаткування.
Мінімальна ЗП в УКраїні = 4723 грн., раніше був диференційований підхід,
що було абсолютно вірним, оскільки в нас основна ЗП людей мінімальна +-..., вирішили
брати не з олігархів через диференційований підхід, а як завжди покласти на людей,
таким чином ПДФО стало 18% (фактично 20% з ЗП),
тобто людина отримує на руки до 4000 грн.
Шановна пані – я не про економіку, а про політику. Головним чином, про москалів.
Не варто Вам відповідати мені, коли пишеться з отого москальського мерзотника – "Егорки з Шконки".
Головний посил у тому, що мінімальна заробітна платня в Росії менша ніж в Україні, і ПДФО в Росії є.
Абсолютний розмір тут неважливий.
Дякую.
Елена Величко _ 01.07.2020 14:57
IP: 95.133.171.---
iip:
При розгляді питання мінімальної ЗП треба враховувати оподаткування.
Мінімальна ЗП в УКраїні = 4723 грн., раніше був диференційований підхід,
що було абсолютно вірним, оскільки в нас основна ЗП людей мінімальна +-..., вирішили
брати не з олігархів через диференційований підхід, а як завжди покласти на людей,
таким чином ПДФО стало 18% (фактично 20% з ЗП),
тобто людина отримує на руки до 4000 грн.
iip _ 01.07.2020 14:38
IP: 31.40.110.---
Егор Шконка:
...теперь мы ни кому не нужны, а сами управлять не можем...
Правильно, Егорка – нахрен вы никому не нужны, засранцы-обнуленцы моксельские:)
Только россияне способны на такое – как знаменитая сталинская курица, прикладываться к заднице того, кто их ощипал.

Минимальная зарплата в Нидерландах составляет $1636, Германии – $1584, Франции – $1539, Испании – $1050, Греции – $758, Польше – $611, Болгарии – $312, в Украине – $197, а в РФ – $153.

На днях Госдепартамент США опубликовал доклад о ситуации с торговлей людьми в мире. В нем Россия попала в третью категорию – это страны, которые не отвечают минимальным стандартам по ликвидации рабского труда. РФ в этом международном рейтинге оказалась в одном ряду с такими странами, как Афганистан, Папуа Гвинея, Южный Судан.::))

Интересно, Егорка – чем ты морду свою склеиваеш?
Она ж у тебя трескается каженный раз, как ты за российку вписываешся.
_ABM_ _ 01.07.2020 14:24
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
Когда был СССР, нами управляли...!!
Швондер 🇷🇺, ты обнулил ❌уйло? Отвечай!
_ABM_ _ 01.07.2020 12:50
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
Когда был СССР...!!!
Швондер, во времена СССР ты был дебилом, но для тебя было все просто и ясно. Но за 20 лет своего правления ❌уйло вас, россиянцев, так запутал, что вы уже не способны ни понять настоящее, ни прогнозировать будущее. ❌уйло сам параноик и сделал вас, россиянцев, параноиками.
Швондер, я напоминаю, сегодня последний день для обнуления ❌уйла. Ты не забыл проголосовать за это прекрасное для Раши событие?
Log Log _ 01.07.2020 10:37
IP: 128.124.84.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
мы ни кому
Позор России, выучи РУССКИЙ язык.
Тупой дегенерат, любой украинец пишет в сто раз грамотнее тебя.
"Сволочь, свинья антисемитская", ты убил Якова Розмана.
Господь тебя за это покарает.
Віктор Совщак _ 01.07.2020 08:12
IP: 188.163.12.---
Влад Дорошенко:
Доходи бюджету повинні бути -це аксіома... Тоді питання, а з кого брати податки? З бідних -так у них нічого немає...З багатих (бізнесу) – так влада завжди у них... і у нас і у США і в Німеччині... От і залишається взяти так щоб помненше мати конфлікт – з гравців карт, з власників авто, землі і т.п.
iip _ 30.06.2020 22:52
IP: 31.40.110.---
[BЕгор Шконка:
...нам вы в СССР надоели...
Я пишу, что руки у вас из жопы растут...
Егорка, ты полная умора. ФСБ погружается в г*вно всё быстрее и быстрее.
Очень правильно – руки у россиян именно оттуда растут, откуда у всех растут ноги.
А ноги у россиян растут из головы – потому как морды больше на задницы похожи.
Прикинь, блин, какие вы таки уроды::::))))))))
_ABM_ _ 30.06.2020 22:27
IP: 77.123.28.---
Егор Шконда:
_ABM_:
- иди, смотри свою муйню для придурков.
Уточняю, не "для", а про придурков из РАсеи.
Будет время, я тебе расскажу и покажу мосты наРоссии. Это полный пипец! Да ты и сам это можешь увидеть, было бы желание.
Напоминаю, не забудь ❌уйло обнулить (блин, это надо же так откровенно издеваться над своим народом!...)
_ABM_ _ 30.06.2020 22:21
IP: 77.123.28.---
Егор Шконда:
- Был в Гурзуфе в СССР... Был еще Бердянске.
Швондер, вот, теперь побываешь в Крыму. Но за это удовольствие придется тебе и твоим соплеменникам заплатить 5-ю годами работы до пенсии. А ты как думал?
Крым на задании, слава ❌уйлу, ла-ла-ла!
_ABM_ _ 30.06.2020 22:11
IP: 77.123.28.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Был в Гурзуфе в СССР.
Верю. Ты иногда говоришь правду.
Крым – это не только ЮБК. Будешь в Крыму, посмотри что вы сделали с центральным и северным Крымом. Катастрофа!
Ладно, я вижу, что ты устал на простые темы разговаривать. Пойду посмотрю блогера Діда Олеся, он таких как ты россиянцев в рулетке вылавливает и просто общается на разные темы. Уверяю, ты бы у него звездой был!
_ABM_ _ 30.06.2020 21:57
IP: 77.123.28.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Без нас ваша страна разваливается.
Швондер, вот только не надо нас агитировать за Советскую Власть и РаСею! Были мы там, видили чем это все кончается. Больше нас в это дерьмо не затянете. И в этом смысле Путин действительно сыграл положительную роль. Теперь его задача – развал России! Швондер, будем помогать ему, правда?
Влад Дорошенко _ 30.06.2020 21:55
IP: 93.72.24.---
Если по данным НБУ из Украины ушло 1,6 млрд долларов инвестиций за первый квартал 2020, то это больше, чем взяли в долг у МВФ.
За 30 лет в Украине не приняли законов для входа иностранных инвесторов, потому из Украины только и только выводят инвестиционные деньги.
Укролигархи хотят только сами доить свой народ, выводя скачанные с этого народа зарубеж деньги для инвестиций в страны, где иностранные инвесторы надежно защищены тамошним законом.
_ABM_ _ 30.06.2020 21:50
IP: 77.123.28.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Я в Крыму был уже три раза и поеду четвертый, а ты отдыхай на польских грядках...!!
Я так понимаю, что во времена СССР тебе не довелось быть в Крыму. И тут привалило счастье сторожу котельной на старости лет...
Швондер, польские грядки – это вполне благородный труд. И уж точно лучше, чем сторожить котельную. Да и зарплата, наверное раза в 3 выше, чем у тебя. Но это не для тебя. Там мозги нужны, понимаешь?
Кстати, тут одна дама, бывшая ЗЕ-фанатка, все время жалуется на свою низкую зарплату. Вот ей очень полезно поехать поработать на свежем воздухе. И здоровье поправит, и деньги заработает, и опыт неоценимый приобретет.
Влад Дорошенко _ 30.06.2020 21:43
IP: 93.72.24.---
Приймають закон про гральний бізнес =Хотят извлечь налоги из игроков из населения.
Нашли, где взять доходы бюджета.
По данным НБУ из Украины ушло 1,6 млрд долларов инвестиций за первый квартал 2020.
За 30 лет не приняли законов в Украине для входа иностранных инвесторов, потому из Украины только и только выводят инвестиционные деньги.
ONLINE
Україна та Європа1106 Aтака Путіна1257 Корупція1375 Свобода слова572 Зеленський44
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter