Політичне піп-шоу електронного декларування.
Закінчився перший етап подачі електронних декларацій. Обговорення майна і готівки посадових осіб вже кілька днів є топ-темою в новинах і соцмережах. В принципі, це і залишиться єдиним результатом розрекламованої кампанії. Таке собі піп-шоу для вуаєристів. В смислі не peep-show, а PEP-show (Politically Exposed Persons), хоча в даному випадку обидва тлумачення релевантні.
Насправді, метою такого декларування мало би стати подальше запровадження системи моніторингу видатків та способу життя. Проте, для цього потрібно буде визнати перші декларації нульовими (а зараз популісти цього не дають), та запровадити тотальне декларування для усіх фізичних осіб-резидентів (є бажання запровадити це з 2017 або 2018 року). Тоді буде обліковано всі активи та готівку в країні, і будуть закриті майже всі способи легалізації кримінальних коштів.
Окремі наївні громадяни вже зараз вірять у покарання тих декларантів, які не зможуть довести законність вказаних мільйонів. Марно. Стаття про майнову люстрацію виявилася повним пшиком. Таким же фейком роблять і статтю про незаконне збагачення. Стаття і так прописана декларативно, і покриває лише правочини після 1 січня 2015 року. Стаття вимагає в разі здійснення дорогих покупок пояснити походження коштів. Перші випадки з депутатськими квартирами показали, що зараховуються будь-які пояснення, включаючи "приніс Св. Миколай" та інші безвідсоткові позички. Очевидно, в суді після подібних пояснень розвалиться і справа К.Кулика – поки що єдина за цією статтею. Знову ж таки, запровадити механізм відповідальності можна буде лише після нульового декларування та отримання таких декларацій від усіх фізосіб.
Поки що ж бачимо перші тренди по деклараціям. Як і передбачалося, найбільші корупціонери не відкрили своїх статків. Найбільші капітали вже вивезені за кордон, проте в деклараціях немає маєтків у Маямі та Марбельї, замків у Йоркширі і Люксембурзі, рахунків на островах. Крупна риба користується послугами професійних юристів та інвестбанкірів, і майже все майно заховане на довірителях і посередниках. Проте, приховуванням такого майна топи себе посадили на гачок до тих закордонних служб, які контролюють зливи панамських чи багамських паперів.
Популісти показують нульові заощадження, це класика, але реакція мережі показує, що їм вірять більше аніж тим, хто написав правду.
Нові корупціонери написали готівки більше, аніж мають насправді. Це власне їх бізнес-плани на найближчий рік. Надовше не планують.
Декларування наявного сукупного мільярда доларів – це закладка для американських прокурорів. Згідно федерального закону про іноземну корупцію, під їхню юрисдикцію, окрім іншого, попадають будь-які корупційні дії в інших раїнах, якщо розрахунок ішов у американській валюті. Міжнародні ордери стануть ще одним гачком для декого, якщо перестане поводити себе чемно.
Ставлення народу до влади у нас і до декларацій було неоднозначним, тепер же пройшла повна десакралізація. Цю владу поважати, слухатися і захищати ніхто не буде. На одній закритій зустрічі ми навіть моделювали хитрий план знищення Ради – акцент на деклараціях саме депутатів, провокація із псевдопідвищенням зарплат нардепам. Народ відволікся від платіжок за комуналку, читає декларації депутатів. Щоб Раду на цій хвилі чи то розпустити, чи то примусити проголосувати мінські угоди. Але по тверезому потім зрозуміли, що навряд чи є такий план. Немає там глибоких стратегів, одні касири.
А ще влада – це відповідальність. За кожне рішення. Адміністративна, посадова, кримінальна, політична. Я подав запити на прем'єр-міністра про проведення службового розслідування щодо бардаку в електронній системі. По паперам чітко видно, хто давав доручення, хто проявив халатність, а хто і злочинний умисел. Може, вкажуть і на замовників.
А от хто буде відповідати, якщо раптом дані декларацій стануть наводкою для криміналу? Не організованої злочинності, ті і так все знають, і розуміють, що готівку топ-посадовці в квартирах не тримають. Але для вуличної злочинності, і для незахищених посадовців середнього рівня. Чи відповідатимуть ті, хто пишаються ТАКОЮ системою декларування і не дав закрити дані по службовцям категорії ""Б"?
Країна ще потішиться пару тижнів полуничкою на піп-шоу. А потім почнемо готувати зміни до системи перед стартом нового етапу – кампанією декларування за 2016, де очікуються дані від мільйона посадовців. І до наступного етапу – декларування за цією ж системою для всіх без винятку. Сподіваємося, із амністією маленьких капіталів від зарплат в конвертах, переказів від заробітчан чи доходів від теплиці. А паралельно – систему моніторингу видатків і способу життя. Працюючу. Щоб не лише підглянути на піп-шоу, а щоб з результатом.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.